Rury miedziane i rury stalowe w jednej instalacji grzewczej

2012-03-21 17:16
Miedziane rury, miedziane kształtki
Autor: Wiktor Greg

Miedź w kontakcie z innymi metalami przyspiesza ich korozję. Są jednak sposoby, dzięki którym rury miedziane i rury stalowe mogą być łączone w jednej instalacji grzewczej...

Jak łączyć rury miedziane i rury stalowe w jednej instalacji grzewczej

Miedź w kontakcie z innymi metalami przyspiesza ich korozję. Jedynie stal nierdzewna w połączeniu z miedzią nie koroduje. Zetknięcie miedzi ze stalą powoduje powstanie ogniwa korozyjnego. W wyniku jego pracy rozpuszczeniu ulega żelazo lub cynk (gdy stal jest ocynkowana), co prowadzi do uszkodzenia ścianek rur w instalacji grzewczej. Dlatego połączenia obu metali powinny być odizolowane elektrycznie, np. taśmą teflonową lub specjalnymi przekładkami dielektrycznymi.

Również jony miedzi znajdujące się w wodzie zagrażają trwałości elementów z innych metali. Jednak gdy instalacje grzewcze są zamknięte (do których tlen nie ma dostępu), zjawisko to nie ma tak dużego znaczenia i zastosowanie rur miedzianych i rur stalowych w jednej instalacji jest możliwe. Elementy miedziane i stalowe można stosować w jednej instalacji, pod warunkiem że sumaryczne stężenie jonów chlorkowych i siarczanowych w wodzie instalacyjnej wynosi nie więcej niż 50 mg/l. Jeśli stężenie jest większe konieczny jest inhibitor korozji (środek spowalniający ten proces).

Rury miedziane nie powinny być stosowane w instalacjach, w których mają się znaleźć elementy aluminiowe, np. grzejniki. Są wprawdzie znane metody zapobiegania korozji elektrochemicznej w instalacjach miedzianych z grzejnikami aluminiowymi poprzez dodawanie do wody odpowiednich inhibitorów korozji, ale w praktyce różnie bywa ze skutecznością tego rozwiązania (chociażby na skutek zaniedbań użytkowników).

Polskie Centrum Promocji Miedzi [logo]
Autor: Polskie Centrum Promocji Miedzi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej