Wyższy VAT na ciepło, prąd i gaz zostaje! Jest 23% zamiast 5%

2023-02-09 10:38

Obniżenia VAT na ciepło, prąd i gaz nie będzie. 8 lutego 2023 Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. Poprawki przewidywały m.in. obniżenie do 5% stawki VAT na ciepło sieciowe, energię elektryczną, gaz, a także olej opałowy.

Przyjęte przez Sejm poprawki mają charakter porządkujący, legislacyjny i redakcyjny, jak czytamy w uzasadnieniu. Poprawki, przewidujące między 1 marca a 31 grudnia 2023 obniżone z 23 do 5% stawki podatku VAT na ciepło systemowe, gaz, energię elektryczną oraz olej opałowy zostały odrzucone. Ustawa będzie czekać teraz na podpis prezydenta.

Wyższy VAT na ciepło, prąd i gaz zostaje

Przypomnijmy, że do końca 2022 działała rządowa tarcza antyinflacyjna, która redukowała VAT na ciepło systemowe, gaz oraz prąd z poziomu 23% do 5%, czy nawet, jak w przypadku gazu, do 0%. Od 1 stycznia 2023 VAT na te źródła energii wrócił do maksymalnego pułapu 23%, a to oczywiście przekłada się na wyższe rachunki Polaków.

A trzeba wiedzieć, że decyzją rządu, Polska pozostaje w czołówce UE pod względem wysokości stawki podatku. W większości krajów członkowskich stawki są jednocyfrowe. Dla przykładu, w Słowenii stawka VAT na gaz wynosi 9,5%, w Bułgarii, Estonii, Irlandii – 9%, w Niemczech, Luksemburgu – 7%, w Grecji, Belgii, Austrii – 6%, a we Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii i Portugalii – 5%. Poziom dwucyfrowy podatek VAT jest w Holandii i na Łotwie - 21%. Wyższy od nas VAT maja tylko Węgry - 27% i Szwecja - 25%.

Przypomnijmy też, że minimalny poziom dopuszczany przez Brukselę wynosił 5%.

Zamrożenie cen dla odbiorców, rekompensaty dla dostawców ciepła

Warto dodać, że nowe przepisy wprowadzają jednocześnie mechanizm, który ma ograniczyć wzrost cen ciepła dla odbiorców końcowych. Przewiduje on, że wzrost cen dostawy ciepła systemowego, obejmujący wszystkie opłaty i stawki nałożone na odbiorcę, nie może być większy niż 40%. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r.

Przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie w postaci rekompensaty, aby odbiorca - będący podmiotem uprawnionym - nie został obciążony nadmiernym wzrostem kosztów ogrzewania.

Więcej o rozwiązaniu piszemy: Ceny gazu ziemnego 2023 dla gospodarstw domowych wzrosną o 23%, czyli o VAT

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej