Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Osiągnięcia inżynierii

 • Materiały budowlane przyszłości. Jak będą zmieniać architekturę i budownictwo?

  Fasady interaktywne, izolacje próżniowe i aerożele zamiast tradycyjnych materiałów izolacyjnych, budynki otulone termicznymi bimetalami. Żywe, samonaprawiające się tworzywa. Do jakich materiałów i technologii należy przyszłość?

 • SageGlass - szkło dynamiczne zainstalowane w budynku rządowym w Utrechcie, Holandia.

  Inżynieria materiałowa. Inteligentne szkło o zmiennych właściwościach optycznych

  Obserwujemy dynamiczny rozwój inżynierii materiałowej. Wśród wielu innowacyjnych rozwiązań uwagę zwraca grupa materiałów o zmiennych właściwościach fizycznych. Określane są anglojęzycznym terminem smart. Co potrafią inteligentne materiały inżynieryjne, takie np. jak szkło budowlane?

 • Innowacje w budownictwie. Innowacyjne produkty, które warto poznać

  Nowatorstwo, automatyzacja, digitalizacja, internet rzeczy to dzisiaj najpopularniejsze kierunki rozwoju każdej firmy, która chce być konkurencyjna na rynku. O innowacyjnych produktach, nowościach technologicznych czy chociażby usprawnieniach i modernizacji tego co już jest, dowiadujemy się niemal każdego dnia. Aż trudno nadążyć.

 • Drogi w Polsce: budowa dróg z nawierzchnią ze zużytych opon

  Nawierzchnia asfaltowa z dodatkiem miału ze zużytych opon coraz częściej pojawia się na drogach w Polsce. Budowa dróg tą metodą ma wiele zalet, nie tylko ekologicznych, ale i użytkowych. A polskim inżynierom udało się w końcu pokonać problem technologiczny.

  • komentarze (1)
   czy te nawierzchnie sa tansze
   no wlasnie, czy tak jak nowe technologie będą droższe?

   dominika, Środa, 30 Sierpień 2017 14:50:02, Odpowiedz

 • Odcinek S7 w Krakowie wraz z mostem na Wiśle to niewątpliwie kluczowy dla miasta i regionu, ale również dla Polski szlak komunikacyjny, łączący porty Trójmiasta z Warszawą i południem kraju

  Wschodnia obwodnica Krakowa. Nowy odcinek z imponującym mostem i nowatorskimi technologiami

  Wschodnia obwodnica Krakowa ma już przejezdny nowy odcinek. Co prawda, jest on jedynie 4,5- kilometrowej długości, ale to jedna z ważniejszych inwestycji drogowych w Polsce. Na tym fragmencie wchodniej obwodnicy Krakowa powstał najdłuższy most w Małopolsce, a do budowy drogi wykorzystano zużyte opony. Generalnym wykonwcą inwestycji był Strabag.

 • quiz

  Co wiesz o budowie Szkoły Zarządzania i Designu Zollverein?

  Budynek Szkoły Zarządzania i Designu Zollverein to jeden tych z nowoczesnych obiektów o unikalnych rozwiązaniach architektonicznych i technicznych, które stały się ikoną współczesnej architektury.  Co wiesz o Szkole Zarządzania i Designu Zollverein?

 • Eksperymentalny odcinek świecącej ścieżki rowerowej z widocznymi luminoforami, zdolnymi emitować kolorowe światło po zmroku, nawet do 10 godzin

  Świecąca nawierzchnia opracowana w laboratorium TPA pod Warszawą podbija świat

  Od września zeszłego roku pruszkowskie laboratorium TPA, należące do koncernu STRABAG, przeżywa rewolucję. Po pojawieniu się w mediach informacji o budowie w Polsce pierwszej święcącej ścieżki rowerowej o technologię jej wykonania pyta cały świat. Taką świecącą ścieżkę rowerową chcą mieć nawet w Disneylandzie na Florydzie.

 • Budimex testuje nowe technologie drogowe

  Nowa technologia drogowa z mieszanek mineralno-asfaltowych

  Czy będziemy mieć kolejną rewolucję w budowie dróg w Polsce? Na drodze gminnej w ciągu ulicy Kieleckiej w Jędrzejowie została ułożona po raz pierwszy unikalna nawierzchnia drogowa z użyciem mieszanki mineralno-asfaltowej. Eksperymentalną drogę w nowej technologii wykona Budimex.

 • Robotyzacja i automatyzacja w budownictwie. Za 20 lat zniknie kilka zawodów budowlanych?

  Za około 20-30 lat, z prawdopodobieństwem rzędu 70%, 20 zawodów w Polsce jest zagrożonych automatyzacją. Wśród nich jest kilka związanych z budownictwem. Czy jest to rzeczywiście możliwe, by na placach budów zamiast ludzi pracowały roboty? - felieton Moniki Czechowskiej.

W dziale Osiągnięcia inżynierii znajdują się budynki, a także rozwiązania na miarę XXI wieku, które usprawniają życie człowieka, a na dodatek robią wrażenie. Jeśli nie wierzysz, że można wybudować budynek hotelowy w 15 dni, koniecznie odwiedź nasz dział! Wyposażony on został w informacje na temat interesujących rozwiązań architektonicznych z całego świata. W naszym dziale uda Ci się znaleźć wiele inspiracji, a ponadto zdecydowanie poszerzysz swoją wiedzę. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: