Platforma modelowania informacji o budynku (BIM)

2008-02-18 13:15

Technologia parametrycznego wprowadzania zmian, oznacza, że w oprogramowaniu wszelkie modyfikacje w konstrukcji budynku wprowadzane są automatycznie we wszystkich elementach projektu - widokach 3D modelu, arkuszach wydruku zawierających rysunki, zestawieniach, przekrojach, rzutach i widokach szczegółowych.

Autodesk wprowadził na rynek polską wersję Revit Structure - rozwiązania dla architektury i budownictwa, przeznaczonego do projektowania konstrukcji. Jest to platforma modelowania informacji o budynku (BIM) dla sektora projektowania konstrukcji. Łączy wielomateriałowy model fizyczny z niezależnie edytowalnym modelem analitycznym w celu umożliwienia wydajnej analizy, projektowania i tworzenia dokumentacji. Dwustronne połączenie z oprogramowaniem do analizy wytrzymałościowej umożliwia precyzyjną aktualizację modelu, podczas gdy parametryczna technologia zarządzania zmianami pozwala na wprowadzenie aktualizacji we wszystkich dokumentach.

 

BIM to w skrócie tworzenie i wykorzystywanie skoordynowanych, spójnych i przeliczalnych informacji o projekcie budowlanym. Takie informacje są niezbędną podstawą sprawności procesu decyzyjnego na etapie: projektowania, tworzenia dokładnej dokumentacji konstrukcyjnej, prognozowania eksploatacji budowli, kosztorysowania i planowania prac budowlanych, a także zarządzania i eksploatacji obiektów.
W skład Revit wchodzą następujące oprogramowania:
Revit Architecture - dla architektów;
Revit Structure - dla projektantów konstrukcji;
Revit MEP - dla projektantów instalacji.

Możliwości oprogramowania:

  • Tworzenie jednego modelu dla analizy wytrzymałościowej i dokumentacji - program łączy fizyczny model budynku z edytowalnym modelem analitycznym. Model fizyczny używany jest do tworzenia dokumentacji i jej koordynacji, a model analityczny wykorzystywany jest przez zewnętrzne aplikacje analityczne.
  • Dwustronne kojarzenie modeli i widoków - każdy arkusz rysunkowy, widok 2D czy 3D, szczegół i zestawienie jest bezpośrednią reprezentacją jednej podstawowej bazy danych o budynku. Przy każdym wprowadzeniu zmiany oprogramowanie aktualizuje model o tę zmianę oraz modyfikuje powiązany z modelem plan.
  • Tworzenie dokumentacji konstrukcyjnych - automatyzuje wykonywanie powtarzalnych zadań, które były wykonywane ręcznie w standardowym oprogramowaniu CAD. Umożliwia natychmiastowe wycinanie przekrojów, tworzenie elewacji i wywoływanie szczegółów oraz automatyczne tworzenie odniesień.
  • Szczegóły konstrukcyjne - umożliwia tworzenie ich na podstawie widoku modelu 3D za pomocą dodatkowych opisów, tworzenie ich od początku za pomocą narzędzi rysowania 2D lub importowanie plików w standardowym formacie CAD.
  • Obsługa formatów DWG/DXF/DGN/IFC i CIS/2 - importuje, eksportuje i wiąże dane z wiodącymi formatami, takimi jak DWG, DXFT, DGN, IFC i CIS/2, umożliwiając pracę z dowolnymi danymi konsultantów, klientów lub kontrahentów. Program obsługuje tradycyjny proces roboczy, w którym modelowanie strukturalne zaczyna się od plików DWG dostarczanych przez architekta używającego oprogramowania AutoCAD lub AutoCAD Architecture.
  • Dwustronne połączenia z wieloma pakietami analitycznymi - model analityczny łączy się z zewnętrznymi programami analizy wytrzymałościowej i projektowania strukturalnego. Oznacza to, że wyniki analizy automatycznie i dokładnie aktualizują model, gdy rozmiar któregokolwiek z jego elementów ulegnie zmianie. Parametryczna technologia wprowadzania zmian koordynuje te aktualizacje we wszystkich widokach projektu i rysunkach konstrukcyjnych. Do przykładowych informacji analitycznych, które mogą być wykorzystane w programach analitycznych należą warunki brzegowe, obciążenia i kombinacje obciążeń oraz właściwości materiału i przekroju.
  • Parametryczne komponenty strukturalne - oferuje pełen zestaw narzędzi projektowania strukturalnego, takich jak edytor wiązarów, ściany, systemy podpór, belki, kratownice, prefabrykowane elementy betonowe, pręty zbrojeniowe, połączenia stalowe, zakotwienia, szczegóły pokładów metalowych itd. Ciągły dostęp do danych parametrycznych umożliwia wprowadzanie szybkich zmian do dowolnego typu obiektów i pełną kontrolę nad ich zachowaniem.
  • Współdzielenie pracy przez wielu użytkowników - projektanci mogą współdzielić ten sam model informacji o budynku i zapisywać swoje zmiany w jednym centralnym pliku.
  • Współdziałanie z oprogramowaniem Architecture i MEP.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej