Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Dynamiczne grzejniki c.o. - budowa i zasada działania

Partner:
REGULUS®-system Wójcik spółka jawna
 REGULUS®-system Wójcik spółka jawna
Tagi:
grzejniki aluminiowe,
instalacje grzewcze,
Regulus

Grzejniki REGULUS®-system nie są typowymi grzejnikami, ich konstrukcja bowiem opiera się na dwóch układach, dzięki czemu instalacja grzewcza z ich zastasowaniem pracuje dynamicznie. Co to oznacza?

Z kursu dowiesz się:
  • jak są zbudowane i jak działają grzejniki REGULUS®-system,
  • jakie mają zalety tego rodzaju grzejniki,

Budowa grzejnika - układ wodny i oddawania ciepła

Układ wodny stanowi w grzejniku równomiernie rozmieszczone, poziome rury miedziane, spięte na końcu pionowymi miedzianymi kolektorami zbiorczymi. Układ oddawania ciepła to z kolei lamele z blachy aluminiowej, osadzone pionowo na miedzianych rurach układu wodnego – tworzą gęste ożebrowanie rur grzewczych – kanały konwekcyjne. Specjalnie wygięte przednie i tylne krawędzie lamel ciasno do siebie przylegają, tworząc pofalowaną przednią i tylną ścianę grzejnika. Dzięki takiej konstrukcji grzejniki  REGULUS®-system zyskują bardzo małą pojemnością wodną (woda znajduje się jedynie w miedzianych rurach grzejnych – układ wodny), a co za tym idzie małą masą całkowitą oraz dużą powierzchnią kontaktu z ogrzewanym powietrzem (pofalowana powierzchnia ściany przedniej i tylnej – układ oddawania ciepła).

Taka właśnie budowa grzejników, zapewniająca małą pojemność wodną przy dużej powierzchni grzewczej, ma dla budownictwa energooszczędnego kluczowe znaczenie.

Budowa aluminiowo-miedzianego grzejnika kanałowego REGULUS®-system
Budowa aluminiowo-miedzianego grzejnika kanałowego REGULUS®-system
Fot.: REGULUS-system
Budowa grzejnika ściennego REGULUS®-system
Budowa grzejnika ściennego REGULUS®-system
Fot.: REGULUS-system

Mała pojemność wodna grzejników

Im mniejsza pojemność wodna, tym szybciej układ osiąga pełną moc nominalną, szybciej też wypełnia swoją funkcję grzewczą czyli jest układem bardziej dynamicznym. Grzejniki z mniejszym początkowym wydatkiem energii bardzo szybko osiągają pożądaną temperaturę. Instalacja grzewcza „startuje” natychmiast po włączeniu, nie potrzebuje długiego czasu, aby się „naładować”. Nie dochodzi do nieoptymalnego gospodarowania energią – jak zdarza się w przypadku systemu grzewczego o dużej bezwładności cieplnej (przegrzewania lub niedogrzania pomieszczeń). Grzejniki można wykorzystywać praktycznie przez cały rok, gdyż użytkownik nie musi mieć ekonomicznych rozterek, aby je uruchomić np. na kilkanaście, kilkadziesiąt minut w celu korekty temperatury. Zatem mała pojemność wodna grzejników REGULUS®-system zapewnia nie tylko ekonomiczne i dynamiczne ogrzewanie, ale również komfort cielny – w pomieszczaniach panuje optymalna temperatura – wnętrza nie są ani przegrzewanie ani niedogrzewane.

Grzejnik kanałowy wyposażony w miedziano-aluminiowy wymiennik ciepła. Grzejnik z małą bezwładnością cieplną, szybko reagujący na zapotrzebowanie na ciepło
Grzejnik kanałowy wyposażony w miedziano-aluminiowy wymiennik ciepła. Grzejnik z małą bezwładnością cieplną, szybko reagujący na zapotrzebowanie na ciepło
Fot.: REGULUS-system

Duża powierzchnia wymiany ciepła

Im większa jest powierzchnia wymiany ciepła, w tym w niższych parametrach temperaturowych pracy instalacji c.o., tym skuteczniejsze jest osiągnięcie celu grzewczego. W dobie kotłów kondensacyjnych czy pomp ciepła, w połączeniu z dobrym ociepleniem budynków, możliwość niskotemperaturowego ogrzewania ma znaczenie priorytetowe. Wśród różnych typów grzejników obecnych na rynku, to właśnie grzejniki REGULUS®-system mają jedną z większych powierzchni wymiany ciepła. Oczywiście ogrzewanie podłogowe, z racji swej największej powierzchni wymiany, może sprostać potrzebom grzewczym przy najniższej temperaturze pracy. Jednak wadą ogrzewania podłogowego jest długi czas nagrzewania oraz równie długi czas hamowania grzania. „Podłogówka” jest ogrzewaniem mało dynamicznym w przeciwieństwie do również niskotemperaturowych, lecz zdecydowanie bardziej dynamicznych grzejników REGULUS®-system. W przypadku instalacji niskotemperaturowych, z energooszczędnymi źródłami ciepła, takimi jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła, wieloźródłowe układy z buforem c.o. REGULUS®-system oferuje grzejniki wspomagane wentylatorem (ścienne i kanałowe). Takie rozwiązanie oddaje do pomieszczenia więcej ciepła i zapewnia równomierne jego rozprowadzanie (większa moc bez zmiany wymiarów grzejnika).

Eksploatacja

Grzejniki REGULUS-system szybko reagują na zmienę temperatur, dlatego też są rozwiązaniem polecanym dla inteligentnych, sterowanych automatycznie instalacji grzewczych. Dobrze współpracują z niskotemperaturowymi źródłami ciepła. Można je stosować bez ograniczeń w układach otwartych i zamkniętych c.o., a także z każdego typu instalacjami grzewczymi. Ze względu na swą budowę (miedź i aluminium) są odporne na korozję oraz zmiany ciśnienia w instalacji, co wydłuża bezawaryjny czas eksploatacji.

Grzejniki REGULUS®-system wyróżnia duża powierzchnia wymiany ciepła
Grzejniki REGULUS®-system wyróżnia duża powierzchnia wymiany ciepła
Fot.: REGULUS-system

Czytaj dalej:
  • 1
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: