Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój się opłaca - pompa ciepła, turbina wiatrowa, baterie i kolektory słoneczne oraz inne urządzenia w motelu "Na-Wierzynka"

Tagi:
baterie słoneczne
,
energooszczędność
,
kolektory słoneczne
,
motel Na Wierzynka
,
turbina wiatrowa
,
zrównoważony rozwój

Zaczęło się od kolektorów słonecznych, potem była własna stacja zmiękczania i oczyszczania wody oraz energooszczędne żarówki LED i pompa ciepła, następnie mała elektrownia ze słonecznym dachem, modułem wiatrowym i własnym agregatem prądotwórczym. Obecnie wdrażany jest system segregacji odpadów. A wszystko się opłaca!

Fot.: Adam Pasek

Od 2002 roku w południowej Polsce, w motelu "Na-Wierzynka" w Wieliczce, wdrażany jest niecodzienny program ekologiczny. Wyjątkowość programu polega na tym, że zastosowano nie jedno, lecz wiele energooszczędnych, przyjaznych środowisku rozwiązań jednocześnie. Przeczy to obiegowej opinii, rozpowszechnianej u nas przez silne lobby "hamulcowych postępu", że rozwiązania ekologiczne, zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju są w Polsce nieopłacalne. Właściciele motelu "Na-Wierzynka" dobrowolnie wdrożyli aż 7 prośrodowiskowych programów oszczędnościowych, które są nie tylko przyjazne przyrodzie, zapewniają bezpieczeństwo energetyczne i komfort użytkowania, ale przynoszą wymierne korzyści materialne - w tym znacznie niższe rachunki za gaz, prąd, wywóz śmieci i wodę.

Słoneczny Dach

Własna elektrownia słoneczna, zainstalowanana na jednym z budynków w czerwcu 2011 roku, składa się ze 120 sztuk ogniw fotowoltaicznych typu FIRST SOLAR (o wymiarach 0,6 x 1,2 m). Są to baterie kadmowo-telurkowe nowej generacji, które pracują nawet przy braku bezpośredniego nasłonecznienia. W słoneczny dzień natomiast każde ogniwo produkuje do 75 W. Uśredniając, daje to około 4000 kWH energii. Są to oszczędności około 3000 zł rocznie. Nie jest to dużo, ale ale ceny energii systematycznie rosną.

Energię tę motel zużywa bezpośrednio na własne potrzeby. Minimalne zużycie chwilowe energii w motelu to ok. 12 kW. System jest tak skonfigurowany, że automatycznie wytwarza prąd zmienny 3 x 230 wprowadzony bezpośrednio i mieszany następnie z prądem wytwarzanym w motelu. Ciekawe, że... prąd można mieszać jak wodę.

Własna elektrownia wiatrowa

W lipcu 2011 roku zainstalowano w motelu własną małą elektrownię wiatrową - turbinę o mocy maks. 5 kW (i napięciu 230 Volt; prąd elektryczny przekazywany jest do do najbardziej obciążonej 1 fazy, na której pracuje pompa filtrująca wodę w basenie). Oba moduły: słoneczny i wiatrowy uzupełniają się wzajemnie. Gdy świeci słońce, intensywnie pracują baterie słoneczne, a gdy wieje wiatr - kręci się turbina wiatrowa. W planie jest uzupełnienie instalacji jeszcze o dwa wiatraki, każdy do mocy 5 kW. Zapewnią one uzupełnienie mocy w pozostałych fazach. Reasumując: turbina wiatrowa daje około 1500 kWh energii rocznie, co w przeliczeniu wynosi ok. 1000 zł. Biorąc jednak pod uwagę, że koszt turbiny był trzykrotnie mniejszy od elektrowni słonecznej, właściciele uważają tę inwestycję za opłacalną.

Fot.: Adam Pasek

Fot.: Adam Pasek

Pierwsze były kolektory słoneczne

– Naszym trzecim priorytetowym programem, a jednocześnie pierwszym, który zaczęliśmy realizować, była instalacja kolektorów słonecznych. Montujemy je od 2002 r. Obecnie mamy ich w różnych punktach 50 sztuk (są to kolektory płaskie firm APAREL Łęczyca oraz ERDOM). Przy dobrej słonecznej pogodzie kolektory słoneczne są w stanie zagrzać około 5000 litrów ciepłej wody do temp. 60°C – mówi Adam Pasek właściciel motelu "Na-Wierzynka".
Z uwagi na to, że obiekt jest rozproszony na 2 hektarach i ma kilka budynków – w których zamontowano 5 pieców gazowych – instalacje solarne są przyporządkowane do poszczególnych kotłowni. Instalacja solarna pomaga znacznie obniżyć koszty zużycia gazu w miesiącach letnich. Przykładowo instalacja solarna składająca się z 5 płaskich kolektorów i zbiornika 400 l z podwójną wężownicą kosztują tylko: 8000 zł – 5 kolektorów po 1000 zł, 2000 zł – zbiornik, ok. 1000 zł – sterownik , rury , kształtki , zawory itp. , natomiast robocizna jest własna.
– Instalacje solarne staraliśmy się wykonywać samodzielnie, co o 50% zmniejszyło nam koszty robocizny. Obecnie w głównej kotłowni współpracuje z restauracją i częścią motelu zespół 17 kolektorów płaskich, które połączone ze sterownikiem firmy GECO i pompą VILO grzeją 3 zasobniki o pojemności 400 l i 1 zasobnik 500 l. Zasobniki wybraliśmy z podwójną wężownicą (firmy BIAWAR). Wężownice w zasobniku spięte są szeregowo, co zwiększa ich wydajność grzewczą (dzięki temu uzyskuje się prawie 90% wody ciepłej z zasobnika o tej samej temperaturze). Dla nas najważniejsze jest to, by instalacja była tania i produkowała dużo ciepłej wody – dodaje Adam Pasek.

Oszczędności wynoszą od 2000 do 3000 zł miesięcznie. Ponadto, w każdej kotłowni zamontowano piece kondensacyjne o dużej sprawności, znacznie zmniejszające zużycie gazu.
Obecnie opłaty za media to około 50% kosztów działalności motelu. Wystarczy wspomnieć, że w miesiącach zimowych, kiedy turystów jest niewielu, rachunki wynoszą: ok. 10000 zł miesięcznie za gaz i 6000 zł miesięcznie za prąd.

– Praktycznie latem gaz używamy tylko do gotowania (kuchnie gazowe-trzony gazowe) oraz do automatycznego suszenia pościeli i ręczników, gdyż w motelu mamy własną pralnię, która również przysparza nam znaczne oszczędności – około 5000 zł miesięcznie. Pranie w pralniach specjalistycznych jest bowiem bardzo drogie – dodaje właściciel.

Stacja oczyszczania i zmiękczania wody

– Od 2002 roku mamy w naszym obiekcie automatyczną stację zmiękczania wody, którą w 2010 r. uzupełniliśmy o oczyszczanie na bazie węgla aktywnego. Co to jest twarda woda, każdy wie - niszczy ona wszystkie krany, pralki, zmywarki, bojlery, piece gazowe itp. Normy polskie są zaniżane, a twardości wody nikt nie kontroluje. W efekcie w naszych kranach płynie woda o twardości do 24° stopni wg norm niemieckich - czyli woda bardzo twarda. Natomiast ta, która płynie w kranach naszego motelu jest jak ze źródła (ma 0 °stopni twardości niemieckiej) - dodaje Adam Pasek.
W motelu woda z kranu jest miękka i nadaje się do picia dzięki własnej stacji oczyszczania i zmiękczania wody (firmy HYDRO-SYSTEM, Tarnowskie Góry). Bardzo miękka woda to znaczne oszczędności - mniej zużywa się jej do kąpania czy prania, potrzeba mniej proszków i płynów, a pralki i krany pozostają czyste - bez kamienia. Restauracja i kuchnia mają jeszcze drugą dodatkową oczyszczalnię wody (na bazie odwróconej osmozy). Takiej wody używa się do gotowania, przygotowywania drinków, lodu, kawy i herbaty. Ponadto na wejściu wody zastosowano automatyczne chemiczne oczyszczanie poprzez dawkowanie podchlorynu sodu, niszcząc w ten sposób bakterie w instalacji. Po przeliczeniu, na zmiękczaniu i oczyszczaniu wody motel oszczędza od 1000 do 2000 zł miesięcznie.

LED zamiast zwykłych żarówek

Piątym programem, wdrażanym pomału od 2009 roku, jest zastąpienie zwykłych żarówek i świetlówek kompaktowych żarówkami LED-owymi (bezpośrednio na mały i duży gwint). Zainstalowano już około 300 żarówek typu LED o mocy 3 Wat w ogrodzie, korytarzach, restauracji i w kuchni - jest to około 50 % punktów świetlnych. Wymiana wszystkich źródeł światła to natomiast rozwiązanie przyszłościowe. Oświetlenie ledowe nie jest bowiem tanie. Ponadto, nie wytwarza dużo mocy świetlnej - przykładowa żarówka typu LED60 b.c E27 ma moc 60 Wat, a kosztuje ok. 40 zł - na razie jest więc po prostu za droga.
Ale i tak łatwo policzyć, że na 300 punktach świetlnych oszczędza się 300 x 10 Wat = 3000 Wat x 6 godzin czyli 6 kWh dziennie, to jest około 200 do 300 zł miesięcznie. Docelowo motel ma w planie zamontowanie wszystkich żarówek typu LED, czyli ok. 300 dodatkowych punktów.
– Korzyści są dwojakie oszczędzamy na prądzie i żarówkach, a ponadto nie obciążamy naszej sieci energetycznej, która też się zużywa – mówi Adam Pasek.

Komfort i bezpieczeństwo energetyczne

Ważnym programem było zainstalowanie automatycznego agregatu prądowego o mocy 50 kW pracującego w systemie awaryjnym w razie wyłączeń i zakłóceń napięcia w sieci. Ostatnio ciągłe burze i wyładowania atmosferyczne powodują w Polsce liczne awarie i przerwy w dostawie prądu, ale nie dotyczy to motelu "Na-Wierzynka". Podczas awarii zasilania zewnętrznego automatycznie włącza się agregat i można pracować bez przerw i kłopotów, co w branży hotelowej jest szczególnie ważne. Co zrobić, gdy np. nagle zabraknie prądu, a w motelu odbywa się wesele? Agregat (GE3-50 kW PERKINS AUTOMAT dostarczony przez firmę FINCO) nie generuje wprawdzie żadnych oszczędności, ale daje komfort i bezpieczeństwo pracy.

Pompa ciepła w basenie

Każdy kto ma basen - a szczególnie odkryty - dobrze wie jakim problemem w naszym klimacie jest zapewnienie w nim odpowiedniej temperatury wody (komfortowa to około 26°C). Nie jest to proste - po pierwsze: trzeba basen przykrywać na noc specjalną folią termiczną, a po drugie: trzeba go dogrzewać. Warto zainstalować wraz z pompą filtrującą wodę w basenie odpowiednią pompę ciepła, która przy małym zużyciu energii zapewni właściwą temperaturę wody. Można stosowac i inne rozwiązania, np. wymienniki ciepła, ale zdaniem własciciela motelu "Na-Wierzynka", są one znacznie droższe i zbyt kosztowne w eksploatacji.
W motelu jest zainstalowana automatyczna pompa ciepła typu powietrze-powietrze (mocy 17 kW wystarczająca do ogrzewania wody w basenie o wymiarach 13 x 5 m). W związku z tym koszt dogrzania basenu, np. w lipcu 2011 r. wyniósł tylko 100 zł.

Zarobić na segregacji odpadów

Najnowszym programem oszczędnościowym, wdrażanym obecnie w motelu, jest segregacja odpadów.
– Problem odpadów uważamy za najważniejszy. Polska i świat toną w śmieciach i śmieci będzie przybywało, tak jak i nas - ludzi. Nasze społeczeństwo nie jest nauczone, jak oszczędzać na śmieciach. Tymczasem początkowa segregacja odpadów jest bardzo ważna, gdyż ułatwia pracę na wysypiskach. To takie proste: wrzucić szkło do szkła, plastik do plastiku, papier do papieru - mówi Adam Pasek, właściciel motelu.
W motelu funkcjonują osobne oznaczone pojemniki do szkła, plastiku i papieru. Zużyty olej wylewa się do specjalnych beczek. Wszystkie odpady odbierane są przez wyspecjalizowaną firmę.

Co dalej?

Wydaje się, że w motelu "Na Wierzynka" w Wielczce wdrożono już wszysko co możliwe. Tymczasem w motelu mówią:
– Staramy się pracować ekologicznie - oszczędnie dla siebie i nie niszcząc środowiska. Dbamy o nie i na pewno już wypuszczamy kilka ton CO2 rocznie mniej niż inne hotele. Jesteśmy z tego dumni. Naszym marzeniem będzie wprowadzenie w przyszłości własnego ujęcia wody oraz wykonanie własnej automatycznej oczyszczalni ścieków.

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: