Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Wspomaganie projektowania

Projektowanie, program Autodesk Revit Architecture

Tagi:
Archi+
,
Autodesk
,
B&Cad
,
PROCAD
,
program dla architektów
,
programy komputerowe
,
projektowanie
,
Revit Architecture
,
Revit na Start
,
wspomaganie projektowania

Przeznaczony dla architektów i urbanistów innowacyjny program Revit Architecture umożliwia bardziej wydajne projektowanie, lepszą współpracę i koordynację międzybranżową, sprawniejsze tworzenie dokumentacji budowlanej i łatwiejsze zarządzanie rozbudowanymi projektami. Jest on elementem kompleksowego rozwiązania Autodesku dla branży budowlanej – Platformy Revit, która wykorzystuje technologię zmian parametrycznych BIM (modelowanie informacji o budynku).

Revit Architecture - edytowanie form
Revit Architecture - edytowanie form
Fot.: Autodesk Revit Architecture

Revit Architecture ułatwia precyzyjne tworzenie koncepcji architektonicznych i pozwala zachować spójność w kolejnych etapach projektowania, tworzenia dokumentacji i kosztorysowania.

Zobacz także: Przyszłością projektowania jest BIM 

Każda modyfikacja, każda najmniejsza zmiana jest automatycznie uaktualniana we wszystkich elementach projektu: widokach modelu, rzutach poszczególnych kondygnacji, elewacjach i przekrojach. Dzięki temu unika się błędów, dokumentacja projektowa jest spójna i skoordynowana.

Wszyscy uczestnicy procesu inwestycyjnego mogą śledzić i przeglądać zmiany na bieżąco, co znacznie usprawnia współpracę z klientami, oszczędza czas i ogranicza koszty.

Dla dużych

Jest to znaczne ułatwienie w pracy nad każdym większym i bardziej skomplikowanym projektem. Oprogramowanie Revit Architecture obsługuje systemy 64-bitowe, ułatwiając realizację dużych projektów. Zapewnia wyższą wydajność i stabilność w razie zadań wymagających dużej pamięci, takich jak; renderowanie, drukowanie, uaktualnianie modelu oraz importowanie i eksportowanie plików. Przepływ zadań w projektach zawierających pliki zewnętrzne jest usprawniony przez stosowanie filtrów widoku i etykiet oraz kontrolowanie widoczności platform pracy. Możliwy jest eksport modeli lub danych dotyczących miejsca budowy bezpośrednio do programu AutoCad® Civil3D®  lub import rozbudowanych modeli bezpośrednio z aplikacji Autodesk® Inwentor® .

Platforma Revit zawiera także inne rozwiązania wspierające architektów na przykład w sprawnej komunikacji z klientem (Autodesk 3ds Max Design) lub umożliwiające projektantom przeprowadzanie szczególowych analiz ((Autodesk Green Building Studio) czy symulacji czynników środowiskowych (Autodesk Ecotect). Należą do niej również aplikacje: Revit Structure przeznaczony dla konstruktorów i Revit MEP – dla instalatorów.

... i małych pracowni

To innowacyjne narzędzie sprawdza się w projektowaniu także niewielkich obiektów - domów jednorodzinnych, wnętrz, detali i elementów małej architektury. Małe firmy achitektoniczne, często jednoosobowe pracownie autorskie chętnie skorzystałyby z programu Revit Architecture? Czy ułatwienia jakie ze sobą niesie, rekompensują jednak koszt tego nowego narzędzia do projektowania?
– Dla takich pracowni jak moja B&Cad - jednoosobowych - jeden z dostawców oprogramowania firma PROCAD przygotowała korzystną ofertę "Revit na Start" w kredycie 50/50. Polega ona na na tym, że Autodest Revit Architecture 2010 w pakiecie z programem PROCAD Tools4Revit można kupić za 11 000 zł + podatek VAT  wpłacając połowę tej sumy w pierwszej racie (5695 zł + VAT), natomiast drugą ratę dopiero po roku bez prowizji i odsetek – mówi architekt Katarzyna Michałek. Bez promocji oba programy kosztuja dwa razy tyle.
– Oprogramowanie można kupić w leasingu. Zakup rozłożony jest w czasie i miesięczne raty mieszczą się w kwocie miesięcznego limitu ,,kosztu uzyskania przychodu". To dla małych firm jest ważne. Ale i tak, ile małych projektów trzeba wykonać, aby zwrócił się koszt zakupu takiego narzędzia pracy? Ale gdybym miała większe dochody, zdecydowałbym się na zakup takiego oprogramowania – dodaje Katarzyna Michałek.

Intuicyjne środowisko

Używane w Revit Architecture narzędzia do wizualizacji umożliwiają prezentacje koncepcji projektowych w postaci fotorealistycznych obrazów w rzeczywistym kontekście. Pozwalają poznać projektowany obiekt zanim powstanie. Zintegrowany mechanizm do renderowania mental ray®  umożliwia łatwe tworzenie prezentacji projektowych bardzo dobrej jakości. Można także szkicować, tworzyć modele 3D oraz interaktywnie rozmieszczać bryły. Dzięki narzędziom do szczególowego opracowywania skomplikowanych form w prosty sposób przygotowuje się modele do produkcji i budowy. Intuicyjny interfejs i organizacja pulpitu sprawiają, że opanowanie nowego programu nie jest trudne.

Przeczytaj koniecznie: Drukowanie w trójwymiarze 

Program automatycznie buduje parametryczną ramę wokół najbardziej złożonych form, co zapewnia dokładność, elastyczność i kontrolę nad projektem. Wszystko w jednym intuicyjnym środowisku.

Zalety Revit Architecture

Według arch. Katarzymy Michałek są to:

  • kompleksowa informacja o inwestycji na etapie koncepcji,
  • możliwość szybkiej wizualizacji i prezentacji, co ułatwia kontakt z klientem,
  • lepsza jakość wizualizacji niż w programie, w którym pracuje obecnie,
  • mniejsza możliwość powstania błędów i kolizji międzybranżowych. 

Zaletą programu jest również to, że można go instalować nawet na słabszych komputerach (wtedy tylko zwalnia). Revit Architecture pracuje bowiem na małych plikach, np. średniej wielkości budynek biurowy to około 300 MB. W przeglądarce projektu w rozwinięciu widać poszczególne elementy, np. dachy, meble itp. zapisane jako poszczególne pliki (dodane do modelu). Są one niewielkie, dlatego łatwo je wysyłać (można je także umieścić w bibliotece). Podczas współpracy, np. z konstruktorami lub instalatorami przeglądarkę można pogrupować, przesortować lub podzielić na etapy, co znacznie ułatwia pracę.  


Galeria
Pokaz slajdów:

– Warto jednak pamiętać, że kupuje się jedynie licencję na używanie określonego programu. Dlatego rysunków z wersji wyższej programu nie da się otworzyć w niższej, ale Centrum Subskrypcyjne (za dodatkową opłatą w wysokości około 215 zł miesięcznie) oferuje wszystkie nakładki oraz materiały pomocnicze – mówi Andrzej Jakubowski z firmy PROCAD, która przeprowadza szkolenia dla użytkowników oprogramowania Autodesk Revit – Przy odpowiednim ustawieniu uktualizują się one z automatu.

Ważny jest czas

Wdrożenie Autodesk Revit Architecture rozpoczęła białostocka pracownia architektoniczna Archi+. Zatrudnia ona 17 pracowników i realizuje ok. 30 projektów rocznie. Decyzję podjęto po ocenie efektów osiągniętych w okresie pilotażowym. Wcześniej pracownia korzystała z oprogramowania AutoCAD. Dynamiczny rozwój oraz strategia zakładająca ciągłe podnoszenie kwalifikacji i jakości świadczonych usług, skłoniły zarząd Archi+ do innowacyjnego sposobu projektowania oraz kompleksowej współpracy międzybranżowej.

Fot.: Archi+
Fot.: Archi+

– Decyzję o zmianie oprogramowania podjęliśmy ze względów ekonomicznych. Autodesk Revit pomógł nam bowiem skrócić proces projektowy o połowę. Dzięki 3D możemy wyeliminować wiele błędów, pojawiających się zwłaszcza przy częstych zmianach, podnosząc tym samym jakość dokumentacji. To wszystko sprawia, że jesteśmy w stanie w zdecydowanie krótszym czasie przygotować lepszy projekt – mówi Daniel Bielski, współwłaściciel Archi+.

Projektowanie w Revit Architecture znacząco poprawia komunikację w projekcie. Wszyscy uczestnicy procesu projektowego pracują w oparciu o ten sam model 3D i na bieżąco śledzą zachodzące w nim zmiany. Automatyczny dostęp do aktualnego stanu projektu i równoległe działanie poszczególnych branż ma ogromne znaczenie zwłaszcza w kontekście obecnych wymogów rynkowych narzucających coraz krótsze terminy realizacji.

– Inwestycję w Autodesk Revit Architecture i wdrożenie koncepcji BIM traktujemy długofalowo – wyjaśnia Daniel Bielski – Ważna jest dla nas zdecydowanie łatwiejsza koordynacja międzybranżowa. Oczekujemy, że dzięki lepszej współpracy z partnerami z obszaru konstrukcji i instalacji będziemy w stanie zyskać dodatkową efektywność.

Archi+ rozpoczęło wdrożenie pilotażowe w 2009 r. Czteroosobowy zespół zrealizował w Autodesk Revit Architecture dwa projekty: Centrum Badawcze Nowych Technologii Gazowych AC w Białymstoku oraz 12-piętrowy budynek wielorodzinny przy ul. Krętej w Białymstoku. Pozytywne efekty przekonały właścicieli firmy do rozszerzenia wdrożenia na cały zespół projektowy. W chwili obecnej pracownia korzysta z kilkunastu licencji Autodesk Revit Architecture. Oprogramowanie dostarczyły firmy AEC Design oraz PROCAD, Autoryzowani Partnerzy Autodesk. Firmy te wspierają również proces wdrożeniowy.

Galeria
Pokaz slajdów:

Czytaj dalej:
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: