Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Schody, dźwigi

Zi-Co Sp. z o.o.
Zi-Co Sp. z o.o.
ul. Kupiecka 10
tel./faks 0 71 363 45 80
tel. 514 118 174
tel: 508 008 202
http://www.dekarze.pl/
biuro@dekarze.pl

Firma Zi-Co oferuje w swoim sklepie internetowym dekarze.pl bogaty wybór prduktów dla branży dekarskiej. Zapewnia zestawy najlepszych narzędzi i zaginarek takich marek, jak: BESSEY, FREUND, PICARD, WUKO, GCE, RAPID, MAKITA, SCHECHTL, TAPCO, HM, GEDA. Zi-Co jest również wyłącznym dystrybutorem na Polskę firmy SCHLEBACH - niemieckiego producenta maszyn do obróbki blach dachowych.

Dźwigi budowlane na placu budowy. Zmiany w przepisach Urzędu Dozoru Technicznego

Tagi:
dźwigi budowlane
,
GEDA
,
plac budowy
,
Urząd Dozoru Technicznego
,
urządzenia dźwigowe

Plac budowy bez podstawowych elementów mechanizacji pracy, do których należą: dźwigi budowlane, żurawie, szalunki, a także rusztowania systemowe, czyli tzw. środki transportu pionowego – to w dzisiejszych czasach rzadkość. O urządzeniach transportu pionowego na placu budowy w Polsce, przepisach Urzędu Dozoru Technicznego i korzyściach płynących z mechanizacji pracy wypowiada się ekspert ds. transportu pionowego z firmy GEDA, Kazimierz Wasilczyk.

Kazimierz Wasilczyk, ekspert ds. transportu pionowego firmy GEDA:

Jak przekonać firmy do mechanizacji pracy i jakie korzyści mają one z tego tytułu?

Zawsze doradzam naszym partnerom, żeby stawiali na modernizację i innowacje. Oczywiście, wiąże się to z inwestycjami. Inwestycje to nie wydatek, to optymalny sposób na zarabianie pieniędzy. Do tego dochodzi możliwość zakupu sprzętu używanego. Umożliwia on wprowadzanie mechanizacji na budowie przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Ma również bezpośredni wpływ na podniesienie efektywności pracy, a co za tym idzie, wpływ na wyniki firmy.

Główne zalety użytkowania środków transportu pionowego dla towarów i osób to m. in.:

  • umożliwienie realizacja poszczególnych etapów budowy w planowanych terminach;
  • zwiększenie wydajności i oszczędność czasu, a więc i zmniejszenie kosztów;
  • zwiększenie bezpieczeństwa pracy na placach budów;
  • mechanizacja oraz wyższe standardy socjalne pracy.

Na rynku jest wiele urządzeń tego typu. Jak wybrać najlepsze urządzenie dla naszej firmy?

Faktycznie, w Polsce możemy spotkać się z wieloma rodzajami sprzętu. Można zauważyć, że kwestia przyzwyczajenia i ograniczania kosztów jest tu kluczowa. Na naszych placach budowy wciąż pracuje bardzo wiele starych dźwigów. Dobrym przykładem są tu popularne w latach 70’ dźwigi budowlane towarowe typu WBT. Są to już mocno przestarzałe urządzenia, których użytkowanie jest nie tylko nieefektywne, ale też często niedopuszczalne do użycia w kontekście obowiązującego w Polsce prawa. Zgodnie z polskim prawem budowlanym dźwigi budowlane towarowe i towarowo-osobowe podlegają dozorowi lokalnych jednostek Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), które zezwalają na eksploatację. Decyzja wydawana jest na jeden rok i przed upływem jej ważności urządzenie musi przejść badanie dopuszczające do pracy. Podobnie w przypadku zmiany miejsca użytkowania dźwigu w trakcie rocznej ważności. Urządzenia dozorowe, czyli również dźwigi budowlane muszą być legalnie użytkowane na budowie.

Jak wyglądają kwestie odbioru Urzędu Dozoru Technicznego w przypadku urządzeń GEDA?

Dźwigi budowlane firmy GEDA, zarówno te nowe jak i używane, sprzedawane są w Polsce przez autoryzowanych przedstawicieli handlowych. Spełniają one wszystkie wymagania techniczne UDT, a także wszelkie wymogi obowiązujące w Unii Europejskiej potwierdzone Certyfikatem Zgodności CE. Razem z urządzeniem dostarczana jest pełna dokumentacja techniczna, wymagana przez UDT, która gwarantuje bezproblemowy pierwszy (i kolejne) odbiory. Dodatkową zaletą dźwigów budowlanych firmy GEDA są urządzenia chwytne z gwarantowanym 5-letnim prawem ich użytkowania przez producenta.

Dźwigi budowlane dostępne na polskim rynku – porównanie najpopularniejszych urządzeń dźwigowych

Typ WBT GEDA 500Z GEDA 500 Z/ZP
dźwig budowlany towarowy towarowy towarowy ze wstępem osób
napęd linowy zębatkowy zębatkowy
urządzenie chwytne zapadka blokująca odśrodkowe, zależne od prędkości opadania platformy odśrodkowe, zależne od prędkości opadania platformy
udźwig do 600 kg 500 kg 850 kg lub 5 osób
rozmiar platformy 1,5 x 1,2 m 1,45 x 1,6 m 1,45 x 1,6 m
wysokość podnoszenia do 31 m do 130 m do 130 m
prędkość podnoszenia   30 m/min 12/24 m/min
zasilanie   400V/5,5 kW/ 3x16A 400V/2,8 / 5,5 kW/ 3x16A
interwał kotwień co 3,5 m co 6,0 m co 6,0 m

 


Dźwig budowlany towarowy  WBT
Dźwig budowlany towarowy  WBT
Fot.: GEDA
Dźwig budowlany towarowy GEDA 500Z
Dźwig budowlany towarowy GEDA 500Z
Fot.: GEDA
Dźwig budowlany towarowy GEDA 500 Z/ZP
Dźwig budowlany towarowy GEDA 500 Z/ZP
Fot.: GEDA

Bawarska firma GEDA działa na rynku od ponad 80 lat i zajmuje obecnie jedną z czołowych pozycji na świecie w branży urządzeń transportu pionowego. Urządzenia tej marki – ze względu na produkcję "made in Germany", wyróżniają się najwyższą jakością.

Czytaj dalej:
  • 1
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: