Do jakich prac remontowych szukamy fachowców, a co robimy sami? RAPORT

2023-06-29 12:25 Materiał sponsorowany
Remont z fachowcem czy bez? Raport OLX i Fixly
Autor: GettyImages

Remonty domów i mieszkań są nieodłączną częścią procesu utrzymania nieruchomości w dobrym stanie. Wiele osób zastanawia się, które prace remontowe powinny być powierzone fachowcom, a które można wykonać samodzielnie. Dzięki badaniu przeprowadzonemu przez OLX i Fixly znamy odpowiedź na to pytanie! Przyjrzyjmy się wynikom analizy dotyczącej remontów w polskich domach.

Remontowanie to naturalna część życia każdego właściciela mieszkania lub domu. Nasze mieszkania z czasem wymagają odświeżenia, a po upływie kilku lub kilkunastu lat - większych poprawek, napraw oraz dostosowania do obowiązujących aktualnie standardów z zakresu bezpieczeństwa instalacji czy parametrów izolacji. Dzięki raportowi OLX i Fixly możemy dokładnie dowiedzieć się, jakie prace remontowe wykonujemy własnoręcznie, korzystając z własnej wiedzy - lub, coraz częściej, instrukcji z internetu - a jakie powierzamy w ręce zaufanych profesjonalistów. Czy wyniki badania zaskakują?

Jakie remonty przeprowadzamy samodzielnie?

Badania wykazały, że podczas remontu Polki i Polacy najczęściej decydują się na samodzielne wykonanie prac związanych z metamorfozą wyglądu ścian. Aż 2/3 respondentów podjęło decyzję o tapetowaniu bez pomocy fachowca, a połowa zdecydowała się na samodzielne malowanie ścian. Nie powinno to dziwić, wykończenie ścian to stosunkowo proste zadanie, a przy tym jest jednym z najczęstszych rozwiązań na szybkie odświeżenie wnętrza.

Ponadto 42% badanych własnoręcznie zajęło się wykończeniem podłogi. Wiele rodzajów posadzek (np. płytki ceramiczne, panele podłogowe) możemy łatwo ułożyć samodzielnie, dzięki coraz przystępniejszym systemom układania, oferowanym przez producentów. Warto podkreślić, że w przypadku trudniejszych prac, np. obejmujących ułożenie drewnianego parkietu, należy chociaż skonsultować się z fachowcem, by uniknąć kosztownych błędów i uszkodzenia wrażliwych elementów.

Wyniki badania wskazują, że prace malarskie i układanie podłóg są powszechnie uważane za prace, które można wykonać samodzielnie bez większych trudności.

Remont z fachowcem czy bez? Raport OLX i Fixly
Autor: OLX

Prace wymagające pomocy fachowców

Z drugiej strony, badania jednoznacznie pokazują, że prace wymagające specjalistycznych umiejętności i wiedzy najczęściej powierzamy fachowcom. Są to głównie prace związane z instalacjami - grzewczymi, elektrycznymi, kanalizacyjnymi i dotyczącymi wentylacji oraz klimatyzacji. W przypadku remontów tych elementów domu i mieszkania skorzystanie z pomocy eksperta to gwarancja profesjonalnego, a przede wszystkim bezpiecznego wykonania niezbędnych poprawek czy modyfikacji.

W ręce fachowców powierzamy również prace wymagające generalnego remontu i ingerujące w zewnętrzną fasadę budynku, takie jak wymiana starych okien i wykonanie termomodernizacji. Prace te najczęściej wykonuje też grupa fachowców, a nie pojedynczy specjalista.

Aż 4/5 respondentów korzysta z usług specjalistów przy remontach instalacji, wymiany stolarki i termoizolacji budynku.

Remont z fachowcem czy bez? Raport OLX i Fixly
Autor: OLX

Koszt remontu z fachowcem a bez fachowca

Według raportu koszt remontu z udziałem eksperta był znacznie wyższy - niemal pięciokrotnie! - niż koszt remontu wykonanego samodzielnie. Średni koszt remontu przeprowadzonego przez profesjonalistę wynosił około 40 000 zł w 2022 roku, podczas gdy remont bez udziału fachowca kosztował jedynie około 8 000 zł. Różnica ta wynika głównie z kosztów pracy fachowca. W przypadku remontu samodzielnego głównym ciężarem finansowym są koszty materiałów.

W 2023 roku, w związku z inflacją, koszty materiałów jeszcze wzrosły, zapewne zwiększy się też różnica finansowa pomiędzy własnoręcznym odświeżeniem mieszkania, a skorzystaniem z wsparcia profesjonalisty.

  • Jesteście ciekawi, jakie jeszcze informacje znalazły się w raporcie? Rezultaty badania możecie zobaczyć >>>tutaj<<<!

Raport, opracowany na zlecenie OLX i Fixly, przedstawia wyniki ilościowego badania dotyczącego remontów Polaków przeprowadzonego w okresie 10–20.02.2023 roku. Badanie przeprowadzono za pomocą sondażu internetowego CAWI na próbie 1000 osób zamieszkałych w miastach liczących co najmniej 60 tys. mieszkańców, którzy w 2022 roku zrobili remont w aktualnie zamieszkiwanym domu lub mieszkaniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej