Jak pozyskiwać klientów na rynku usług remontowo-budowlanych i sprawić, by do nas wracali?

2023-06-07 11:54 Materiał sponsorowany
Jak pozyskiwać Klientów na OLX?
Autor: GettyImages

Znalezienie klienta w sieci nie jest łatwe – tak samo, jak znalezienie dobrego i sprawdzonego wykonawcy. W dzisiejszych czasach nie wystarczy wrzucenie generycznego ogłoszenia do sieci, to zachowania proklienckie mogą przybliżyć nas do sukcesu. Partnerem w tych działaniach może być na przykład OLX – największy serwis ogłoszeniowy w Polsce. Dzięki niemu mamy dostęp do największej bazy klientów, potencjalnie zainteresowanych ofertą. Jak ich pozyskiwać, podpowiadamy w poniższym artykule.

Spis treści

 1. Spraw, aby oferta twoich usług docierała do jak najszerszej grupy odbiorców
 2. Proponuj rozwiązania i reaguj na trendy
 3. Zadbaj o sprawną komunikację…
 4. …na każdym etapie wykonywania zlecenia

Konkurencja na rynku jest spora, a aktualna sytuacja gospodarcza sprawia, że klienci jeszcze uważniej wybierają potencjalnego wykonawcę remontu albo ekipę budowlaną. Pieniądze mają kluczowe znaczenie: jeśli już inwestor decyduje się na przeprowadzenie remontu, termomodernizacji czy rozpoczęcia budowy domu, chce mieć pewność, że wybierze fachowca, który kompleksowo spełni jego oczekiwania, a przynajmniej ich znaczną część. Nawet jeśli świadczymy wysokiej jakości usługi, możemy być niewidoczni dla klientów jeśli nie podejmiemy próby dotarcia do nich.

Klientom zależy również na czasie. Przeszukanie ogłoszeń znajdujących się w jednym miejscu jest wygodne, pozwala też łatwiej porównać ceny, zakresy usług oraz profile potencjalnych wykonawców. Jak jednak wyróżnić się wśród innych fachowców? I jak sprawić, żeby nasza oferta przyciągnęła uwagę klientów, a udana komunikacja pomogła nawiązać stałą współpracę?

„Aktualnie to sieć stała się wyrocznią. Klienci szukają inspiracji i informacji. Dlatego tak ważne jest, aby wasze produkty i usługi tam były. Ale muszą być widoczne, zauważalne i proste do znalezienia” - mówi Dariusz Wardziak, znany jako „Darek Stolarz”.

Musimy dostosować się do zmieniających się potrzeb konsumenckich, nadążając za trendami – nie tylko budowlanymi czy remontowymi, dotyczącymi nowinek technicznych czy modnych aranżacji wnętrz, ale także tymi dotyczącymi pozyskiwania klientów w internecie. Pomogą w tym gotowe rozwiązania, jakie oferuje między innymi OLX.

Spraw, aby oferta twoich usług docierała do jak najszerszej grupy odbiorców

Powinniśmy szukać klientów tam, gdzie istnieje największa szansa na to, że zostaniemy zauważeni – najlepszym miejscem do tego jest internet i serwisy ogłoszeniowe.

Serwisy posiadające wielomilionową społeczność, takie jak OLX, są idealnym miejscem do zamieszczenia ogłoszenia, które dotrze do wielu osób – nasz serwis odwiedza co miesiąc ponad 13 milionów użytkowników. Dzięki zakupieniu specjalnego pakietu ogłoszeń oferta znajdzie się wysoko w wynikach wyszukiwania, zwracając uwagę potencjalnego klienta” - komentuje Artur Kołpowski odpowiedzialny za kategorię Usługi w OLX.

Zorientujmy się, jaka forma promocji będzie dla nas najlepsza i skupmy się na tym, aby pojawiać się regularnie ze swoją ofertą. Zadbajmy, aby strona z ogłoszeniem zawierała istotne słowa kluczowe i czytelne tytuły. Regularnie je odświeżajmy, promujmy i wyróżniajmy. Kompleksowość i regularność działań na pewno da wymierne korzyści” – dodaje Dariusz Wardziak.

Widoczność to jednak nie wszystko. Jeśli zyskaliśmy już uwagę klienta, musimy pozyskać też jego uwagę i zainteresowanie. Jak to zrobić? 

Proponuj rozwiązania i reaguj na trendy

Przygotowanie oferty nie jest sprawą łatwą, ale postępując zgodnie z poniższymi radami, na pewno uda się zachęcić klienta do zapoznania się z nią bliżej. Dobra oferta to twoja wizytówka. To jak drzwi wejściowe lub elewacja domu – mówią naprawdę wiele o inwestorze czy mieszkańcach. Zadbajmy więc o pierwsze wrażenie, także w internecie robi się je przecież tylko raz.

 • Przejrzystość. Dokładnie wylistujmy zakres swoich usług, unikajmy bardzo skomplikowanego nazewnictwa, ale jednocześnie postawmy na profesjonalizm.
 • Przyjazność w odbiorze. Sprawdźmy ogłoszenie pod kątem błędów ortograficznych i stylistycznych – to świadczy o profesjonalizmie jako fachowca i kogoś, kto poświęcił czas na zaprezentowanie się w jak najlepszy sposób.
 • Skupienie się na rozwiązaniach. Oferujmy eksperckie porady oraz możliwość łączenia kilku usług w jedną. Montaż baterii umywalkowej razem z montażem instalacji wodnej i zlewozmywaka. Dzięki takim kompletnym rozwiązaniom klient może skorzystać z usług jednego fachowca i przeprowadzić kompleksowy remont lub wykończenie mieszkania.
 • Kompletność. Możemy wiele stracić, gdy opublikujemy ogłoszenie zdawkowe, pourywane lub pozbawione najważniejszych informacji. Uważnie wypełniajmy jak najwięcej pól ogłoszenia, zaoferujmy też różne możliwości kontaktu: chat w aplikacji, e-mail czy telefon.
 • Aktualność. Bądźmy na bieżąco z obowiązującymi trendami i nowinkami technicznymi. Przeprowadzasz pracę nowoczesnym sprzętem, pozwalającym na szybszą i dokładniejszą pracę? Znasz aktualne wytyczne dotyczące np. dofinansowań termomodernizacji i możesz udzielić informacji na ich temat? Masz za sobą prace remontowe lub wykończenia mieszkań w modnym teraz stylu, np. loftowym lub minimalistycznym? Pochwal się tymi informacjami, a także zdjęciami!
 • Pochwalmy się profesjonalizmem. Jeśli jesteśmy posiadaczami certyfikatów lub branżowych nagród, np. dekarskich, koniecznie zamieśćmy o nich informację w swoim ogłoszeniu. Także przejście szkoleń, oferowanych przez popularne i cieszące się zaufaniem marki budowlane, znacząco podniesie jakość ogłoszenia.

Zrozumienie klientów, to pierwszy krok do sukcesu. Przeanalizujmy dokładnie ich potrzeby i pragnienia, dowiedzmy się, jakie mają ograniczenia, a także, na czym im najbardziej zależy.  Dariusz Wardziak dodaje:

Współczesny klient to najczęściej osoba zabiegana, zapracowana, która chciałaby za uczciwą cenę dostać kompleksowo, terminowo i dobrze wykonaną usługę. Ludzie szukają prostych rozwiązań, które ułatwią im życie. Będą starali się ograniczyć liczbę sklepów, które muszą odwiedzić czy liczbę fachowców, których muszą znaleźć. Dlatego tak ważna jest jakość usług i serwis. Zbierzmy dokładny wywiad na temat tego, czego klient oczekuje, jakie ma potrzeby, co mu się podoba. Pokażmy klientowi, że zależy nam na pracy. Im większe zaangażowanie wykażemy, im bardziej kompleksową ofertę zaprezentujemy swojemu odbiorcy, tym bardziej to zaprocentuje na przyszłość. Zadowolony klient na pewno wróci, a także poleci nas następnym osobom”.

Jak pozyskiwać Klientów na OLX?
Autor: GettyImages

Zadbaj o sprawną komunikację…

Nasza oferta przyniosła skutek – otrzymaliśmy zapytanie ofertowe. To duży sukces, ale zarazem dopiero początek ważnego etapu. Teraz musimy zadbać o to, by nasza komunikacja z potencjalnym klientem przebiegła jak najlepiej. O czym powinniśmy pamiętać?

 • Odpowiadajmy tak szybko, jak to możliwe. Postarajmy się być na bieżąco i odpisywać na wiadomości jak najszybciej. Jeśli aktualnie nie możemy poświęcić na odpowiedź wystarczająco dużo czasu – wystarczy krótka wiadomość informująca, że zajmiemy się tym wieczorem lub kolejnego poranka.
 • Trzymajmy się faktów. Nie obiecujmy terminów, których nie możemy dotrzymać. Piszmy szczerze, podawajmy realne przewidywania i informujmy o ewentualnych trudnościach, opóźnieniach i dodatkowych kosztach. Pomoże to ustawić jasne granice oraz spełnić oczekiwania klienta.
 • Dzielmy się informacjami. Jeśli klient prosi o obejrzenie np. zdjęć z poprzednich realizacji, a posiadamy zgodę właściciela, prześlijmy je. Zobaczyć to uwierzyć.

…na każdym etapie wykonywania zlecenia

Udało się – klient przystał na nasze warunki, komunikacja przebiegła sprawnie, umowa zadowoliła obie strony, możemy rozpocząć pracę nad projektem. Troska o dobrą komunikację nie powinna kończyć się w tym momencie, wręcz przeciwnie, utrzymanie pozytywnej atmosfery podczas trwających często dość długo prac to jedna z gwarancji sukcesu, czyli pozyskania klienta, który do nas powróci. A także poleci dalej wśród rodziny lub znajomych.

 • Zachowujmy się jak eksperci, którymi jesteśmy. Tłumaczmy, dlaczego zdecydowaliśmy się na użycie takiej, a nie innej techniki lub narzędzi. Przywołajmy doświadczenia z poprzednich realizacji. Doradźmy wybór najlepszego rozwiązania do oczekiwanego przez klienta efektu, nie bojąc się profesjonalnej terminologii – podanej oczywiście w przystępny sposób.
 • Informujmy o koniecznych zmianach. Specyfika starego budownictwa uniemożliwi wstawienie łukowatego okna? Napotkany na jakimś etapie prac problem wydłuży czas naprawy? Remonty są pełne niespodzianek, informujmy więc od razu o opóźnieniach, zmianach i trudnościach. Otwarta komunikacja pozwoli uniknąć napięć i problemów.
 • Dzielmy się postępami z realizacji projektu. Wystarczy nawet krótki SMS lub jedno zdjęcie z informacją. Proces powstawania nowych instalacji w ukochanym mieszkaniu lub budowa wymarzonego domu wywołują u klientów wiele emocji.

Dobra komunikacja na każdym etapie pozyskiwania i współpracy z klientem jest na wagę złota. Bądźmy szczerzy, otwarci i konkretni. Nie wstydźmy się chwalić swoim profesjonalizmem, referencjami i doświadczeniem. Stawiając się w pozycji eksperta, zdobędziemy niezbędne zaufanie, a sprawna komunikacja sprawi, że klient chętniej zleci kolejne zadania w przyszłości. A nam – będzie się sprawniej i przyjemniej pracowało.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej