Dopłaty do ogrzewania w bloku od 1 lutego 2023. Czy musisz złożyć wniosek?

2023-02-13 8:37
nowe dopłaty do ogrzewania
Autor: gettyimages Rząd wprowadza nowe dopłaty do ogrzewania dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych

Dopłaty do ogrzewania w bloku obowiązują od 1 lutego 2023. Wsparciem w opłatach za ogrzewanie objęto też odbiorców wrażliwych. Rząd uchwalił nowelizację ustawy, która ma lepiej chronić odbiorców ciepła. Chodzi m.in. o opłaty za ogrzewanie, które w części zawarte są w czynszach. Czy mieszkańcy bloków muszą składać wnioski o dopłaty do ogrzewania?

Spis treści

  1. Dopłaty do ogrzewania w bloku 2023
  2. Rzad dopłaci do ogrzewania w bloku, ale nie tylko
  3. Dopłaty do ogrzewania od 1 lutego 2023
  4. Czy mieszkańcy bloków muszą składać wnioski o dopłaty do ogrzewania?
  5. Podwyżki za ciepło w blokach nie 40%, ale nawet 400%

Sejm 26 stycznia 2023 przyjął nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Rząd chce zapewnić dodatkowe wsparcie dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych poprzez zmniejszenie opłat dotyczących dostaw ciepła, wynikających ze wzrostu cen paliw.

Dopłaty do ogrzewania w bloku 2023

Szefowa MKiŚ wskazała jeszcze w grudniu 2022, że "przez skokowe zmiany cen surowców energetycznych branża ciepłownicza mierzy się z problemem wysokich cen gazu". "Dlatego już wkrótce przedstawimy dodatkowe przepisy jeszcze mocniej chroniące odbiorców ciepła. Zapewnimy rekompensaty i ograniczymy podwyżki dla obywateli" - przekazała Anna Moskwa we wpisie na Twitterze.

Rzad dopłaci do ogrzewania w bloku, ale nie tylko

Rząd przyjął rozwiązania, które zapobiegną skokowym, nawet kilkuset procentowym podwyżkom za ciepło. Wsparcie obejmuje mieszkańców bloków, czyli odbiorców ciepła systemowego, ale także tzw. odbiorców wrażliwych, czyli szkoły, szpitale czy żłobki.

Nowe ceny maksymalne za dostawę ciepła dla odbiorców z danego systemu ciepłowniczego będą ustalane na podstawie ceny z września 2022, powiększoną o maksymalny wzrost na poziomie 40%.

Maksymalna cena dostawy ciepła ma obejmować wszystkie składniki kosztowe dostawy ciepła, które występują w danym systemie ciepłowniczym, w tym dotyczące wytwarzania oraz przesyłania ciepła.

Dopłaty do ogrzewania od 1 lutego 2023

Poprzedni mechanizm średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą skończył się z dniem 31 stycznia 2023.

"Nowa regulacja obowiązuje od 1 lutego 2023 do 31 grudnia 2023 i zapewni wsparcie dla gospodarstw domowych oraz podmiotów użyteczności publicznej przez pokrycie części należności odbiorców ciepła wobec przedsiębiorstw energetycznych wynikających ze wzrostu kosztów ogrzewania przez wyrównanie, w celu ograniczenia wzrostu opłat za ciepło na określonym poziomie" - poinformowano.

Dodano, że nowe przepisy zadziałają również wstecz - obejmą też przypadki stosowania cen wyższych od maksymalnej w okresie od 1 października 2022 r.

Czy mieszkańcy bloków muszą składać wnioski o dopłaty do ogrzewania?

Takiej potrzeby nie ma. Rozwiązanie w postaci dopłat do ogrzewania w formie rekompensaty wprowadzone jest automatycznie i nie wymaga podejmowania jakichkolwiek działań ze strony odbiorców ciepła.

Podwyżki za ciepło w blokach nie 40%, ale nawet 400%

Maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego miała wynieść 40% - tak jeszcze w sierpniu 2022 zapewniała Anna Moskwa. Podwyżki za ogrzewanie są jednak większe. Mieszkańcy bloków dostają czynsze zawierające prognozy opłat za ciepło - są nawet 400% wyższe. Dlaczego?

W ustawie, która miała chronić gospodarstwa domowe przed wzrostem cen ogrzewania jest luka - nie określono bowiem podwyżki procentowej. Ustawa nie mrozi cen ciepła, a wprowadza pułap cen, którego firmy ciepłownicze nie mogą przekroczyć w rozliczeniach z odbiorcami chronionymi, czyli np. gospodarstwami domowymi. Odbiorca objęty ochroną w sezonie grzewczym nie zapłaci więcej niż 150,95 zł za GJ ciepła wytwarzanego z gazu ziemnego lub oleju opałowego i nie więcej niż 103,82 zł za GJ ciepła z innej technologii - takie wyjaśnienie podał "Faktowi" Urząd Regulacji Energetyki, który zatwierdza taryfy na ciepło dla gospodarstw domowych. A te taryfy sięgają nawet kilkuset procent.

Minister Anna Moskwa zapewniła, że gdziekolwiek pojawił się wyższy rachunek, to i ciepłownia, i obywatel dostaną automatycznie dopłaty w postaci rekompensaty.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki obliczy i opublikuje maksymalną cenę dostawy ciepła, określoną odrębnie dla każdego systemu ciepłowniczego, do stosowania przez przedsiębiorstwo, które posiada koncesję i wykonuje działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą ciepła.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej