Do jakich prac remontowych szukamy fachowców, a co robimy sami? RAPORT

Remonty domów i mieszkań są nieodłączną częścią procesu utrzymania nieruchomości w dobrym stanie. Wiele osób zastanawia się, które prace remontowe powinny być powierzone fachowcom, a które można wykonać samodzielnie. Dzięki badaniu przeprowadzonemu przez OLX i Fixly znamy odpowiedź na to pytanie! Przyjrzyjmy się wynikom analizy dotyczącej remontów w polskich domach.
Remontowanie to naturalna część życia każdego właściciela mieszkania lub domu. Nasze mieszkania z czasem wymagają odświeżenia, a po upływie kilku lub kilkunastu lat - większych poprawek, napraw oraz dostosowania do obowiązujących aktualnie standardów z zakresu bezpieczeństwa instalacji czy parametrów izolacji. Dzięki raportowi OLX i Fixly możemy dokładnie dowiedzieć się, jakie prace remontowe wykonujemy własnoręcznie, korzystając z własnej wiedzy - lub, coraz częściej, instrukcji z internetu - a jakie powierzamy w ręce zaufanych profesjonalistów. Czy wyniki badania zaskakują?
Jakie remonty przeprowadzamy samodzielnie?
Badania wykazały, że podczas remontu Polki i Polacy najczęściej decydują się na samodzielne wykonanie prac związanych z metamorfozą wyglądu ścian. Aż 2/3 respondentów podjęło decyzję o tapetowaniu bez pomocy fachowca, a połowa zdecydowała się na samodzielne malowanie ścian. Nie powinno to dziwić, wykończenie ścian to stosunkowo proste zadanie, a przy tym jest jednym z najczęstszych rozwiązań na szybkie odświeżenie wnętrza.
Ponadto 42% badanych własnoręcznie zajęło się wykończeniem podłogi. Wiele rodzajów posadzek (np. płytki ceramiczne, panele podłogowe) możemy łatwo ułożyć samodzielnie, dzięki coraz przystępniejszym systemom układania, oferowanym przez producentów. Warto podkreślić, że w przypadku trudniejszych prac, np. obejmujących ułożenie drewnianego parkietu, należy chociaż skonsultować się z fachowcem, by uniknąć kosztownych błędów i uszkodzenia wrażliwych elementów.
Wyniki badania wskazują, że prace malarskie i układanie podłóg są powszechnie uważane za prace, które można wykonać samodzielnie bez większych trudności.

Prace wymagające pomocy fachowców
Z drugiej strony, badania jednoznacznie pokazują, że prace wymagające specjalistycznych umiejętności i wiedzy najczęściej powierzamy fachowcom. Są to głównie prace związane z instalacjami - grzewczymi, elektrycznymi, kanalizacyjnymi i dotyczącymi wentylacji oraz klimatyzacji. W przypadku remontów tych elementów domu i mieszkania skorzystanie z pomocy eksperta to gwarancja profesjonalnego, a przede wszystkim bezpiecznego wykonania niezbędnych poprawek czy modyfikacji.
W ręce fachowców powierzamy również prace wymagające generalnego remontu i ingerujące w zewnętrzną fasadę budynku, takie jak wymiana starych okien i wykonanie termomodernizacji. Prace te najczęściej wykonuje też grupa fachowców, a nie pojedynczy specjalista.
Aż 4/5 respondentów korzysta z usług specjalistów przy remontach instalacji, wymiany stolarki i termoizolacji budynku.

Koszt remontu z fachowcem a bez fachowca
Według raportu koszt remontu z udziałem eksperta był znacznie wyższy - niemal pięciokrotnie! - niż koszt remontu wykonanego samodzielnie. Średni koszt remontu przeprowadzonego przez profesjonalistę wynosił około 40 000 zł w 2022 roku, podczas gdy remont bez udziału fachowca kosztował jedynie około 8 000 zł. Różnica ta wynika głównie z kosztów pracy fachowca. W przypadku remontu samodzielnego głównym ciężarem finansowym są koszty materiałów.
W 2023 roku, w związku z inflacją, koszty materiałów jeszcze wzrosły, zapewne zwiększy się też różnica finansowa pomiędzy własnoręcznym odświeżeniem mieszkania, a skorzystaniem z wsparcia profesjonalisty.
- Jesteście ciekawi, jakie jeszcze informacje znalazły się w raporcie? Rezultaty badania możecie zobaczyć >>>tutaj<<<!
Raport, opracowany na zlecenie OLX i Fixly, przedstawia wyniki ilościowego badania dotyczącego remontów Polaków przeprowadzonego w okresie 10–20.02.2023 roku. Badanie przeprowadzono za pomocą sondażu internetowego CAWI na próbie 1000 osób zamieszkałych w miastach liczących co najmniej 60 tys. mieszkańców, którzy w 2022 roku zrobili remont w aktualnie zamieszkiwanym domu lub mieszkaniu.