Sufity podwieszane - wyspy sufitowe Rockfon Eclipse receptą na hałas w szkole i w biurze

2012-08-17 14:20
Sufity podwieszane - wyspy sufitowe Rockfon Eclipse receptą na hałas w szkole i w biurze
Autor: Rockfon Rozwiązanie dźwiękochłonnego sufitu z wyspami w sali wykładowej

Hałas utrudnia komunikację, obniża jakość pracy w biurze i nauczania w szkole. Jak temu przeciwdziałać? Poziom hałasu można obniżyć stosując sufity podwieszane i wyspy sufitowe Rockfon. Choć zastosowanie dźwiękochłonnych sufitów nie zlikwiduje przyczyn hałasu, może jednak znacząco poprawić warunki akustyczne pomieszczenia.

Hałas to jeden z najbardziej dotkliwych czynników pogarszających jakość pracy oraz edukacji w placówkach szkolnych. Uciążliwy hałas utrudnia komunikację, uniemożliwia zrozumienie wypowiedzi, obniża efektywność nauczania.

Zobacz także: Panel akustyczny

Dzięki, prowadzonym także w Polsce, badaniom mamy kompleksową wiedzę na temat wpływu nadmiernego hałasu na uczniów i nauczycieli. Informacje, jakie wynikaja z badań poziomu hałasu w Polsce są niepokojące a normy hałasu przekroczone.

Hałas szkodzi, i w szkole i w biurze

Hałas ma duży wpływ na stopień zrozumienia wypowiedzi nauczyciela, koncentrację uczniów, a także ich samopoczucie. Im wyższy jest jego poziom, tym trudniej zrozumieć innych i samemu być zrozumianym. Prowadzi to do nieporozumień, napięć, zdenerwowania i stresu. W salach, w których panuje duży pogłos, spada efektywność przyswajania informacji. Zwłaszcza małe dzieci mają problemy ze zrozumieniem słów wypowiadanych w takich warunkach. Nauczyciele natomiast starają się mówić coraz głośniej, co często kończy się dla nich zaburzeniami strun głosowych. Wyniki wielu badań naukowych na temat wpływu hałasu na zdrowie i efektywność pracy, a tym samym na jakość nauczania w obiektach szkolnych, spowodowały zaostrzenie przepisów dotyczących warunków akustycznych.

Wymagania akustyczne - normy hałasu

Większość tych wymagań dotyczy granicznego poziomu hałasu wewnątrz budynków szkolnych, maksymalnego czasu pogłosu w salach lekcyjnych oraz izolacji akustycznej przegród zewnętrznych i wewnętrznych. Zgodnie z Polską Normą PN-B-02151-02, dopuszczalny poziom dźwięku ze wszystkich źródeł hałasu łącznie nie może przekroczyć wartości 40dB. Ale taki poziom nie występuje. Pomiary przeprowadzone w dwóch szkołach przez naukowców z Politechniki Gdańskiej oraz specjalistów z Instytutu Fizjologii I Patologii Słuchu w Kajetanach dowiodły, że hałas podczas przerw dochodzi nawet do 110 dB! Normy hałasu przekroczone są więc prawie trzkrotnie. Najwyższy poziom hałasu występuje najczęściej na korytarzu, w sali gimnastycznej, w salach lekcyjnych podczas zajęć praktycznych, lekcji muzyki oraz plastyki.

Dźwiękochłonne sufity podwieszane i wyspy sufitowe

Skutecznym rozwiązaniem pozwalającym obniżyć czas pogłosu i zwiększającym zrozumienie mowy jest zastosowanie akustycznych sufitów podwieszanych o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku. Sufity podwieszane, które zapewniają wysoki stopień pochłaniania dźwięku przyczyniają się do lepszego zrozumienia mowy także przy mniejszym poziomie hałasu.

Optymalne pochłanianie dźwięków i obniżenie czasu pogłosu zapewniają:

  • Sufit Koral Activity (z serii Rockfon dB), który łączy wysokie pochłanianie dźwięków i izolacyjność akustyczną, dodatkowo obniżając poziom hałasu docierającego z otoczenia do sali szkolnej. Pozwala na skuteczne odizolowanie uciążliwych dźwięków pochodzących z sąsiednich pomieszczeń lub przestrzeni międzystropowej.
  • Bezramowe wyspy sufitowe Rockfon Eclipse kształtują właściwą akustykę pomieszczeń. Pochłaniają one fale dźwiękowe padające na nie z obu stron i zmniejszają czas pogłosu w pomieszczeniach.
  • Pochłaniacze przestrzenne Contour, montowane w pionie, pozwalają na osiągnięcie optymalnych warunków akustycznych we wnętrzach, w których konieczny jest częsty i nieograniczony dostęp do instalacji biegnących pod sufitem. Pochłaniacz Contour można montować samodzielnie, jako pojedynczy element absorbujący dźwięk, lub jako uzupełnienie istniejącego sufitu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej