Ogrzewanie

Hewalex
ul. Słowackiego 33,
43-502, Czechowice-Dziedzice,
tel.+48 (32) 214 17 10,
INFOLINIA 0 801 000 810,
faks +48 (32) 214 50 04
www.hewalex.pl
hewalex@hewalex.pl

Firma HEWALEX produkuje kolektory słoneczne już od blisko 25 lat i jest najstarszym polskim producentem urządzeń techniki słonecznej. Czołową pozycję na rynku krajowym firma zawdzięcza oferowaniu korzystnych pod względem sprawności i jakości urządzeń w atrakcyjnych cenach.

Kolektory słoneczne: budowa, montaż, wymagania eksploatacyjne

Tagi:
energia odnawialna
,
HEWALEX
,
kolektory słoneczne
,
kolektory słoneczne budowa
,
kolektory słoneczne montaż

Sprawność kolektorów słonecznych zależy od absorbera, przykrycia szklanego oraz izolacji cieplnej obudowy. Budowa kolektora słonecznego i miejsce montażu decyduje o parametrach pracy instalacji solarnej.

Wybór płaskiego kolektora słonecznego ze względu na rodzaj absorbera

Oferta firmy Hewalex obejmuje wszystkie kombinacje zastosowania materiałów w budowie absorbera kolektorów słonecznych. Obecny standard rynkowy (ok. 3/4 kolektorów słonecznych oferowanych na rynku europejskim, wg. Sun & Wind Energy 7/2012), stanowią kolektory płaskie z absorberami aluminiowo-miedzianymi (Al-Cu). Aluminium z racji znacznie niższej (dochodzącej do 4 razy) ceny zakupu od miedzi, jest stosowane jako płyta (blacha aluminiowa) absorbera, z kolei orurowanie miedziane pozwala zachować tradycyjne reguły wykonania instalacji solarnej.

Korzyścią jest uzyskanie niższej (rzędu 10-20% w ofercie firmy Hewalex) ceny zakupu kolektora słonecznego z absorberem Al-Cu, w stosunku do kolektorów słonecznych z tradycyjnym absorberem miedzianym (Cu-Cu).

Łączenie blachy aluminiowej z orurowaniem miedzianym wymaga stosowania zaawansowanych technologii. Dla absorberów w kolektorach słonecznych serii KS2000 TLP AC firmy Hewalex jest to spawanie laserowe. Technologia ta jest stosowana przez zdecydowaną większość uznanych na rynku europejskim producentów kolektorów słonecznych. Jako pierwsza na rynku polskim rynku, wdrożyła ją firma Hewalex dla produkcji absorberów z zastosowaniem blachy aluminiowej (Al-Cu i Al-Al).

Przegląd wariantów budowy absorberów w kolektorach słonecznych firmy Hewalex oraz ich cechy szczególne.
Przegląd wariantów budowy absorberów w kolektorach słonecznych firmy Hewalex oraz ich cechy szczególne.
Fot.: Hewalex

Najnowszym rozwiązaniem technologicznym są absorbery wykonane całkowicie z aluminium. Absorbery typu aluminium-aluminium (Al-Al) oferowane są obecnie przez pojedynczych producentów na rynku europejskim. Ich wdrożenie wymagało nie tylko opracowania samej technologii produkcji w pełni aluminiowego absorbera, ale także wprowadzenia nowego osprzętu instalacji solarnej. Firma Hewalex oferuje kolektor typu KS2000 TLP Am wraz z kompletnym wyposażeniem – neutralnym (np. aluminiowe lub chromowane) dla aluminiowego orurowania absorbera.

Zastosowanie rury HyLife™Solar duńskiego producenta Hydro gwarantuje zachowanie trwałości, co potwierdzają także w pełni badania Instytutu SPF Rapperswil w Szwajcarii (testy odporności na zasolone środowisko). Z punktu widzenia trwałości absorbera, wykonanie go wyłącznie z aluminium jest korzystne. Jednakowy materiał oznacza jednakową rozszerzalność cieplną, brak potencjalnego ryzyka korozji między dwoma materiałami, a w dalszej przyszłości łatwy recycling.

Gwarancja na kolektory słoneczne KS2000 TLP Am standardowo wynosi minimum 10 lat. Kolektor nadal cechuje się bardzo dobrymi parametrami (sprawność optyczna 81,7%), a jego cena jest niższa o około 25% od kolektorów z absorberami miedzianymi (Cu-Cu). Pod względem więc wskaźnika „Cena/Wydajność” stanowi na rynku bezkonkurencyjną ofertę. Korzyścią dla klienta jest wówczas najkrótszy okres zwrotu kosztów inwestycji, gdyż uzyskany wysoki efekt energetyczny osiągnięty został przy niskich nakładach finansowych.

W produkcji absorberów wykorzystywane są 2 nowoczesne technologie: zgrzewanie ultradźwiękowe dla absorberów całkowicie miedzianych
W produkcji absorberów wykorzystywane są 2 nowoczesne technologie: zgrzewanie ultradźwiękowe dla absorberów całkowicie miedzianych
Fot.: Hewalex
... oraz spawanie laserowe dla absorberów z płytą aluminiową
... oraz spawanie laserowe dla absorberów z płytą aluminiową
Fot.: Hewalex

Czytaj dalej:
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Architektura i budownictwo:
Zakupy:
Wideo:
Miesięcznik: