Podatek katastralny. Co to jest i czy może być wprowadzony w Polsce?

2021-12-14 12:18
Podatek katastralny
Autor: Getty Images Podatek katastralny czyli podatek od wartości mieszkania. Czy rząd postanowi łatać dziury w budżecie podatkiem katastralnym?

Co to jest podatek katastralny? To podatek liczony od wartości mieszkania. Obowiązuje on w znacznej części europejskich krajów, jak również w Stanach Zjednoczonych. W Polsce nadal moc prawną ma podatek od nieruchomości. Jednak co jakiś czas słychać o możliwości wprowadzenia podatku katastralnego nad Wisłą. Jakie byłyby konsekwencje wprowadzenia takiego rozwiązania dla sektora nieruchomości oraz inwestorów i zwykłego „Kowalskiego”?

Spis treści

  1. Jak naliczany jest podatek katastralny i od nieruchomości?
  2. Czy podatek katastralny może być wprowadzony w Polsce?
  3. Czy Polska jest gotowa na przyjęcie podatku katastralnego?
  4. Podatek katastralny w Polsce sposobem na tzw. „flipping?
  5. Co oznacza wprowadzenie podatku katastralnego dla „Kowalskiego”?
  6. Gdzie obwiązuje i od czego zależy podatek katastralny?

Jak naliczany jest podatek katastralny i od nieruchomości?

Obowiązujący aktualnie w Polsce podatek od nieruchomości naliczany jest według maksymalnych stawek zawartych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych w zależności od powierzchni nieruchomości.

W 2021 roku maksymalna stawka dla budynku mieszkalnego wynosiła 0,85 zł za 1 m² nieruchomości. Zatem właściciel 60-metrowego mieszkania w naszym kraju zapłacić musi opłatę w wysokości 51 zł rocznie.

Podatek katastralny różni się od podatku od nieruchomości tym, że liczony jest od wartości lokalu mieszkalnego. Gdyby wprowadzono go w Polsce, na zasadach podobnych jak u naszych zachodnich sąsiadów Niemców, podatek wynosiłby 1% wartości nieruchomości. Oznacza to, że właściciel mieszkania wartego 600 000 zł zapłaciłby 6000 zł podatku. Jest to znacznie więcej niż obecnie.

Czy podatek katastralny może być wprowadzony w Polsce?

Coraz częściej słyszy się o wprowadzeniu podatku katastralnego w Polsce. Mówi się o podatku od drugiego i trzeciego mieszkania. Pomysł póki co nie wywołuje entuzjazmu społecznego. Przy obecnych cenach mieszkań w Polsce wręcz przyprawia o dreszcze. Szczególnie, że wiele osób aktualnie lokuje oszczędności w nieruchomości, jako zabezpieczenie na przyszłość.

Jak zapewnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii obecnie nie ma planów wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce, ale jednocześnie wskazuje, że urzędnicy monitorują aktualną sytuację na rynku mieszkaniowym i pracują nad różnymi rozwiązaniami. Zdaniem Roberta Chojnackiego, prezesa redNet24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich, ewentualny nowy podatek od nieruchomości najprawdopodobniej nie byłby typowym podatkiem katastralnym. Jednocześnie właściciele mieszkań powinni być przygotowani na pewne zmiany w niedalekiej przyszłości.

Trzeba też zaznaczyć, że w Polskim Ładzie również nie ma wzmianki o planach wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Jednak gdyby to się zmieniło, w opinii ekspertów rząd powinien rozważyć konkretne progi podatkowe czy ulgi dla poszczególnych rodzajów nieruchomości, aby chronić najmniej zamożnych obywateli. Dla Polaków posiadających tylko jedno mieszkanie, ochroną byłoby wprowadzenie podatku katastralnego od drugiej lub trzeciej nieruchomości.

Niestety, nie można wykluczyć, że rząd postanowi łatać dziury w budżecie podatkiem katastralnym. Natomiast, naszym zdaniem, każdy kto wprowadzi podatek katastralny bez obniżenia innych podatków (np. PIT, CIT) "strzeli sobie w stopę". 

Czytaj też:

Czy Polska jest gotowa na przyjęcie podatku katastralnego?

Podatek katastralny w Polsce sposobem na tzw. „flipping?

Urzędnicy w Polsce wciąż poszukują sposobu m.in. na tzw. „flipping” czyli nabywanie mieszkań w celu ich szybkiej sprzedaży po wyższej cenie, zmniejszenie spekulacji cenami najmu czy zagospodarowanie pustostanów. Celem jest także poszukiwanie kolejnych źródeł wpływów do budżetu, szczególnie samorządów. Czy podatek katastralny może rozwiązać te problemy?

Ewentualna, nowa forma opodatkowania na krótko spowodowałaby obniżki cen nieruchomości, na czym zapewne skorzystałyby głównie posiadające bardzo duży kapitał holdingi i przedsiębiorstwa. Z drugiej strony, w dłuższej perspektywie czasu część kapitału mogłaby odpłynąć za granicę, za sprawą inwestorów poszukujących korzystniejszych warunków do działalności - ocenia Robert Chojnacki, prezes redNet 24.

Co oznacza wprowadzenie podatku katastralnego dla „Kowalskiego”?

Aktualne mamy do czynienia z dynamicznymi wzrostami cen mieszkań w Polsce. Wprowadzenie podatku katastralnego uderzyłoby poważnie po kieszeniach klientów indywidualnych. Z danych serwisu z nieruchomościami tabelaofert.pl wynika, iż w ostatnich kwartałach średnie ceny nieruchomości z rynku pierwotnego pozostające w ofercie na największych rynkach mieszkaniowych w kraju – warszawskim, trójmiejskim, wrocławskim, krakowskim, poznańskim oraz łódzkim, miały tendencję wzrostową. Na koniec września 2021 roku za metr kwadratowy własnego „M” w stolicy zapłacić trzeba było 12 325 zł, co oznacza wzrost aż o 60,2% od 2017 roku.

Czytaj też:

W Polsce wciąż najwięcej mieszkań i domów jest w rękach prywatnych. W przypadku wprowadzenia podatku katastralnego, może się okazać, że duża część klientów indywidualnych nie będzie w stanie ponosić tak wysokich kosztów, co może spowodować wzmożoną sprzedaż nieruchomości. Sytuacja dotknęłaby również najemców, gdyż właściciele mieszkań szukaliby gdzieś możliwości zwrotu poniesionego podatku. Zapewne nie byłoby też tak wielu chętnych jak obecnie, na  zakup drogich nieruchomościami z sektora premium.

Gdzie obwiązuje i od czego zależy podatek katastralny?

Na wprowadzenie podatku katastralnego zdecydowały się m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia, Francja, Belgia, Hiszpania, Szwecja, Łotwa, czy nasi sąsiedzi Litwini. Podatek katastralny naliczany jest inaczej w poszczególnych krajach, a jego średnia wartość waha się między 0,5 do nawet 2% od wartości nieruchomości. Wpływ na wysokość podatku mają często dodatkowe czynniki, takie jak m.in. lokalizacja mieszkania  (im bardziej prestiżowa, tym wyższa opłata). W Niemczech podatek uzależniony jest od rodzaju nieruchomości oraz regionu (landu), w jakim się znajduje (maksymalna wysokość 1%). Dla porównania podatek katastralny w USA wynosi aż od 2% do 2,5% wartości rynkowej nieruchomości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej