Będziesz miał prawo do naprawy sprzętu AGD nawet 10 lat od zakupu. Zmiany w przepisach!

2023-05-15 11:17
naprawa zmywarki
Autor: gettyimages Prawo do naprawy to nowa propozycja zmian w przepisach unijnych

Zapowiada się nowe prawo dla konsumentów, tzw. prawo do naprawy. Chodzi tu o naprawę sprzętu AGD, ale też RTV nie tylko w ramach gwarancji, ale nawet po jej wygaśnięciu. Co więcej, producenci mają tak projektować urządzenia, aby były mniej awaryjne. Czy to oznacza, że sprzęt AGD przestanie nam się psuć zaraz po gwarancji?

Spis treści

  1. Lepsza jakość sprzętu i koniec z postarzaniem
  2. Prawo do naprawy nawet przez 10 lat
  3. Jakie sprzęty będzie można naprawić?

Urządzenia elektroniczne są najszybciej rosnącym źródłem odpadów w UE. Znamy to zresztą z autopsji - kupiony nowy sprzęt RTV AGD dość szybko się psuje i to przeważnie zaraz po wygaśnięciu gwarancji. Często nie da się go nawet naprawić lub się nie opłaca. W efekcie kupujemy nowy. Ma się to jednak zmienić. Po kilku latach negocjacji 22 marca Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowych przepisów. Konsumenci mają dostać prawo do naprawy sprzętów, a producenci obowiązek to umożliwić.

Lepsza jakość sprzętu i koniec z postarzaniem

Organizacje konsumenckie już od dawna sprzeciwiają się praktykom producentów sprzętu elektronicznego czy AGD. Robią wszystko, aby urządzenia szybko ulegały awarii i nie dało się ich naprawić. Producenci utrudniają dostęp do części zamiennych, plombują urządzenia, przez co nie da się ich np. rozkręcić. Powołują nawet specjalistyczne działy zajmujące się "postarzaniem" sprzętów. Takie zabiegi mają być zakazane. Mało tego, producenci zostaną zobligowani do projektowania urządzeń mniej awaryjnych, a dodatkowo takich, które można naprawić.

Prawo do naprawy nawet przez 10 lat

Nowe regulacje zobowiążą producentów m.in. do takiego projektowania urządzeń, aby były mnie usterkowe, a ich serwis opłacalny. Zapewniony ma być też dostęp do części zamiennych. Konsument ma być również informowany o możliwości naprawy i konserwacji. Okresy gwarancji będą wydłużone. Wiadomo też, że producent nie będzie mógł odmówić naprawy nawet po zakończeniu okresu gwarancyjnego - mówi się, że nawet w ciągu 5-10 lat od zakupu, w zależności od rodzaju urządzenia.

Wprowadzenie prawa do naprawy przybliży UE do spełnienia celów gospodarki o obiegu zamkniętym - zapewniają legislatorzy. Nowe przepisy ograniczą też produkcje śmieci w krajach członkowskich. Propozycja przepisów KE czeka już tylko na przyjęcie przez Parlament Europejski i Radę. 

Jakie sprzęty będzie można naprawić?

Są już pierwsze propozycje sprzętów, które będziemy mogli naprawiać w ramach nowego prawa. Ich lista będzie jednak rozbudowana. Na razie na tej liście widnieją domowe sprzęty AGD, jak: pralki, suszarki, zmywarki lodówki i odkurzacze. Ale, co ciekawe, w niedługim czasie maja pojawić się na niej także laptopy, smartfony czy tablety.

Czytaj także: Pralki i lodówki psują się zaraz po upływie gwarancji? Nowa dyrektywa UE wymusi na producentach nową jakość

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej