Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Podłogi, posadzki

Wady posadzek z żywic

Tagi:
posadzka
,
posadzka z żywic
,
posadzka żywiczna
,
posadzki
,
posadzki żywiczne

Wśród najczęstszych przyczyn powstawania uszkodzeń posadzek żywicznych wymienia się niewłaściwe podłoże i błędy wykonawcze.

Nadmierna wilgotność betonu  
Wilgotność nawierzchni betonowej nie powinna przekraczać 4%. Warunek ten dotyczy wszystkich posadzek, a już szczególnie powinien być przestrzegany przy układaniu żywic poliuretanowych. W reakcji poliuretanu z wilgocią wydziela się dwutlenek węgla, który powoduje powstawanie na powierzchni posadzki pęcherzy i pofałdowań. Zbyt duża wilgotność może także wywołać zjawisko osmozy, a w efekcie emisję wilgoci z porów betonu. Wilgoć przenika przez warstwę gruntującą posadzki, kumulując się pod jej powierzchnią. Charakterystyczne dla tego procesu pęcherze mają średnicę około 0,5÷4 cm i występują pojedynczo lub w grupach, mogą być popękane i wydzielać nieprzyjemny zapach. Bardzo ważne jest również ścisłe przestrzeganie terminu nakładania kolejnej warstwy posadzki. Niektóre firmy ostrzegają, że w wypadku przesunięcia w czasie tego etapu pracy może nastąpić zawilgocenie i zanieczyszczenie nawierzchni. Wówczas konieczne jest powtórne jej przygotowanie.


Niewłaściwe podłoże  
Posadzki układane są najczęściej na betonie. W wypadku innych podłoży należy upewnić się u producenta, czy składniki masy żywicznej nie będą wchodziły w reakcje z podkładem. Na przykład rozpuszczalniki zawarte w niektórych masach mogą rozpuszczać asfalt. Z kolei podłoża stalowe wymagają dodatkowego zabezpieczenia środkiem antykorozyjnym bądź zastosowania systemu powłok do takiego właśnie podłoża. Niewłaściwe oczyszczenie nawierzchni betonowej. Substancje oleiste i kurz powodują słabe połączenie masy z posadzką, a nawet niewielkie obciążenia mogą spowodować odpryski. Błędem jest zmywanie zanieczyszczonej nawierzchni rozpuszczalnikami, gdyż zwiększają one tylko przenikanie tłuszczu w podłoże. Podciąganie kapilarne tłuszczu przedostającego się pod warstwę żywicy powoduje jej odspajanie. Jeśli zatłuszczenie podłoża występuje poniżej zasięgu śrutownicy czy frezarki i jest niewielkie lub średnie, można zastosować żywicę impregnującą, która blokuje podciąganie kapilarne. Przy dużym zatłuszczeniu należy wymienić podłoże na nowe. Mleczko cementowe - jeśli nie zostanie usunięte, to po zastosowaniu preparatu gruntującego nasycona będzie tylko jego górna część, natomiast w niższej warstwie wytrzymałość zbliży się do zera i w trakcie eksploatacji posadzki ulegnie zgnieceniu. Układanie posadzki na niedojrzałym betonie (mniej niż 28-dniowym). W procesie dojrzewania betonu zanika około 50–70% rys skurczowych, które, jeśli ten czas zostanie skrócony, mogą zostać przeniesione na żywicę. Brak lub nieprawidłowo wykonane dylatacje konstrukcyjne i przeciwskurczowe. Brak ich zabezpieczenia na etapie wykonywania posadzki może spowodować ich częściowe lub całkowite wypełnienie. Jeśli nie nastąpi jej ponowne nacięcie, dylatacja nie spełni swojej funkcji. Ważne jest również zfazowanie obrzeży szczeliny i odpowiednie dobranie jej głębokości.


Błędy w układaniu

  • zbyt długotrwałe układanie posadzki może spowodować gwałtowny wzrost temperatury w zbiorniku z żywicą (szybkie wiązanie), natychmiastowe wylanie gorącej masy na chłodne podłoże spowolni proces utwardzania;
  • dodawanie rozcieńczalników (aceton, ksylen, toluen) w celu poprawienia jej rozlewności obniża twardość posadzki;
  • zbyt krótkie i niedokładne odpowietrzanie jest przyczyną występowania w masie żywicy kraterów po pęcherzach.

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: