Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Dekoracyjne malowanie ścian. Jak doradzić inwestorowi odpowiedni dobór farby?

Partner:
MAGNAT
MAGNAT
Tagi:
farby akrylowe,
Magnat,
Śnieżka

Dzięki barwom i strukturom można optycznie przestrzeń powiększyć, stworzyć w nim odpowiedni nastrój, wyeksponować lub ukryć pewne elementy wyposażenia. Co prawda, o wyborze koloru farby zazwyczaj decyduje inwestor, jednak doświadczony wykonawca powinien umieć doradzić, która farba najlepiej sprawdzi się we wnętrzu, a z którą bez problemu da się uzyskać wymarzone efekty.

Każde dobrze zaprojektowane wnętrze stanowi spójną koncepcyjnie całość, jak pod względem stylu i funkcji tak i dobranych kolorów. Oczywiste jest, że wybrane kolory ścian powinny dopełniać całości, podkreślać zamysł i przede wszystkim dekorować pomieszczenie. Jednak dzięki odpowiednio dobranym barwom i strukturom można również optycznie przestrzeń powiększyć, stworzyć w nim odpowiedni nastrój, wyeksponować lub ukryć pewne elementy wyposażenia. I tu na pomoc inwestorowi może przyjść doświadczony wykonawca.

Optyczne powiększenie wnętrza

Pomieszczenia wydają się większe, gdy do ich dekoracji zostaną użyte farby o niewielkim nasyceniu i bieli. Kolory takie odbijają dużą ilość światła potęgując efekt przestrzeni. Dodatkowym czynnikiem wzmacniającym może być satynowa powłoka wykończeniowa ściany oraz jasne elementy wyposażenia. W wyjątkowo małych pomieszczeniach warto jest zastosować znane triki dekoratorskie, jak np. pozostawienie pod sufitem jasnego pasa w jego kolorze, zastosowanie lustra czy użycie wysokich listew przypodłogowych.

Niespodziewane rezultaty przynosi także zastosowanie połyskujących lub polerowanych struktur dekoracyjnych w jasnych wybarwieniach np. perla sabbia, stiuk wenecki lub inne. Efekt końcowy takich zabiegów może przerosnąć najśmielsze oczekiwania właściciela. To samo pomieszczenie zaprezentuje się jako większe, bardziej świetliste i wyjątkowo przestronne.

Fot.: MAGNAT

Obowiązkowe stosowanie jasnych kolorów w niedużych pomieszczeniach nie wyklucza jednak użycia w nich nasyconych barw. Ale zdecydowanie należy je odradzać na całej powierzchni ścian. Intensywne kolory w małym wnętrzu powinny być raczej akcentem niż tłem. Warto wtedy wygospodarować fragment ściany lub jakiś element architektoniczny (filar, wnękę) który można podkreślić za pomocą intensywnego koloru. Nada on wnętrzu ton i stanie się miejscem centralnym. Warto również dorzucić we wnętrzu dodatki w tym samym kolorze (poduszki, świece, bibeloty).

Fot.: MAGNAT

Wprowadzenie nastroju do wnętrza

Kolor jest najważniejszym elementem wnętrza mającym decydujący wpływ na panującą w nim atmosferę. To dzięki kompozycji barw można stworzyć przestrzeń wyciszającą lub przeciwnie - pobudzającą; wesołą lub melancholijną. Planując kolorystykę trzeba więc uwzględnić funkcję wnętrza i temperament jej mieszkańców by kolory nie drażniły, nie przeszkadzały, a raczej wspierały i współpracowały z mieszkańcami.

Fot.: MAGNAT
Fot.: MAGNAT

Korekta nieforemnego pomieszczenia

Dzięki właściwie użytym kolorom i strukturom, możemy poprawić kształt nieforemnego pomieszczenia. Inwestora można przekonać, że pomieszczenie będzie wyglądać na bardziej kształtne i proporcjonalne. Silne barwy oraz wyraziste struktury wydają się nam przybliżać, dzięki czemu mamy wrażenie, że ściana wychodzi nam naprzeciw. Można więc zastosować ten zabieg na ścianie na końcu długiego korytarza czy suficie w bardzo wysokim pomieszczeniu.

Kolor ścian ma wpływ na to jak postrzegamy elementy wyposażenia i jaką rangę mają one we wnętrzu. Chcąc na przykład sprawić by nieciekawa sofa czy blat biurka nie rzucały się zbytnio w oczy należy je ujednolicić kolorystycznie z kolorem ściany. Wykonując taki zabieg dobrze jest jednocześnie wyeksponować (skontrastować) inne elementy np. ciekawą lampę, designerski fotel czy obraz.

Podobnie możemy wykorzystywać struktury dekoracyjne. Gładka, nowoczesna, lakierowana szafka wyeksponowana na tle wyrazistej struktury stanie się bardziej widoczna, niż ta sama postawiona na gładkim tle. Dzieje się tak nawet wtedy, jeśli kolorystyka mebla jest zbliżona do tła.

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: