Ceny pelletu w 2023. Ile aktualnie kosztuje pellet drzewny? Prognozy

2023-01-31 8:02
Ceny pelletu w 2022 wzrosły trzykronie
Autor: Kalbar Ceny peletu w 2022 były najwyższe od lat, ale dobra wiadomość jest taka, że w 2023 powoli spadają

Jakie są ceny pelletu na początku 2023? Ceny pelletu drzewnego w 2022 wzrosły z 850 zł na początku roku do nawet 3000 zł za tonę w grudniu. A do ogrzania przeciętnego domu pelletem potrzeba w sezonie grzewczym ok. 3,6 tony opału. Dobra wiadomość jest taka, że ceny pelletu drzewnego aktualnie spadają. Ale są też duże rozbieżności w cenach pelletu w zależności od regionu Polski. Ile płaci się za pellet drzewny? Jakie są prognozy?

Spis treści

  1. Ceny pelletu drzewnego na początku 2023
  2. Ceny pelletu w Lasach Państwowych
  3. Dlaczego ceny pelletu rosły? Prognozy
  4. Użytkowników kotłów na pellet przybywa

Pellet drożał już od 2021 - wtedy kosztował średnio 800-900 zł za tonę. W 2022 ceny pelletu rosły nawet z miesiąca na miesiąc. Na początku roku za tonę pelletu płaciło się średnio 1500 zł, w kwietniu już 1800 zł. W czerwcu cena pelletu drzewnego wzrosła średnio do 2000 zł za tonę, a pod koniec czerwca było to ok. 2500 zł/t. W lipcu i sierpniu cena pelletu zbliżyła się do 3000 zł za tonę. Jesienią ceny pelletu zaczęły nieco spadać.

Ceny pelletu drzewnego na początku 2023

Ceny pelletu w 2023 różnią się w zależności od regionu Polski, ale też producenta. Pellet można kupić od 2000 zł/t do 2600-2700 zł. Są jednak miejsca, w których za tonę pelletu dalej trzeba zapłacić 3000 zł.

Ceny pelletu w Lasach Państwowych

Lasy Państwowe rozpoczęły sprzedaż pelletu pod koniec 2022. Decyzja o sprzedaży pelletu podyktowana była dużym zapotrzebowaniem na ten opał, w związku z rosnącymi cenami alternatywnych źródeł ogrzewania. Lasy Państwowe nie produkują pelletu, a dostarczają jedynie surowiec. Produkcja pelletu została zlecona zakładom, które tym się zajmują.

Cena pelletu sprzedawanego przez Lasy Państwowe wynosi od 2200 do 2446 zł za tonę. Przykładowo, pellet drzewny (A1 6 mm) w Zakładzie PUH Lasów Państwowych w Olsztynie można kupić za 2200 zł. Pellet pakowany jest też w worki po 15 kg w cenie 33 zł/szt.

Dlaczego ceny pelletu rosły? Prognozy

Powodem rosnących cen pelletu, zarówno u producentów, firm handlowych, jak i składów opału, były m.in. coraz wyższe ceny surowca, sięgające nawet 300%. Ponadto, rynek musi mierzyć się z jego niedoborem, głównie za sprawą polityki sprzedażowej Lasów Państwowych i eksportu drewna okrągłego. Mniejsza jest ilość dostępnych na rynku pozostałości drzewnych, które pozyskiwane są z zakładów przetwórczych. Do tego należy dodać coraz wyższe koszty produkcji, ceny materiałów opakowaniowych, które również podrożały w zeszłym, jak i w tym roku. Ale powodów rosnących cen pelletu jest obecnie jeszcze więcej. Polska jest na piątym miejscu w Europie, jeśli chodzi o produkcję pelletu. Sporą ilość pelletu także importowaliśmy z Ukrainy i Białorusi. Wynikiem wojny jest mniejsza ilość pelletu na rynku, a tym samym wyższe jego ceny.

W listopadzie 2022 jednak pojawiły się optymistyczne informacje. Jeszcze w październiku tego roku, producenci mieli listy oczekujących i nie nadążali z produkcją. Teraz magazyny zaczynają się powoli zapełniać. Choć w dalszym ciągu nikt z producentów nie podejmuje się prognozować jak sytuacja będzie wyglądać w 2023, a nawet za miesiąc.

Ceny pelletu będą rosły
Agata Dobroszewska, Commercial Director w Biomasa Partner Group
Agata Dobroszewska, Commercial Director w Biomasa Partner Group

W ciągu ostatniego półrocza ceny pelletu drzewnego na rynku europejskim rosły bardzo szybko. Wynikało to przede wszystkim z kilku kluczowych czynników:

  • rosnących cen wysokiej jakości surowca oraz jego ograniczonej dostępności,
  • wyższych cen energii elektrycznej,
  • wzrostu kosztów folii do pakowania,
  • wzrostu kosztów transportowych,
  • rosnących kosztów pracowniczych.

Sezon zimowy potęgował popyt, który w skutek przybywających instalacji grzewczych, przeznaczonych na pellet drzewny, przewyższał podaż tego paliwa na rynku europejskim. W całej Europie odnotowano nadwyżkę popytu nad podażą produktu, co doprowadziło do zbycia większości stanów magazynowych kluczowych producentów pelletu w Polsce.

Do tej pory, w sezonie wiosenno-letnim, można było odnotować spadek zainteresowania produktem grzewczym, a co za tym idzie, spadek cen. Jednak w tym roku, tragiczne okoliczności – wojna w Ukrainie – pociągną kolejną falę wzrostu cen. Już dzisiaj około 70 tys. ukraińskich kierowców powróciło do ojczyzny, czego konsekwencją będzie wzrost kosztów pracy w firmach transportowych oraz przypuszczalnie, spowoduje to opóźnienia w dostawach z uwagi na brak rąk do pracy. Wzrost cen pelletu potęgowany będzie również kolejnymi podwyżkami cen energii, paliwa czy kosztów transportu. Biorąc zatem pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, należy spodziewać się kolejnych wzrostów cen pelletu oraz jeszcze większego deficytu tego paliwa na rynku europejskim.

Użytkowników kotłów na pellet przybywa

Z danych wynika, że użytkowników kotłów na pellet wciąż przybywa. Ten wysokokaloryczny granulat drzewny jest bowiem ekologicznym i łatwym do przechowywania źródłem ciepła, obecnie także z możliwością dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Według danych tego programu z 456 tys. wniosków o dofinansowanie wymiany kopciucha 20% to wnioski o kocioł na pellet, czyli ponad 91 tys. Szacuje się, że takich kotłów w Polsce może być 300 tys. (dane Polskiego Alarmu Smogowego).

Niestety, na rynku wyraźnie widać dysproporcje między zapotrzebowaniem na pellet, a jego podażą. Ponadto, na podstawie obecnej sytuacji gospodarczej, eksperci są jednogłośni - ceny pelletu są już wysokie, a będą jeszcze rosły. Warto dodać, że te podwyżki cen pelletu nie dotyczą tylko rynku polskiego, ale również gospodarki w ujęciu światowym.

Inflacja znowu w górę! Jak mocno urośnie w tym roku?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jakie są prognozy!

Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej