Termomodernizacja budynku. Wymiana źródła ciepła

2015-12-29 16:08
kotłownia gazowa
Autor: Andrzej Szandomirski Termomodernizaca budynku powinna obejmować także wymianę urządzenia grzewczego

Jeżeli budynek jest zasilany ciepłem z własnego kotła, użytkowanego przez 10-15 lub więcej lat, to niewątpliwie czas na jego modernizację, a najlepiej wymianę głównie z powodu niskiej sprawności eksploatacyjnej urządzenia grzewczego.

Modernizacja ogrzewania budynku

Kotły opalane węglem lub koksem wytwarzają duże ilości pyłów i gazów, które stanowią szczególnie uciążliwe zanieczyszczenie środowiska (tzw. niska emisja). Kotły te powinny być zastępowane przez urządzenia grzewcze na paliwa gazowe (gaz ziemny, gaz propan) lub płynne (olej opałowy), które mają znacznie wyższą sprawność, są wygodne w eksploatacji i obsłudze oraz znacznie mniej zanieczyszczają środowisko.
Niską sprawność mają także kotły na gaz lub olej opałowy eksploatowane ponad 10 lat. Ich sprawność wytwarzania ciepła i regulacji jest znacznie niższa niż produkowanych obecnie, dlatego warto rozważyć ewentualną ich zamianę. Sprawność – czyli użytkowe wykorzystanie paliwa – jest zależna nie tylko od konstrukcji samego kotła, ale także od zastosowanych w nim automatycznych urządzeń regulacyjnych, dostosowujących intensywność spalania do zmieniającej się temperatury w pomieszczeniach i na zewnątrz budynku. Nowoczesne kotły są z reguły wyposażone w automatykę.
Wprowadzenie elementów automatyki jest podstawowym działaniem w modernizacji źródła ciepła. Modernizacja związana z unowoczesnieniem systemu grzewczego wymaga najczęściej również modernizacji komina. Dla nowych kotłów kominy muszą się charakterysować wyjątkową odpornością na wysokie temperatury, mokre i agresywne spaliny, pracę w nadciśnieniu i korozję materiałów budowlanych komina. Najczęściej moderniacja komina polega na wykonaniu w kominie wkładu ze stali nierdzewnej lub wkładu ceramicznego.
Jeżeli budynek jest ogrzewany piecem kaflowym, termomodernizacja powinna koniecznie obejąć likwidację tego typu pieca i wprowadzenie systemu centralnego ogrzewania zasilanego przez nowoczesne źrodło ciepła. Modernizacja źródła ciepła oznacza nie tylko zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nakłady finasowe poniesione na takie przedsięwzięcie zwracają się zawyczaj w niedługim czasie.

Ocieplić budynek czy wymienić kocioł?

Termomodernizacja budynku powinna mieć charakter kompleksowy i zawsze obejmować modernizację źródła ciepła (o ile ma ono niską sprawność). Ocieplenie budynku bez wymiany kotła i wprowadzenia automatyki regulacyjnej może spowodować, że zużycie energii wzrośnie, a nie spadnie. Znane są przypadki przegrzewania budynków po ociepleniu z uwagi na brak możliwości ustawienia pożądanej temperatury.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

nfosigw logo
Autor: NFOŚiGW
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej