Zatory płatnicze są jak wirus. Warto wiedzieć, jak się przed nim chronić

2021-03-24 14:10 Materiał partnerski Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl
Dachówka ceramiczna na dachu
Autor: Röben Obecna sytuacja na rynku budowlanym, niezależnie czy to trwałe, czy tylko czasowe spowolnienie, wpłynie na rozliczenia na rynku budowlanym

W czasie pandemii COVID-19 media często zwracają uwagę, jak ważne jest wykrycie ognisk tego wirusa, bo wtedy łatwiej jest zahamować jego rozprzestrzenianie. Podobnie jest z zatorami płatniczymi. Są one zagrożeniem dla całych branż.

Skutkiem zatorów płatniczych mogą być masowe bankructwa. A to dlatego, że każde z nich uruchamia efekt domina – mówi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Artykuł jest częścią akcji pokazującej jak firmy budowlane mogą walczyć z zatorami płatniczymi.

Sprawdź, jak unikać zatorów płatniczych

Jest to zjawisko szczególnie groźne w budownictwie, głównie ze względu na ogromną i do tego bezustannie zmieniającą się liczbę firm działających w tej branży. Najlepiej obrazują to dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG), z których wynika, że tylko w 2020 r. w Rejestrze Przedsiębiorców KRS zarejestrowanych zostało aż 6747 firm w klasie PKD „budownictwo”.

Firmy budowlane zarejestrowane w KRS w 2020
Autor: GetHome.pl na podstawie danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej Firmy budowlane zarejestrowane w KRS w 2020

Menedżer ds. klientów strategicznych w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej (KRD) Tomasz Świerżewski ostrzega, że cześć z tych firm mogła być zarejestrowana przez przedsiębiorców budujących sobie nową tożsamość. Po co?

Zaobserwowaliśmy proceder polegający na tym, że kiedy właściciele firmy są już tak zadłużeni, że nikt im nie chce sprzedawać materiałów w kredycie kupieckim, wówczas zakładają nową spółkę albo kilka spółek, które mają czyste konto – wyjaśnia Tomasz Świerżewski.

I dodaje, że KRD jest w stanie to wychwycić sprawdzając czy nazwiska członków zarządu nie pojawiają się także w innych spółkach, ale zadłużonych.

Ostatnie dane COIG i KRD wskazują na wzrost ryzyka niewypłacalności.

Przed rokiem w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) notowanych było blisko 31,7 tys. firm budowlanych. Obecnie takich borykających się z problemami finansowymi firm jest już ok. 33,1 tys., a ich zadłużenie – średnio wobec pięciu wierzycieli – sięga 1,4 mld zł.

Firmy budowlane zadluzone i notowane w KRD 2020
Autor: GetHome.pl na podstawie danych Krajowego Rejestru Długów Frimy budowlane załużone i notowane w 2020 w KRD

Z kolei COIG informuje, że kryzysu nie przetrwało w 2020 r. „tylko” 77 firm wykonawczych. Rok wcześniej było ich zaś 96. Z drugiej strony z 45 do 77 wzrosła liczba postępowań restrukturyzacyjnych.

Na mówienie o epidemii zatorów płatniczych jest więc jeszcze za wcześnie. Jednak w sektorze wykonawczym pojawiły się ogniska „wirusa”, który w krótkim czasie może zainfekować hurtownie budowlane, a w dalszej kolejności producentów wyrobów budowlanych oraz dostawców surowców używanych do ich produkcji – ostrzega Adam Łącki.

Produkcja materiałow budowlanych
Autor: GetHome.pl na podstawie danych GUS Produkcja materiałów budowlanych w latach 2018-2020, dane GUS

Producenci materiałów budowlanych powinni więc wziąć pod uwagę nie tylko dalszy spadek sprzedaży, ale także problemy z uzyskaniem płatności za dostarczony towar. KRD podaje, że 2242 hurtowni budowlanych jest zadłużonych na 126,2 mln zł, z czego ok. 20 mln zł są one winne producentom. Niepokoić może jednak fakt, że od roku zadłużenie hurtowni rośnie. Te z kolei mają do odzyskania 225,3 mln zł od 7919 dłużników.

Obecna sytuacja na rynku budowlanym, niezależnie czy to trwałe, czy tylko czasowe spowolnienie, wpłynie na rozliczenia na rynku budowlanym – uważa Tomasz Świerżewski.

Jego zdaniem producenci zaopatrujący hurtownie oraz bezpośrednio największych wykonawców powinni liczyć się z tym, że dystrybutorzy przeniosą na nich spowolnienie w realizacji płatności. Pierwszymi kategoriami produktów, w których rozliczenia są obecnie gorsze niż przed rozpoczęciem ubiegłorocznego sezonu budowlanego są płyty i panele, okna i drzwi, technika grzewcza i chemia budowlana. W każdej z tych grup produktów średni obieg należności na przełomie stycznia i lutego 2021 r. był dłuższy o 2 do 5 dni w porównaniu do roku ubiegłego. Spadek poziomu wartości bieżących, nieprzeterminowanych należności można zaobserwować też w przypadku dostawców betonu i kruszyw o 7% rok do roku (ze średnio 69% przed rokiem do 62% obecnie).

Czas oczekiwania na spłate zadłużenia firmy budowlane
Autor: GetHome.pl na podstawie danych Krajowego Rejestru Długów Średni czas oczekiwania na płatności ze strony klientów w firmach budowlanych

Czas pokaże, czy to zjawisko dotknie również inne grupy produktowe i czy przełoży się to na wzrost liczby niewypłacalnych firm budowlanych – mówi Tomasz Świerżewski.

I dodaje, że w tym biznesie należy stosować zasadę ograniczonego zaufania i monitorować wiarygodność płatniczą klientów, jeśli nie chce się samemu skończyć jako dłużnik, albo jeszcze gorzej – bankrut.

Żeby uniknąć kłopotów prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki radzi sprawdzać na bieżąco sytuację finansową nawet wieloletnich kontrahentów, bo ich sytuacja może się zmienić z miesiąca na miesiąc. Okazuje się, że przeszło sześć na 10 upadających firm było notowanych w KRD w dniu upadłości. Z danych KRD wynika, że ok. 30-40% dłużników to właśnie stali klienci.

Oczywiście warto też korzystać z raportów biura informacji gospodarczej przed zawarciem kontraktu. W KRD w co drugim przypadku sygnały o niewypłacalności były widoczne już na pół roku przed ogłoszeniem upadłości, zaś cztery na 10 firm było notowanych na rok przed ogłoszeniem bankructwa. Informacja o tym, że firma ma zaległe zobowiązania finansowe, powinna być dla każdego przedsiębiorcy sygnałem ostrzegawczym. W drugiej połowie 2020 r. firmy, które zbankrutowały, naraziły na straty 284 wierzycieli, zalegając im na łączną kwotę ponad 23 mln zł.

Obawy firm budowlanych
Autor: GetHome.pl na podstawie danych Krajowego Rejestru Długów Największe obawy firm budowlanych w 2020

Autor artykułu jest ekspertem portalu gethome.pl z ofertami działek, domów i mieszkań na sprzedaż i wynajem. Specjalizuje się w analizie sytuacji firm budowlanych i rynku nieruchomości.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej