Pasywne okno dachowe z certyfikatem dla polskiej strefy klimatycznej

2014-08-25 15:26
okno pasywne
Autor: VELUX Przekrój okna dachowego pasywnego. Zastosowano tu dwa pakiety szyb - jedno- (wewnętrzny) i dwukomorowy (zewnętrzny)

VELUX wprowadził okno dachowe GGU INTEGRA® Solar przeznaczone do budynków pasywnych. Nowe okno dachowe uzyskuje współczynnik izolacyjności cieplnej na poziomie 0,51 W/(m²·K) lub nawet niższym, w zależności od sposobu montażu okna w dachu. Takie parametry izolacyjności cieplnej okna dachowego potwierdziły badania niemieckiego Passive House Institute w Darmstadt.

Okno dachowe VELUX GGU INTEGRA® Solar zaprojektowane do budynków pasywnych uzyskało certyfikat dla materiałów budowlanych, przeznaczonych dla krajów o klimacie zimnym, do których należy również Polska. Certyfikat oznacza, że okno dachowe spełnia restrykcyjne normy i może być stosowane nie tylko w nowo budowanych, ale także już istniejących budynkach pasywnych, bez konieczności wykonywaia w nich dodatkowych pomiarów parametrów energetycznych.

Budowa okna

W pasywnym oknie dachowym zastosowano technologię drewniano-poliuretanową. Rdzeń drewniany, poddany dodatkowo modyfikacji termicznej, dzięki której uzyskuje lepsze parametry cieplne, pokryty jest poliuretanem, a następnie polakierowany na biało.
Okno pasywne GGU wyposażone jest w specjalnie dobrane pakiety szybowe z powłokami niskoemisyjnymi. Od zewnątrz zastosowano dwukomorowy pakiet szybowy, zaś wewnątrz pakiet jednokomorowy, który może być otwierany do mycia lub montażu rolety wewnętrznej. Przestrzenie międzyszybowe wypełnione są kryptonem.

Izolacyjność cieplna okna dachowego

Dzięki specjalnie zaprojektowanej konstrukcji okna pasywnego VELUX udało się osiągnąć, zgodnie z normą EN ISO 12567-2, współczynnik izolacyjności termicznej Uw dla całego okna dachowego na poziomie 0,51 W/(m²·K). W sytuacji, gdy okno dachowe GGU zostanie zamontowane 4 cm głębiej w dachu, przy użyciu kołnierzy EDN lub EDJ i ramy izolacyjnej BDX, jego współczynnik Uw osiąga wartość 0,48 W/(m²·K) - współczynniki U podane w certyfikacie według metody badawczej Instytutu Domu Pasywnego w Darmstadt.

Zalety użytkowe okna VELUX

Pasywne okno dachowe wyposażone jest w system elektryczny, zdalnie sterowany pilotem dotykowym, zasilanym baterią solarną zintegrowaną z czujnikiem deszczu. W razie potrzeby wentylacji pomieszczenia, okno pasywne można otworzyć elektrycznie, tworząc 20-centymetrową szczelinę pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Skrzydło okna można obrócić o 180 stopni i ustawić w pozycji do mycia - wewnętrzna szyba podnosi się, umożliwiając łatwe mycie pozostałych szklanych tafli.
Okno pasywne jest kompatybilne z innymi produktami VELUX oraz innych producentów, działającymi w technologii io-homecontrol® i może być elementem domu inteligentnego. Okno można wyposażyć w zasilane bateriami słonecznymi markizy, rolety zewnętrzne lub wewnętrzne.
Wykończenie skrzydeł i ościeżnic okna dachowego zapewnia całkowitą odporność na wodę. Pasywne okno dachowe VELUX jest łatwe do utrzymania w czystości i nie wymaga konserwacji.

Produkt dostępny jest w czterech wymiarach: 78x 98 cm (MK04), 78 x 118 cm (MK06), 78 x 140 cm (MK08), 114 x 118 cm (S06).

okno dachowe
Autor: VELUX Okno dachowe VELUX GGU INTEGRA® Solar
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej