Maszyny budowlane znikają z placu budowy Zabezpiecz sprzęt przed kradzieżą

2012-05-16 16:14
Maszyny budowlane
Autor: www.sxc.hu

Według policyjnych statystyk maszyny budowlane, coraz częściej pochodzą z nielegalnych źródeł. Kradzież maszyn z placu budowy i ich powtórna sprzedaż jest coraz bardziej dotkliwa, nie tylko za granicą, ale i w Polsce. Co zrobić, by zabezpieczyć sprzęt przed kradzieżą.

W ostatnich latach w Polsce rośnie odsetek kradzieży sprzętu z placów budów. Coraz częściej, maszyny budowlane są wykradane i zbywane za granicą. Problem stał się na tyle poważny, że policja nawiązała współpracę z krajami sąsiednimi (m.in. z Niemcami), w celu monitorowania liczby sprzedawanych maszyn budowlanych, które pochodzą z kradzieży.

Przeczytaj również: Oszczędzanie także latem. Pompa ciepła źródłem ciepłej wody użytkowej

Maszyny budowlane a ochrona przed kradzieżą

Najbardziej znanym wśród właścicieli sprzętu sposobem zabezpieczenia się przed kradzieżą jest ubezpieczenie maszyn. Taka ochrona nie jest jednak wystarczająca. Jeśli dojdzie do kradzieży maszyny z placu budowy, właściciela czeka skomplikowany i czasochłonny proces odszkodowawczy. Warto zatem, zainwestować w działania, które ochronią nawet mniejsze maszyny budowlane przed zniknięciem z placu budowy.

Kradzież sprzętu z placu budowy. Jak tego uniknąć?

Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed kradzieżą sprzętu, jest zainwestowanie w immobilizer. Działanie immobilizera polega na wysyłaniu przez kluczyk sygnału do urządzenia zainstalowanego przy stacyjce, który odczytuje poprawny kod i daje możliwość uruchomienia silnika. W razie kradzieży, osoba, która nie ma oryginalnych kulczyków, nie uruchomi maszyny i nie odjedzie. Coraz częściej producenci fabrycznie wyposażają maszyny budowlane system ochrony przed kradzieżą. Jeśli sprzęt nie ma takiego systemu, właściciel może sam zadbać o jego zabezpieczenie.

Warto zaznaczyć, że często właściciele stosują własne techniki ochrony sprzętu budowlanego. Jednym z najbardziej znanych jest instalowanie urządzeń odcinających pompy wtryskowe, moduły sterujące hydrauliką albo blokady obwodowe odcinające zapłon. Znaną praktyką jest także blokada na cewkach ciśnienia sterowania. Techniki te mogą zmniejszyć ryzyko kradzieży, ale go nie wyeliminują.

Lokalizator GPS sposobem na kradzież

Z pewnością rozwiązaniem, które wspomoże zlokalizować sprzęt są wszelkie urządzenia GPS. Lokalizatory GPS komunikują się drogą radiową z satelitą, dzięki czemu określają dokładne położenie pojazdu. Na rynku dostępne są urządzenia GPS wyposażone w różne funkcje. Właściciel sprzętu, zanim rozpocznie pracę na budowie, może zaznaczyć wybrany obszar na mapie, po przekroczeniu którego uruchamia się alarm. Ponadto, zaawansowane lokalizatory współpracują z innymi systemami zabezpieczeń, np. z immobiliserem. Dzięki temu, oprócz monitorowania można pojazd unieruchomić zdalnie.

– Jednym z rozwiązań, które minimalizuje ryzyko uszkodzenia pojazdu przez osobę niepożądaną, jest zdalna blokada zapłonu. Wysyłając odpowiednią komendę do urządzenia, możemy z dowolnej odległości odciąć zasilanie niezbędne do uruchomienia silnika. Lokalizator jest także kompatybilny z systemem identyfikacji kierowcy - komentuje Piotr Majewski z firmy Rikaline, twórcy platformy GPSGuardian.

Niektóre GPS-y mają wbudowany czujnik ruchu, który umożliwia pełną kontrolę nad pojazdem. Wówczas urządzenie naprowadzające umieszcza się w dyskretnym miejscu wewnątrz pojazdu.

Maszyny budowlane
Autor: www.sxc.hu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej