Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Zrównoważony rozwój

Wody opadowe: jak mądrze je zagospodarować?

Tagi:
Marcin Gąsiorowski
,
nawierzchnie przepuszczalne
,
niecka infiltracyjna
,
obiekty wodne
,
odwodnienie
,
ogród multifunkcjonalny
,
retencja wody
,
staw
,
stawy retencyjne
,
wody opadowe
,
zagospodarowanie wód
,
zbiornik retencyjny

Alternatywne sposoby zagospodarowania wód opadowych mają na celu spowolnienie ich spływu lub całkowite zagospodarowanie, praktycznie w miejscu ich powstawania.

Staw w ogrodzie prywatnym, projekt Marcin Gąsiorowski
Staw w ogrodzie prywatnym, projekt Marcin Gąsiorowski
Fot.: Marcin Gąsiorowski

Wraz z powiększaniem się miast coraz mniej wody opadowej odprowadzane jest do gruntu, zmniejsza się parowanie jej do atmosfery, wzrasta za to odpływ powierzchniowy do kanalizacji oraz do cieków wodnych. Tym samym poziom wód gruntowych opada i zwiększa się zagrożenie podtopień.

Coraz wyraźniej widać także niekorzystne zmiany klimatyczne i przyrodnicze, w tym stepowienie krajobrazu. Na terenach rolniczych tylko 20% wód opadowych trafia bezpośrednio do rzek i potoków, podczas gdy w wybetonowanych pustyniach miejskich jest to prawie 100%.

Przeczytaj koniecznie: Ogrody bagienne na dachach

Pilne staje się więc ograniczenie spływu wody z terenów zurbanizowanych oraz opracowanie skutecznych sposobów jej zagospodarowania. Zamiast odprowadzać deszczówkę zaraz po opadach do cieków wodnych, można ją magazynować, np. w podziemnych cysternach i zużywać potem do prania, spłukiwania toalet czy podlewania roślin, a nadmiar wody (który doprowadza do przeciążania instalacji odprowadzającej podczas intensywnych opadów) rozsączać w kontrolowany sposób do gruntu.


 

 

Na terenach niezabudowanych woda opadowa infliltruje do gleby,  tak że stan wód gruntowych zależny jest jedynie od czynników naturalnych, czyli od pory roku oraz pogody.

 

 

 

 

Zabudowa oraz związana z nią kanalizacja doprowadza do obniżania się poziomu wód gruntowych.

 

 

 

 

 

Po zastosowaniu systemów infiltracyjnych woda opadowa z terenów zabudowanych zasila wody gruntowe przeciwdziałając opadaniu ich lustra.

 

 

Instalacje do infiltracji (rozsączania) wód opadowych mogą być powierzchniowe lub podziemne.

Na powierzchni

Do metod rozsączania powierzchniowego należą odpowiednio ukształtowanie nawierzchnie (z przesiąkliwych kostek brukowych, szutrowe, szutrowo-trawiaste, trawniki) oraz niecki filtracyjne z podpiętrzaniem. Warunkiem skuteczności tych metod jest jednak odpowiednio przepuszczalny grunt. Nie mogą to być gleby gliniaste. Również warstwa nośna nawierzchni, występująca zwykle pod jej powierzchnią, musi być przepuszczalna.

Galeria
Pokaz slajdów:

Czytaj dalej:
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: