Wymiarowanie zamocowań

2008-11-06 8:49

Program PROFIS (z ang. PROFessional Information System) to zaawansowane narzędzie przeznaczone do projektowania zakotwień.

 

Zalety programu:

  • wiarygodność otrzymywanych wyników,
  • swobodny dobór ilości kotew,
  • swobodne kształtowanie płyty podstawy,
  • rysunki CAD,
  • aprobaty techniczne (zamieszczone w programie w trybie do edycji i wydruku).

Wysoki poziom wizualizacji 3D nie tylko ułatwia korzystanie z programu, ale także pozwala na swobodę podczas projektowania. W prosty i łatwy sposób można otrzymać projekty pewnych i bezpiecznych zamocowań, zgodnych z europejskimi wytycznymi.
PROFIS zawiera w swojej bazie wszystkie niezbędne dokumenty do projektowania zamocowań przy użyciu techniki kotwienia.

Weryfikację zastosowanego zamocowania umożliwiają zamieszczone w programie dokumenty do wydruku (w formacie "PDF"):

  • aprobaty techniczne dopuszczające produkt do sprzedaży w Polsce,
  • "Podręcznik techniki mocowań",
  • raporty z badań ogniowych z Brunszwiku lub Warrington,
  • teoria ETAG Aneks C - wytyczne Europejskiego Instytutu Aprobat Technicznych w zakresie kotew metalowych do betonu,
  • teoria SOFA (SOlution for FAstenings) - metoda Hilti oparta na ETAG Aneks C,
  • teoria Hilti wymiarowania obciążeń dynamicznych.

Program zapewnia wiarygodność otrzymanych danych, ponieważ bazuje na zweryfikowanych metodach obliczeń. Raport wygenerowany przez aplikację może być bardzo szczegółowy; dzięki temu w prosty i łatwy sposób można sprawdzić poprawność zaprojektowanego połączenia.
Rozwiązania, które umieszczono w programie PROFIS, ułatwiają i skracają proces wymiarowania zamocowań kotwowych. Takie możliwości programu jak swobodne kształtowanie płyty podstawy, swobodny dobór ilości kotew i rysunki CAD sprawiają, że zaprojektowane zamocowania są pewne i bezpieczne oraz zgodne ze standardami projektowania zakotwień, a czas wykonania projektu - znacznie krótszy.
PROFIS oferuje szerokie możliwości dowolnego tworzenia kształtu mocowanego elementu (brak ograniczeń w projektowaniu płyty podstawy). Elastyczność tego parametru pozwala na szybkie i pewne projektowanie zamocowań nawet w najbardziej nietypowych warunkach.

Program pozwala na projektowanie zamocowań w dowolnej konfiguracji i likwiduje ograniczenia dotyczące:

  • ilości kotew,
  • rozstawu kotew,
  • geometrii połączenia przy użyciu dowolnej ilości kotew.

Aplikacja eliminuje czasochłonny dobór układu kotew i dopasowywanie najbardziej zbliżonego standardowego modelu ETAG. Moduł obliczeniowy, umożliwiający projektowanie niestandardowych geometrii zamocowania, opiera się na opracowanej przez Hilti metodzie SOFA. Metoda ta bazuje w dużym stopniu na wytycznych ETAG. Wieloletnie doświadczenie i badania firmy w zakresie techniki kotwienia potwierdziły, że metoda SOFA może być wykorzystywana do wymiarowania zakotwień. Program wyposażono w opcję eksportu rysunków do plików CAD. Po zaprojektowaniu konkretnego zamocowania szybko i łatwo można wyeksportować plik z rysunkiem CAD kotwy dobranej w projekcie i wstawić do dokumentacji projektowej. Współpraca aplikacji z programami CAD ułatwia i znacznie przyspiesza tworzenie tej dokumentacji.

Dokumentacja, w której określone są wszystkie istotne parametry, nie dopuszcza wątpliwości i dowolności rozwiązań. Jest to potwierdzenie profesjonalizmu i zachowanie najwyższych zasad bezpieczeństwa w zamocowaniach oraz wyeliminowanie sytuacji przypadkowych. Na naszych stronach Hilti dostępna jest wersja light programu (program jest w pełni funkcjonalny, ale nie zawiera aprobat technicznych oraz nakładek w innych językach).

Program wprowadziła na rynek firma Hilti.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej