Stolarka budowlana to polska specjalność, ale branża okien i drzwi też odnotowała załamanie

2020-06-10 16:56
Okna Aluhaus
Autor: Aluhaus Kwiecień 2020 był miesiącem załamania w produkcji okien i drzwi, ale kolejne miesiące zapowiadają mniejsze spadki niż się zapowiadało

W eksporcie stolarki budowlanej od kilku lat Polska jest liderem w Unii Europejskiej. To może się jednak zmienić, bo dynamika eksportu już od kilku lat spada. Dla polskich producentów okien i drzwi rok 2019 był jeszcze w miarę dobry, ale potem dodatkowo pojawił się koronawirus. Jaka jest prognoza dla naszych producentów stolarki budowlanej na rok 2020?

Polska stolarka budowlana w Europie i na świecie

Polskie fabryki stolarki budowlanej produkują najwięcej okien w Europie. Od kilku lat Polska jest też największym eksporterem stolarki budowlanej. I właśnie dynamicznie rosnący w ostatnich latach eksport stolarki budowlanej wywindował naszych producentów na czołowe pozycje w europejskim rankingu przedsiębiorstw tej branży.

– W roku 2017 weszliśmy na najwyższy stopień podium, jeśli idzie o liczbę wyprodukowanych okien, spychając Niemców na drugie miejsce. W całej Europie wyprodukowano w 2017 ponad 95 mln okien, w czym 15-procentowy udział miały polskie zakłady – przypomina Maksymilian Miros, analityk rynku w Centrum Analiz Branżowych (CAB).

Już od pewnego czasu prognozowano obniżenie produkcji i eksportu okien i drzwi, ale wyniki wciąż były całkiem niezłe. Jeszcze w pierwszych ośmiu miesiącach 2019 sprzedano za granicę okna i drzwi o łącznej wartości blisko 1,5 mld euro. To o 6,2% więcej w porównaniu z rokiem 2018, ale znacznie mniej niż w latach poprzednich, gdy średnioroczny wzrost oscylował w przedziale 9-13%. Analitycy Santander Bank Polska prognozowali, że w 2020 dynamika wzrostu przychodów oraz eksportu branży może spaść jeszcze bardziej. Produkcja polskich okna i drzwi będzie musiała zareagować na gorszą koniunkturę w budownictwie, związaną m.in. ze spowolnieniem gospodarczym w UE, Brexitem, widmem wyhamowania krajowego budownictwa mieszkaniowego. Dodatkowo pojawił się koronawirus w budownictwie, który nie tylko skomplikował i podrożył produkcję, ale również wpłynął na inwestycje i decyzje zakupowe klientów indywidualnych, szczególnie tych tracących pracę lub dochody na dotychczasowym poziomie. Jak cała ta sytuacja przełożyła się na produkcję okien i drzwi?

Otóż, pierwszy kwartał 2020 roku był ostatnim okresem wzrostów produkcji stolarki w naszym kraju. Według danych CAB, produkcja okien i drzwi w tym okresie nieznacznie, bo tylko o 1%, ale jeszcze urosła. Załamanie nastąpiło w kwietniu, który zakończył się produkcją o około 30% niższą niż rok wcześniej. W maju polska branża stolarki budowlanej również odnotowała spadki, ale niebyły one już tak duże w kwietniu, bo pojawiły się zamówienia zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Dzięki temu w maju aż 68% firm produkujących stolarkę nie odnotowało już spadku sprzedaży w porównaniu z kwietniem.

Jak wynika z najnowszego badania koniunktury branżowej, u polskich producentów okien i drzwi jest sporo optymizmu co do dalszej poprawy wyników. Prognozują, że czerwiec będzie lepszy od maja, powinien być zaledwie o kilka procent słabszy niż czerwiec 2019. Jest szansa, że pierwsze półrocze 2020 branża stolarki budowlanej straci na sprzedaży zaledwie 9% w porównaniu z I półroczem 2019.

Ms Okna - ciepłe i nowoczesne okna
Autor: MS Nowoczesne okna aluminiowe to coraz bardziej zawansowana technologia, zapewniają ochronę przed ucieczką ciepła, izolację akustyczną i ochronę antywłamaniową

W roku 2019  głównym produktem eksportowym była stolarka okienna z tworzyw sztucznych (+5,5% r/r) oraz – i tu niespodzianka – okna aluminiowe z ogromnym wzrostem sprzedaży (+18,2% r/r). Ten wynik wymaga skomentowania, gdyż aluminium jest stosowane w oknach o wyjątkowo niskiej przenikalności cieplnej oraz w modelach okien i drzwi z dużymi przeszkleniami. W obu przypadkach są to produkty o wysokiej jakości i cenie, co świadczy o tym, że stolarka budowlana z Polski to coraz częściej produkt z „wyższej półki” – komentują analitycy Santander. Stopniowy spadek wolumenu produkcji stolarki drewnianej obserwowany jest od końca 2017 roku. To efekt konkurencji z importu, ale przede wszystkim cen. Od końca 2018 cena surowca z Lasów Państwowych cały czas rośnie i przekłada się na spadek podaży.

Okna i drzwi w Niemczech

Trzeba analizować rynek niemiecki, bo to największy importer polskiej stolarki. Rok 2019 był w Niemczech ostatnim rokiem dekady stałego wzrostu sprzedaży – sprzedano 14,8 mln sztuk okien. Był to wzrost o 2,4% w porównaniu z rokiem 2018. W roku  2020 eksperci szacują już spadek sprzedaży na 5,5%, czyli sprzedaż na poziomie 13,9 mln sztuk okien. Czynnikiem decydującym o tym będzie 10-procentowy spadek sprzedaży okien w nowych budynkach, podczas gdy spadek sprzedaży przy renowacjach wyniesie tylko ok. 2%. Takie prognozy podał Verband Fenster + Fassade (VFF, Związek Producentów Okien i Fasad) i są one zbliżone do szacunków Centrum Analiz Branżowych.

Liderzy rynku stolarki budowlanej

okna z tworzyw sztucznych Eko-Okna
okna drewniane Dovista Polska
okna dachowe Velux
ślusarka aluminiowa Defor
drzwi drewniane Porta KMI Poland
drzwi metalowe KMT Stal
bramy Wiśniowski
systemy aluminiowe Aluprof
systemy tworzywowe Aluplast
szyby zespolone Pilkington IGP
okucia Winkhaus
wzmocnienia MFO
uszczelki Sanok Rubber
farby i lakiery Teknos
systemy roletowe Aluprof
automatyka Somfy

Źródło: Centrum Analiz Branżowych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej