Komputerowy system kosztorysowy SeKo 4.2Max

2007-05-24 5:57

Program Seko umożliwia zbliżenie metod kosztorysowania robót budowlanych do rozwiązań stosowanych w Unii Europejskiej. Głównymi atutami programu są: uniwersalność i elastyczność, kompleksowa baza katalogów normatywnych, współpraca z różnymi bazami cenowymi, z programem do harmonogramowania (Planista), Excelem, Accessem, możliwość odczytywania kosztorysów wykonanych w innych programach oraz prosta obsługa i niewielkie wymagania sprzętowe.

Firma Sekocenbud wprowadziła do sprzedaży program do kosztorysowania SeKo 4.2 Max. Program Seko umożliwia zbliżenie metod kosztorysowania robót budowlanych do rozwiązań stosowanych w Unii Europejskiej. Używają go duże i małe firmy budowlane. Stosowany jest przez firmy ubezpieczeniowe przy szacowaniu wartości ubezpieczanego majątku oraz przy ustalaniu wysokości szkody.
Głównymi atutami programu Seko są: uniwersalność i elastyczność, kompleksowa baza katalogów normatywnych, współpraca z różnymi bazami cenowymi, z programem do harmonogramowania (Planista), Excelem, Accessem, możliwość odczytywania kosztorysów wykonanych w innych programach oraz prosta obsługa i niewielkie wymagania sprzętowe.

Uniwersalność i elastyczność
Program umożliwia tworzenie kosztorysów metodą szczegółową i uproszczoną, a także łączenie tych metod w jednym kosztorysie, na każdym szczeblu agregacji robót budowlanych. Korzystając z aplikacji, w zależności od potrzeb można wykonywać kosztorysy zgodne z wszelkimi przepisami i zasadami kosztorysowania:

  • ze stanem prawnym sprzed wejścia w życie rozporządzenia (MRRiB) z dn. 13.07.2001r. w sprawie metod kosztorysowania obiektów i robót budowlanych,
  • z rozporządzeniem MRRiB z dn. 13.07.2001r,
  • ze środowiskowymi metodami kosztorysowania robót budowlanych opracowanymi przez Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych i Zrzeszenie Biur Kosztorysowania Budowlanego w związku z wejściem w życie z dniem 12. 12. 2001r. nowej ustawy o cenach.

Obecna wersja programu pozwala na tworzenie kosztorysów metodą uproszczoną, z wykorzystaniem baz cenowych BCO i BCA ("Biuletynu Cen Robót Zagregowanych Elementów i Obiektów Budowlanych" oraz "Biuletyn Cen Asortymentów Robót") na każdym poziomie agregacji (scalenia) kosztorysu.Program daje możliwość tworzenia kosztorysów uwzględniających  różnice regionalne w cenach robót i cenach obiektów, przy wykorzystaniu zagregowanych współczynników regionalnych opracowanych na podstawie BCR ("Biuletyn Cen Regionalnych'), a zawartych w BCO w wersji elektronicznej  na CD. SeKo 4.2 zawiera moduł do rozliczania materiałów inwestora oraz moduł do tworzenia grup materiałowych, z możliwością naliczania różnej wysokości narzutów kosztów zakupu dla materiałów zawartych w poszczególnych grupach materiałowych.

Najnowsza, uaktualniona wersja SeKo 4.2 MAX umożliwia:

  • grupowe kopiowanie, przenoszenie i usuwanie składników kosztorysu na poziomie elementów, asortymentów, pozycji oraz nakładów.
  • zaznaczanie i drukowanie wybranych składników kosztorysu bezpośrednio z głównego okna programu
  • dodatkowe wyszukiwanie cen materiałów i sprzętu podczas automatycznej wyceny kosztorysu
  • widok uproszczony (oferta) dostępny na  ekranie.

Kompleksowa baza katalogów normatywnych
SeKo 4.2 MAX zawiera obecnie ponad 220 katalogów normatywnych (KNR, KNNR oraz wiele zestawów Norm Zakładowych [N.Z]).

Współpraca z innymi programami
Program umożliwia eksport kosztorysu do Planisty - programu do harmonogramowania, a także eksport wszystkich rodzajów raportów do plików w formacie DBF. Pliki w tym formacie można odczytać w arkuszu obliczeniowym Excel i bazie danych Access a za ich pośrednictwem przesłać do innych programów działających pod kontrolą Windows. Pliki takie można również przesłać internetem, następnie otworzyć i wydrukować na komputerze, na którym nie zainstalowano programu SeKo.Aplikacja konwertuje kosztorysy przygotowane w innych programach do kosztorysowania i zapisane w formacie ATH.

Współpraca z bazami cenowymi
Program automatycznie wczytuje i rozpakowuje wszystkie rodzaje baz cenowych SEKOCENBUD na dyskietkach i płytach CD. Współpracuje też z dyskietkami zawierającymi załączniki nr 2 i nr 3 do właściwego rozporządzenia, do sporządzania kosztorysów inwestorskich w zamówieniach publicznych oraz dyskietkami Orgbud-Serwisu. SeKo umożliwia również pełną współpracę z bazami cen R, M, S oraz bazami z cenami jednostkowymi robót utworzonymi przez użytkownika.

Prosta obsługa
Przy projektowaniu wyglądu okna programu SeKo zachowano standardy wprowadzone w pakiecie MS Office, toteż obsługa programu nie sprawia trudności. W razie wątpliwości w programie dostępna jest pomoc kontekstowa wywoływana klawiszem F1 oraz kompleksowa dostępna za pomocą piktogramu lub z menu Pomoc. Z myślą o początkujących kosztorysantach przygotowano broszurę "Jak zrobić kosztorys", dla zainteresowanych pełnym wykorzystaniem wszystkich funkcji programu SeKo opracowano "Podręcznik użytkownika".

Nieduże wymagania sprzętowe
Program SeKo może pracować na komputerach wyposażonych w dowolną wersję systemu Windows i ma stosunkowo nieduże wymagania sprzętowe:

  • Procesor Pentium
  • 16 MB pamięci RAM
  • 120 MB wolnego miejsca na dysku twardym.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej