Dekoracyjne wykończenie ścian - montaż listew ozdobnych

2009-11-04 8:19
Listwy ozdobne z duropolimeru
Autor: Saarpor Polska Sp. z o.o. Mogą być montowane same lub w układzie ramek

Ozdobne listwy przysufitowe, gzymsy czy rozety to jedna z możliwości na wykończenie ścian i sufitów. Kiedyś, ze względu na ręczne wykonanie elementów sztukaterii, były to produkty wysoce luksusowe. Współcześnie do popularyzacji dekoracji ściennych przyczyniły się lekkie i tanie w wykonaniu profile ozdobne ze styropianu.

Seria listew ozdobnych Decosa Durostyle firmy Saarpor to połączenie lekkości styropianu z jakością naturalnych sztukaterii drewnianych czy gipsowych. Ciekawym rozwiązaniem są dekoracje ścienne wykonane z ekstrudowanego duropolimeru. Gęstość ich jest nawet do 35 razy większa niż tradycyjnego styropianu. Dzięki temu cechują się dużą twardością oraz gładkim wyglądem bez faktury charakterystycznej dla styropianowych granulek.

Styropianowe dekoracje ścienne można zastosować praktycznie w każdym wnętrzu, zarówno w  klasycznym jak i nowoczesnym. Są one przeznaczone do wykończenia ścian w miejscach narażonych na częsty kontakt z użytkownikami, można je montować jako zwykłe dekoracje ścienne, szczególnie jako elementy przełamujące monotonię gładkich ścian, czy jako element ozdobny lamp lub zawieszonych na ścianie obrazów.

Listwy ozdobne z duropolimeru
Autor: Saarpor Polska Sp. z o.o. Dekoracje ścienne jako stylowe wykończenie szafki lub drzwi. 

Styropianowa sztukateria - montaż

Przy montażu listew przysufitowych najważniejsze jest precyzyjne docięcie narożników. Pomocna będzie tu skrzynka uciosowa, w której umieszcza się listwę wzorem do góry. Przycinając listwę należy ją docisnąć do powierzchni skrzynki. Zaleca się używanie piłki o drobnych ząbkach. Narożniki wewnętrzne, które mają być zamontowane w rogach ścian docinamy w następujący sposób: lewe ramię listwy docinamy w prawym wycięciu skrzynki, natomiast prawe ramię – w lewym wycięciu. Narożniki zewnętrzne docinamy według zasady: lewe ramię w lewym wycięciu skrzynki, prawe ramię układamy do skrócenia w prawym wycięciu.
Znacznym ułatwieniem jest stosowanie gotowych naroży zewnętrznych i wewnętrznych. Podczas montażu najpierw montuje się gotowe naroże, następnie należy zmierzyć długość potrzebnych listew i przyciąć do właściwej długości.

Listwy ozdobne z duropolimeru
Autor: Saarpor Polska Sp. z o.o.

Jeżeli listwy dekoracyjne mają być malowane, należy to zrobić przed ich przyklejeniem. Szczególnie istotne jest to w przypadku, jeżeli listwa będzie w innym kolorze niż sufit lub ściana. Unikniemy w ten sposób m.in. zacieków farby.

Listwy ozdobne z duropolimeru
Autor: Saarpor Polska Sp. z o.o.

Sztukaterię ze styropianowych elementów montuje się przy użyciu specjalistycznego kleju bez rozpuszczalników przeznaczonego dla styropianu. W przypadku listew przysufitowych klej nakładamy tylko na obie krawędzie. W przypadku listew ozdobnych klej nakładamy na całą powierzchnię styku listwy ze ścianą lub sufitem.

Listwy ozdobne z duropolimeru
Autor: Saarpor Polska Sp. z o.o.

Element ozdobny należy docisnąć do powierzchni sufitu lub ściany, w zależności od wybranego miejsca. W przypadku elementów dekoracji naściennej, miejsce montażu trzeba oznaczyć wcześniej ołówkiem, używając poziomnicy. Ewentualny nadmiar kleju usuwa się za pomocą wilgotnej gąbki. Na koniec wszelkie ewentualne otwarte spoiny należy wypełnić klejem lub szpachlą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej