Osiągnięcia inżynierii

 • Dane gromadzone przez innowacyjne krzesło są na bieżąco transferowane do telefonu użytkownika oraz urządzeń w chmurze, w której są przechowywane

  Navigo Smart - innowacyjne krzesło biurowe autorstwa polskich projektantów

  Na pierwszy rzut oka Navigo Smart jest zwyczajnym krzesłem biurowym. To jednak tylko pozory. Krzesło analizuje pozycję użytkownika pod względem ergonomii, a także jakość powietrza w pomieszczeniu. Dostarcza również rozrywki. Krzesło Navigo Smart zaprojektowali specjaliści z Grupy Nowy Styl przy współpracy Gemsense oraz DSP Group.

 • Świecąca ścieżka rowerowa - projekt TPA, wykonawca Strabag

  Świecąca ścieżka rowerowa – pierwsza taka w Polsce

  Samowystarczalana, świecąca po zmroku ścieżka rowerowa została zbudowana w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego. Twórcami technologii są polscy inżynierowie z laboratorium TPA w Pruszkowie, zaś wykonawcą STRABAG. Świecąca ścieżka rowerowa jest na razie inwestycją eksperymentalną.

 • Europejskie Centrum Solidarności

  Systemy aluminiowe w Europejskim Centrum Solidarności

  Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku jest jednym z ciekawszych budynków użyteczności publicznej ostatnich lat. Obiekt łączy funkcje muzeum i centrum kultury, a poziom jaki reprezentuje pod względem jakości wystaw, funkcjonalności, a także obsługi gości i realizowanych w nim projektów sprawił, że ECS zostało uhonorowane prestiżową Nagrodą Muzealną Rady Europy 2016. ECS charakteryzuje nowatorski charakter inwestycji: podkreśla go zarówno bryła budynku, jak i zastosowane w nim materiały i rozwiązania.

 • Fotogalerie

  Zobacz wszystkie

 • Model Tekla Structures widziany od strony zaplecza biurowego

  BIM w praktyce - centrum dystrybucji NewCold

  Każdego roku firma Construsoft Sp. z o.o. organizuje dla swoich klientów konkurs Tekla BIM Awards Polska. Jego celem jest promowanie rozwiązań Modelowania Informacji o Budowli przeznaczonych dla projektowania i realizacji inwestycji w nowoczesnym budownictwie, a co najważniejsze, przybliżenie publice szczegółów inwestycji przygotowanych z wykorzystaniem BIM i oprogramowania Tekla Structures. W 2015 roku nagrodę specjalną w konkursie otrzymała firma Akon Projektowanie Konstrukcyjne za projekt Centrum Dystrybucji firmy NewCold.

 • NOSPR. Sala koncertowa

  Rozwiązania stosowane w nowo budowanych i modernizowanych obiektach o podwyższonych wymaganiach w zakresie akustyki

  Na przykładzie siedziby NOSPR w Katowicach przedstawiono rozwiązania akustyczne zaczynając od foyer budynku po sale koncertowe i pomiary hałasu, jaki wytwarza oświetlenie. Prezentacja dr inż. Piotra Z. Kozłowskiego pokazuje jak specjalistycznego podejścia wymaga akustyka i technologia sceniczna w obiektach o podwyższonych wymaganiach dotyczących akustyki.

 • quiz

  Co wiesz o budowie Szkoły Zarządzania i Designu Zollverein?

  Budynek Szkoły Zarządzania i Designu Zollverein to jeden tych z nowoczesnych obiektów o unikalnych rozwiązaniach architektonicznych i technicznych, które stały się ikoną współczesnej architektury.  Co wiesz o Szkole Zarządzania i Designu Zollverein?

 • Szkło Dielectric Mirror zastosowane w łazience

  Nowatorskie szkło do wnętrz Dielectric Mirror

  Szkło Dielectric Mirror wygląda jak tradycyjne lustro i taką też pełni funkcję. Jeśli jednak za szkłem zamontujemy telewizor lub jakiegoś typu wyświetlacz, to po jego włączeniu lustro zamienia się w ekran urządzenia. Producentem tego nowatorskiego szkła do wnętrz jest Guardian Industries Glass Group.

 • Basen w Osieku na krótko przed ukończeniem, lipiec 2015. Przykład zastosowania opatentowanej metody Biodesign Pools. Niecka może mieć nieregularny kształt i łagodnie schodzące brzegi, a zastosowanie róznych rodzajów kamiennego granulatu umożliwia uzyskanie bardziej naturalnego efektu, niż w klasycznych basenach

  Biodesign Pools. Baseny jak jeziora

  Biodesign Pools to alternatywa dla tradycyjnych technologii wykonywania basenów zewnętrznych. Wykorzystanie żywicy i granulatu kamiennego daje nowe możliwości projektantom.

 • System deskowania ramowego ORMA znajduje zastosowanie głównie przy realizacji wysokich ścian czy słupów na budowach przemysłowych i inżynieryjnych, w tym przypadku przy budowie wrocławskiego Afrykarium

  Deskowania i rusztowania ULMA na budowie Afrykarium we wrocławskim ZOO

  Budowa wrocławskiego Afrykarium trwała od wiosny 2012 roku do jesieni 2014 roku. Główna część inwestycji to pawilon długości 160 m, szerokości 54 m i wysokości dochodzącej do 15 m. Jego kubatura wynosi ponad 184 tys. m³. Generalnym wykonawcą obiektu była firma P.B. Inter-System S.A. z Wrocławia, a głównym dostawcą systemów deskowań i rusztowań ULMA Construccion Polska S.A.

W dziale Osiągnięcia inżynierii znajdują się budynki, a także rozwiązania na miarę XXI wieku, które usprawniają życie człowieka, a na dodatek robią wrażenie. Jeśli nie wierzysz, że można wybudować budynek hotelowy w 15 dni, koniecznie odwiedź nasz dział! Wyposażony on został w informacje na temat interesujących rozwiązań architektonicznych z całego świata. W naszym dziale uda Ci się znaleźć wiele inspiracji, a ponadto zdecydowanie poszerzysz swoją wiedzę. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: