Sterowanie temperaturą

2009-04-08 16:54
Sterownik z panelem dotykowym - vademecum Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o.

Sterownik jest przeznaczony do kontroli pracy systemów wentylacji nawiewno-wywiewnej domów jednorodzinnych i małych firm. Współpracuje on ściśle z centralami wentylacyjnymi DAYTONA.

Charakterystyka sterownika

  • tryb tygodniowy (5 nastaw dla każdego dnia)
  • podświetlany ekran dotykowy
  • sterowanie pracą zewnętrznej nagrzewnicy elektrycznej
  • system automatycznego rozmrażania wymiennika ciepła
  • automatyczny BY-PASS letni
  • kontrola stanu filtrów centrali wentylacyjnej
  • współpraca z gruntowym wymiennikiem ciepła
  • cyfrowy pomiar temperatury
  • wysoka ergonomia i komfort obsługi

Sterownik oferowany przez firmę Dospel niemal wszystkie funkcje realizuje automatycznie, dzięki czemu konieczność ingerencji w ustawienia została zminimalizowana. Sterowanie BY-PASS-em letnim, rozmrażaniem wymiennika bądź GWC odbywa się w oparciu o kontrolę temperatur, nadzorowanych przez program urządzenia.

dane techniczne
napięcie zasilania [V/Hz] 230/50
przekroje przewodów zasilających i podłączonych do wyjść przekaźników [mm2] 1,5 - minimalny
2,5 - zalecany
protokół transmisji RS 485
typ przekaźnika Omron SPST/SPDT 
maks. prąd obciążenia styków [A] 12
wyświetlacz 
typ wyświetlacza LCD, dotykowy
przyciski funkcyjne cyfrowe, ikony 
format wyświetlania czasu [h] 12 lub 24 
czujniki temperatury  
typ czujników (5 sztuk) NTC 10k dla 25o
dokładność pomiaru temperatury [oC] ± 0,5
warunki eksploatacji 
temperatura pracy [oC] 0–40 prąd styków <8 A
0–30 prąd styków >8 A
wilgotność [%] RH 10–90
klasa izolacji  IP30

Schemat podłączenia sterownika

Sterownik z panelem dotykowym - vademecum Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o.
Sterownik z panelem dotykowym
Autor: Dospel Sp. z o.o.

Opis przeznaczenia pól funkcjonalnych panelu dotykowego

Kody błędów sterownika:

  • E1 – wyłącznik bezpieczeństwa otwarty
  • E2 – awaria czujnika T1
  • E3 – awaria czujnika T2
  • E4 – awaria czujnika T3
  • E5 – awaria czujnika T4
  • E6 – awaria czujnika T5
  • E7 – przekroczenie temperatury bezpiecznej dla nagrzewnicy wstępnej
  • E8 – błąd komunikacji
  • P1 – zabrudzenie filtra nr 1
  • P2 – zabrudzenie filtra nr 2
Sterownik z panelem dotykowym - vademecum Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o. 1. Status systemu 2. Wybór opcji sterowania 3. Sterowanie nagrzewnicą zewnętrzną 4. Wyświetlanie parametrów pracy wybranych wentylatorów 5. Przycisk rezygnacji z dalszych nastaw CANCEL 6. Pole nastawy temperatur 7. Pole nastawy prędkości obrotowej wentylatorów 8. Przycisk akceptacji OK 9. Rezygnacja z programowania MORE/CANCEL PROG 10. Programowanie automatyczne AUTO PROG 11. Przycisk sterowania GWC 12. Przycisk ustawiania i kopiowania nastaw SET/COPY 13. Nastawa czasu i daty CLOCK/DAY 14. Przycisk programowania i wyboru numeru nastawy dziennej SCHED/PROG 15. Kasowanie alarmów ALARM/RESET 16. Zegar 17. Numery komórek nastaw dziennych 18. Linijka wyswietlania dni tygodnia 19. Tryb pracy sterownika Running as SCHED/Override 20. Alarm 21. Pole wyświetlania temperatury

Opis funkcji sterownika

Ustawianie aktualnej daty i czasu - nastawę daty i czasu wybiera się przyciskiem CLOCK. Po wykonaniu tej operacji pojawia się ekran, umożliwiający dokonanie zmian. Dzień tygodnia wybieramy przyciskiem DAY. Zmiany czasu przeprowadza się przyciskami ilustrującymi strzałki. Po aktywacji jednej ze strzałek, w prawym górnym rogu pojawia się pole wyboru godziny/minuty H/M. Nastawy zatwierdzamy przyciskiem OK.

Sterownik z panelem dotykowym - vademecum Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o.

Wybór opcji sterowania

W polu SYSTEM dokonuje się wyboru jednej z dostępnych opcji sterowania. W funkcji SLEEP, wydatek powietrza ustalany jest na stałym poziomie 30%, w funkcji MAX wydatek powietrza wynosi 100%, a funkcja OFF wyłącza pracę wentylatorów. Pole USER pozwala na dokonanie nastaw użytkownika.

Funkcje SLEEP oraz MAX ustalają jednakową prędkość obrotową dla obu wentylatorów. Wybranie funkcji OFF zatrzymuje pracę centrali wentylacyjnej. Sterownik pobiera wówczas minimalną wartość prądu i przechodzi do trybu czuwania. Wyłączenie sterownika jest możliwe jedynie po wyjęciu wtyczki zasilającej z gniazda sieciowego.

UWAGA
Odłączenie napięcia zasilania nie powoduje skasowania nastaw użytkownika. Baterię podtrzymania pamięci należy wymienić raz w roku. Wymagany typ baterii: CR1220 3V (litowa).

Funkcja USER pozwala na niezależne nastawy prędkości obrotowej wentylatorów, co jest dużym udogodnieniem, pozwalającym na optymalną wentylację pomieszczeń mieszkalnych. Wyboru wentylatora, dla którego dokonujemy nastawy prędkości wybieramy w polu FAN:

  • SUPPLY oznacza wentylator nawiewny, dostarczający powietrze z zewnątrz,
  • EXHAUST oznacza wentylator wywiewny.

Obok pola wyświetlającego prędkość, znajdują się identyfikatory S oraz E, opisujące, którego z wentylatorów dotyczy aktualnie wyświetlana prędkość obrotowa.

Sterownik z panelem dotykowym - vademecum Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o.

Programowanie sterownika

Tryb programowania aktywuje się przyciskiem SCHED. Zmianę dnia tygodnia uzyskuje się poprzez aktywację pola DAY.
Ponowna aktywacja SCHED pozwala na zmianę jednej z 5 komórek nastaw dziennych.
Przycisk AUTO PROG pozwala na wczytanie ustawień domyślnych. Przycisk DEL PROG kasuje nastawę czasu i pozwala na wprowadzenie innej wartości.
W polu FAN dokonuje się wyboru wentylatora SUPPLY, EXHAUST, SUPPLY+EXHAUST.

Dla każdego dnia tygodnia dostępnych jest pięć różnych nastaw wydatku powietrza. O czasach zmian parametrów wentylacji decyduje użytkownik systemu. Ustawienie różnych prędkości obrotowych dla wentylatorów pozwala na eliminację zjawisk, takich jak mieszanie się powietrza z łazienki i garderoby z powietrzem nawiewanym, bądź zasysanie dymu z kominka. W przypadku modyfikacji prędkości tylko jednego z wentylatorów, parametry drugiego z nich obliczane są automatycznie.

UWAGA
W celu eliminacji możliwości stworzenia podciśnienia w pomieszczeniach mieszkalnych, ustawienie prędkości wentylatora wywiewnego większej niż prędkość wentylatora nawiewnego nie jest możliwe. Ponadto prędkości obrotowe wentylatorów nie mogą różnić się od siebie więcej niż o 20%.

Korzystając z funkcji AUTO PROG, użytkownik dokonuje automatycznego wpisu do wszystkich komórek nastaw według schematu, który pokazuje 5 różnych nastaw wydajności centrali od 60 do 20% o różnych godzinach. Czyli w sterowniku możemy zaprogramować różne wydajności centrali o różnych godzinach w danym dniu.

1 2 3 4 5
6,30AM 9,00AM 6,00PM 10,00PM 2,00AM
60% 50% 60% 30% 20%

tabela pomocnicza do zapisu programu sterowania (format: godzina/prędkość)
  MON TUE WED THU FRI SAT SUN
1              
             
2              
             
3              
             
4              
             
5              
             

Sterownik z panelem dotykowym - vademecum Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o.

Alarm informujący o zabrudzeniu filtrów

W przypadku zabrudzenia któregoś z filtrów, panel informuje użytkownika o konieczności wymiany tkaniny filtracyjnej. Na ekranie pojawia się wówczas symbol ! oraz komunikat . Pole wyświetlania temperatury informuje ponadto o numerze filtra nadającego się do wymiany (P1 lub P2). Alarm może zostać skasowany po wymianie zużytego filtra na nowy i przytrzymaniu przycisku RESET przez 10 sekund.

UWAGA
Bez względu na stopień zabrudzenia filtrów sterownik co 3 miesiące automatycznie przypomina o ich wymianie. Użytkownik może wówczas sam ocenić ich stan i dokonać ewentualnej wymiany tkaniny filtracyjnej.

Sterowanie zewnętrzną nagrzewnicą elektryczną
Na module wykonawczym znajduje się przekaźnik, który pozwala na załączenie zewnętrznej nagrzewnicy elektrycznej z poziomu panelu dotykowego. W tym celu należy skorzystać z pola MODE i wybrać jedną z opcji: HEAT (włączenie nagrzewnicy) lub COOL (wyłączenie nagrzewnicy). W chwili załączenia nagrzewnicy elektrycznej na ekranie pojawia się informacja HEATER ON.

UWAGA!
W przypadku, gdy temperatura powietrza nawiewanego jest wyższa niż 180°C, centrala wentylacyjna jest wyłączona lub prędkość nawiewu świeżego powietrza jest zbyt niska, wówczas włączenie nagrzewnicy jest niemożliwe.

Automatyczny BY-PASS

Sterownik automatycznie kontroluje pracę siłownika, odpowiedzialnego za otwieranie BY-PASSu letniego, na podstawie temperatur mierzonych czujnikami NTC i ewentualnego aktywowania opcji GWC. Otwarcie BY-PASSu sygnalizowane jest komunikatem BY-PASS ON.

Współpraca z Gruntowym Wymiennikiem Ciepła

W przypadku, gdy centrala współpracuje z GWC, istnieje możliwość włączenia odpowiedniej funkcji.
Funkcję GWC włącza się aktywując pole SET. Następnie wybiera się jedną z opcji. Parametry pracy centrali współdziałającej z gruntowym wymiennikiem ciepła obliczane są automatycznie. Akceptacji dokonuje się przyciskiem OK.

UWAGA
W przypadku, gdy użytkownik nie posiada Gruntowego Wymiennika Ciepła, funkcja GWC powinna być wyłączona.

Wyłącznik bezpieczeństwa

System sterowania współpracuje z zewnętrznym czujnikiem, odpowiedzialnym za kontrolę otwarcia obudowy urządzenia. W przypadku rozwarcia styków wyłącznika, praca centrali wentylacyjnej zostaje wstrzymana, a sterownik przechodzi w stan czuwania. Na ekranie pojawia się wówczas komunikat E1 oraz symbol alarmowy ! . Ponowna praca centrali jest możliwa po operacji zwarcia styków wyłącznika (zamknięciu obudowy) i przytrzymaniu przycisku RESET przez 10 sekund. Jako wyłącznik bezpieczeństwa może być wykorzystany ostrzegacz pożarowy znajdujący się w budynku. Centrala zostaje wówczas unieruchomiona, co zapobiega dostarczaniu tlenu do płonących pomieszczeń.

Sterownik z panelem dotykowym - vademecum Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o.

Kontrola temperatury w różnych punktach systemu wentylacji

Aby uzyskać informacje o aktualnych wartościach temperatury, mierzonych przez czujniki modułu wykonawczego (patrz Schemat podłączenia sterownika), należy skorzystać z funkcji MORE. Wówczas wyświetlony zostanie ekran, na którym zostaje zobrazowana temperatura pierwszego czujnika (T1). Zmianę numeru czujnika uzyskujemy sterując przyciskami w kształcie strzałek. Funkcję opuszczamy używając przycisku CANCEL.

opis poszczególnych komórek funkcji MORE
nr wyświetlana temperatura
01 temperatura wewnętrznej nagrzewnicy elektrycznej (zabezpieczenie przed przegrzaniem 60oC)
02 temperatura powietrza usuwanego, po przejściu przez wymiennik
03 temperatura powietrza przed wymiennikiem
04 temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczeń
05 temperatura powietrza zasysanego z zewnątrz

Funkcja rozmrażania wymiennika

W przypadku, gdy temperatura powietrza wywiewanego na zewnątrz spadnie poniżej 1°C, wówczas obroty obu silników centrali zostają zredukowane do poziomu 25% prędkości maksymalnej i zostaje załączona wewnętrzna nagrzewnica elektryczna (jeśli znajduje się na wyposażeniu urządzenia). Po ogrzaniu się wymiennika i wzroście temperatury powyżej 5°C, nagrzewnica zostaje wyłączona i centrala powraca do normalnego trybu pracy.

Sterownik z panelem dotykowym - vademecum Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o.

Sterownik AC2800 - charakterystyka

  • 7-dniowy program tygodniowy
  • podświetlany wyświetlacz
  • sterowanie napięciem (0–10 V)
  • timer zał./wył.
  • elektroniczny termometr

parametry techniczne
zakres nastawy [%] 0–99
krok nastawiania [%] 1
liczba stref na dobę 4
czujnik temperatury NTC 10k
stopień ochrony IP30 
typ wyświetlacza LCD
napięcie zasilania [V] DC12–15 
wymiary [mm] 86/86/13
obudowa ABS - ognioodporna
warunki klimatyczne pracy:
- temperatura [oC]
- wilgotność [%]
0–40
5–95 (bez kondensacji)

Montaż i schemat połączenia

Sterownik z panelem dotykowym - vademecum Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o.

Opis sterownika i obsługa

Sterownik z panelem dotykowym - vademecum Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej