Ceny drewna opałowego 2023 - jest taniej! Jakie ceny drewna opałowego w Lasach Państwowych?

2023-03-07 16:49

Drewno opałowe w 2023 roku można kupić o połowę taniej niż jesienią ubiegłego roku. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy domy ogrzewają drewnem albo mają kominki. Jakie są aktualne ceny drewna opałowego za m³? Jakie są ceny drewna opałowego w Lasach Państwowych?

Spis treści

  1. Ceny drewna opałowego - marzec 2023
  2. Ceny drewna opałowego za m³ w Lasach Państwowych
  3. Jak kupić drewno na opał w Lasach Państwowych?
  4. Ogrzewanie drewnem wciąż popularne

Ceny drewna opałowego - marzec 2023

Przypomnijmy, że jesienią 2022 roku za m³ drewna na opal trzeba było zapłacić średnio 400-500 zł/m³, a za drewno kominkowe - do nawet 500-600 zł/m³. Sprawdziliśmy aktualne ceny u sprzedawców wystawiających drewno na portalach internetowych.

Ceny drewna opałowego w marcu 2023, w zależności od gatunku drewna wahają się od 200 do 500 zł za zł/m³. Najtańsze są: sosna - około 200 zł i brzoza - około 350 zł. Więcej trzeba zapłacić za dąb i grab - od 400 do 450 zł. Za drewno kominkowe trzeba zapłacić od 200 do 400 zł (drewno sezonowane).

Ceny drewna opałowego za m³ w Lasach Państwowych

Najtaniej w marcu 2023 drewno opałowe kupimy w Lasach Państwowych. Ceny są zróżnicowane, w zależności od nadleśnictwa i gatunku drewna.

Poniżej ceny z aktualnego cennika z Nadleśnictwa Pniewy w okolicy Poznania:

  • drewno sosnowe, modrzewiowe oraz daglezjowe można nabyć za cenę 118,80 zł brutto za m³
  • sosna, modrzew daglezja - 102,60 zł/m³
  • świerk 93,96 zł/m³
  • dąb, jesion, grab, robinia, buk - 135,00zł/m³
  • wiąz, klon, jawor, brzoza, olsza - 126,36 zł/m³
  • lipa, topola, osika, wierzba, - 66,96 zł/m³
Czym jest drewno opałowe?

Drewno opałowe to inaczej drewno małowymiarowe, wykorzystywana jako źródło ciepła w budynkach. Za drewno opałowe przyjmuje się każde drewno, którego średnica jest cieńsza niż 7 cm.

Jak kupić drewno na opał w Lasach Państwowych?

Pamiętajmy, nie jest tak, że każdy może wejść do lasu i zapakować sobie trochę konarów, np. na taczkę. Zbiórka nawet chrustu bez zgody leśniczego jest kradzieżą. Grozi za to mandat. Straż leśna może też skierować do sądu wniosek o ukaranie osoby zbierającej gałęzie bez pozwolenia.

Aby kupić drewno na opał, należy zgłosić się do leśniczego danego regionu. Wskaże on obszar, z którego można zebrać gałęzie (zbierać można tylko drewno leżące, nie można łamać gałęzi rosnących drzew). Drewno należy zebrać w odpowiedni stos, aby leśniczy mógł zmierzyć jego objętość w metrach przestrzennych), a następnie wycenić. Warto wiedzieć, że drewno opałowe najczęściej dostępne jest w lesie w tych miejscach, gdzie pozyskuje się je do innych celów, m.in. do tartaków. 

I jak w ostatnich latach nie było dużego zainteresowania tą formą zakupu drewna na opał, teraz w nadleśnictwach tworzą się listy kolejkowe chętnych do zbierania i kupna drewna opałowego bezpośrednio z lasu. Jeszcze w zeszłym roku leśnicy odbierali od nabywców po kilka telefonów tygodniowo tuż przed samym sezonem grzewczym. Teraz telefony urywają się już od kilku miesięcy.

Ogrzewanie drewnem wciąż popularne

Z ostatnich danych GUS wynika, że w strukturze zużycia energii w gospodarstwach domowych w Polsce największe znaczenie mają paliwa stałe, głównie węgiel (co jest wyjątkiem w Unii Europejskiej), ale także drewno opałowe. Są one najczęściej wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń (przez 45,4% gospodarstw domowych), także do ogrzewania wody (25,6% gospodarstw domowych). Drewno opałowe spalane jest zazwyczaj w tych samych kotłach i piecach co węgiel, jednocześnie z węglem lub zamiennie.

Drewnem opałowym pali ponad 40% polskich gospodarstw (dane CEEB z 2021/2022), mimo promowania paliw kopalnych jak gaz czy energia elektryczna, która w naszych warunkach powstaje głównie ze spalania paliw kopalnych. Zwolennicy palenia tym rodzajem OZE podkreślają, że zapewnia ono bezpieczeństwo energetyczne, zwłaszcza dla uboższych obywateli, w czasach drastycznych podwyżek cen innych nośników energii: gazu, prądu, węgla i pelletu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej