Ochrona przeciwpożarowa. Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych

2013-09-25 14:09
systemy wentylacyjne flakt
Autor: Fläkt Woods

Warunki techniczne nakazują obligatoryjne stosowanie systemów wentylacji pożarowej w praktycznie wszystkich obiektach budowlanych, zarówno tych zaliczanych do kategorii zagrożenia ludzi i w znacznej grupie obiektów przemysłowo-magazynowych.

  • o standardach projektowania wentylacji pożarowej zgodnych z normą PN-EN 12101:6
  • o produktach stosowanych w systemach wentylacji pożarowej
  • o kompleksowych rozwiązaniach dla systemów wentylacji pożarowej
  •  

    Prawidłowo zaprojektowane systemy wentylacji pożarowej zabezpieczają możliwość ewakuacji użytkowników budynku podczas ewentualnego pożaru. Dodatkowo właściwie dobrane systemy ochrony przeciwpożarowej mają wpływ na ograniczenie strat finasowych powstałych w wyniku pożaru.

    Projektowanie systemów wentylacji pożarowej powinno być oparte o wytyczne normy PN-EN 12101:6 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła – część 6. Wymagania techniczne dotyczące systemów różnicowania ciśnień – Zestaw urządzeń.

    Wymagania dotyczą:

    • ochrony klatki schodowej (nadciśnienie),
    • przepływu miedzy klatką schodową a pozostałymi częściami budynku,
    • siły potrzebnej do otwarcia drzwi,
    • instalacji odbioru powietrza

    Obliczenia uwzględniają:

    • ilość powietrza potrzebną do ochrony klatki schodowej dla spełnienia warunku nadciśnienia (przecieki),
    • ilość powietrza potrzebną do ochrony klatki schodowej dla spełnienia warunku nadciśnienia (przecieki) + prędkość przepływu w drzwiach otwartych,
    • obliczenia ilości usuwanego powietrza,
    • obliczenia siły potrzebnej do otwarcia drzwi

    Działanie urządzeń zapobiegających zadymieniu polega na wytworzeniu nadciśnienia w przestrzeni pionowych i poziomych dróg ewakuacyjnych o wartości uniemożliwiającej przedostawanie się gazowych produktów spalania z pomieszczeń objętych pożarem, przez nieszczelności lub otwarte drzwi na drogi ewakuacyjne. Odbywa się to przez doprowadzenie na drogi ewakuacyjne wymaganej ze względu na nieszczelności ilości powietrza zewnętrznego.

    Klatka schodowa (pionowe drogi ewakuacyjne) nie powinna być wykorzystywana do opuszczenia budynku w czasie, gdy znajduje się tam dym usuwany przez instalację oddymiania.  Ewakuację można kontynuować dopiero po usunięciu dymu z klatki schodowej.

    Najprostsze systemy oddymiania składają się z klapy dymowej zamontowanej w najwyższej części klatki schodowej oraz automatycznie otwieranego nawiewu powietrza kompensacyjnego w dolnej części klatki. W skład kompleksowego systemu wentylacji, a zatem bardziej skutecznego, wchodzą wentylatory osiowe, promieniowe, dachowe oraz kompletne systemy zapobiegające zadymieniu.

    Przykładem kompleksowego rozwiązania problemu ochrony dróg ewakuacyjnych jest system Smoke Master SMIA firmy Fläkt Woods. Jest on przeznaczony do utrzymywania nadciśnienia w przypadku pożaru i usuwania dymu z klatek schodowych. Dodatkowo system spełnia również funkcję wentylatora oddymiającego po czasie ewakuacji. Drugim przykładem jest system Smoke Master SMPA przeznaczony do utrzymywania nadciśnienia w przypadku pożaru.

    Oba systemy zaprojektowane zostały w oparciu o wytyczne zawarte w normie PN-EN 12101:6 i spełnia wszystkie zawarte w niej kryteria:

    • kryterium nadciśnienia 50Pa
    • kryterium prędkości powietrza na drzwiach otwartych
    • kryterium nadciśnienia 10Pa

     

    Zastosowanie odpowiednich produktów w systemach wentylacji pożarowej i ochrony przeciwpożarowej umożliwia zaprojektowanie sprawnego systemu oddymiającego, który może pracować w odpowiednio długim czasie.

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Czytaj więcej