Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Zrównoważony rozwój

Dom z opon z pozwoleniem na budowę. Poszukiwani wykonawcy nowej inwestycji

Tagi:
dom z opon
,
dom zeroenergetyczny
,
eartship
,
nowe inwestycje Łódź
,
pozwolenia na budowę

Czy dom zeroenergetyczny, tani w budowie i eksploatacji, może być zbudowany z opon i ziemi? Centrum Ekotechnologii Budowlanych uzyskało pozwolenie na budowę domu z opon, trwają poszukiwania wykonawców nietypowego obiektu

Dom z opon w Polsce

Niedaleko Łodzi, w miejscowości Prucheńsko Małe powstaje nowa, nietypowa inwestycja. Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FERSO) chce zbudować Polskie Centrum Ekotechnologii Budowlanych. Pierwszym etapem jest budowa domu z opon i ziemi. Tzw. earthship to dom zeroenergetyczny, zbudowany z ogólnodostępnych, a nawet darmowych materiałów. Głównym materiałem budowlanym są wypełnione ubitą ziemią, zużyte opony samochodowe. W ten sposób recyklingowi poddaje się kłopotliwe odpady, a koszt nowej inwestycji może być niższy, niż przy wykorzystaniu tradycyjnego budulca. Niestandardowa budowa może jednak wiązać się z różnymi problemami. Fundacji udało się już uzyskać pozwolenie na budowę domu, dysponuje też zapasem opon przekazanych przez lokalną hurtownię. Obecnie trwają poszukiwania wykonawców. Firmy zainteresowane włączeniem do portfolio takiej inwestycji (firmy wykonawcze lub deweloperskie) proszone są o kontakt z Jackiem Jędrzejczakiem z Fundacji FERSO (jacekferso@gmail.com).

Centrum Ekotechnologii Budowlanych

Nowa łódzka inwestycja ma być wyjątkowym kompleksem budynków wzniesionych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Centrum ma służyć naukowcom, ekologom, firmom budowlanym, a przede wszystkim osobom planującym budowę domu ekologicznego i nisko- albo zeroenergetycznego, i to nie tylko z Polski, bo w Europie Środkowej nie ma dotąd podobnego kompleksu. Założyciele fundacji mają nadzieję, że ośrodek spopularyzuje znane dotąd głównie z publikacji technologie. W Polsce jak dotąd istnieje tylko jeden dom z opon, tymczasem w miejscu narodzin tej technologii, USA, istnieją całe zespoły „eartshipów”.
Tak wyglądają domy z opon >>

Polski architekt, Karol Dobiegala, dostosowal projekt oryginalny domu z opon do polskich przepisów i wymogów, dzięki czemu udało się uzyskać pozwolenie na budowę.

Oprócz pokazowych budynków, centrum prezentować będzie i promować różne technologie. Oprócz technologii budowlanych w centrum będzie można poznać systemy energetyczne, takie jak pompy ciepła, układy ogniw słonecznych, minielektrownie wiatrowe i wodne. Na terenie kompleksu mają powstać: earthship, dom zeroenergetyczny, budynki z bel słomy (strawbale), worków z ziemią (earthbag), masy papierowej (papercrete), cegieł suszonych na słońcu i innych ekologicznych materiałów.
Ambicją pomysłodawców jest przedstawianie kompleksowych rozwiązań, dzięki którym mieszkańcy mogliby być niemal niezależni od otoczenia. Źródła energii, wody a nawet żywności, oczyszczalnie ścieków i same budynki tworzyć mają razem komfortowe środowisko do życia.

Oficjalna strona projektu: www.earthship.pl

Galeria
Pokaz slajdów:

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: