Bezpieczeństwo pracy na budowach i nowe technologie

2017-03-29 10:37
bezpeczeństwo pracy na budowie
Autor: brak danych

Do BHP wkraczają nowe technologie, zapewniające bezpieczeństwo pracy na placu budowy. Internet Rzeczy, BIM, to tylko niektóre z nich. O nowych technologiach w BHP rozmawiamy z Jarosławem Marszałkiem, menadżerem ds. BHP w Skanska Property Poland.

Jak skutecznie zapewnić bezpieczeństwo pracy na budowie, tym bardziej, że według statystyk GUS, w 2016 r. po raz pierwszy od pięciu lat, odnotowano ogólny wzrost liczby wypadków przy pracy?
W tym przypadku kluczowe staje się nieustanne podnoszenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa pracy. Nowe technologie mogą stać się tutaj użytecznym narzędziem. W Skanska uważamy, że w kontekście BHP nie ma miejsca na kompromisy. Dostrzegamy i staramy się rozwijać ogromny potencjał innowacji w tym zakresie, zarówno dla całej organizacji, ale przede wszystkim dla tworzących ją osób. Dzięki temu możemy nie tylko usprawnić naszą codzienną pracę, ale też maksymalnie poprawić jej bezpieczeństwo. Wprowadzając inteligentne rozwiązania, staramy się równiż kreować wizerunek polskiej budowy jako miejsca w pełni nowoczesnego i profesjonalnego.

Jakie nowe technologie szczególnie przyczynią się do poprawy warunków bezpieczeństwa?
Na pierwszym miejscu wymieniłbym tutaj Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT), czyli wykorzystanie urządzeń już obecnych na rynku i skomunikowaniu ich ze sobą w ramach jednej sieci. Technologia ta coraz śmielej wkracza w nasze życie codzienne. Wśród rozwiązań, których dostarcza, wymienić można m.in. inteligentne zegarki. Wykorzystując technologię GPS, pozwalają zlokalizować, gdzie w danym momencie przebywa dana osoba. Oczywiście to tylko przykład możliwości tego rozwiązania. Rozwój  Internetu Rzeczy wiąże się z redukcją ryzyka nie tylko w życiu codziennym. Naszym zdaniem technologia Internetu Rzeczy będzie kształtować także obszar BHP, ponieważ w XXI wieku takie wielozadaniowe i interaktywne podejście ma ogromne znaczenie. Bezpieczeństwo jest priorytetem dla wszystkich, stąd wyeliminowanie potencjalnie niebezpiecznych sytuacji powinno stać się normą obowiązującą każdego pracodawcę.

Czy Internet Rzeczy może wpływać na bezpieczeństwo pracy, chronić życie pracowników?
Wspólnie z partnerem technologicznym pracujemy nad prototypem rozwiązania, które poprawi bezpieczeństwo pracowników i usprawni procesy logistyczne. Wśród technologii, które planujemy wykorzystać znajdą się m.in. sensory monitorujące niektóre funkcje życiowe pracowników, takie jak temperatura ciała lub tętno, pozwalające na szybsze wykrycie potencjalnie niebezpiecznych sytuacji i podjęcie reakcji, które niejednokrotnie uratują komuś życie. Inteligentny system przetwarzania danych ma dać możliwość podejmowania skutecznych działań. Musimy pamiętać, że w przypadku zagrożenia życia pracowników szczególnie istotna jest szybkość działania. Reakcję trzeba podjąć natychmiast, mając jednocześnie do dyspozycji kompleksowe informacje. Dla przykładu – jeśli pracownik znajduje się w stanie stresu termicznego, kombinacja danych o jego podwyższonej temperaturze ciała, przyspieszonym tętnie i braku aktywności ruchowej, da nam jasny obraz sytuacji. Gdybyśmy patrzyli na te parametry oddzielnie, moglibyśmy zbagatelizować zagrożenie.

Jakie są inne nowe technologie, które mogą poprawić bezpieczeństwo pracy na placu budowy?
BHP przyszłości zakłada, że interaktywność na linii maszyny-ludzie w najbliższym czasie jeszcze bardziej się pogłębi. Jako przykład może posłużyć tutaj system Building Information Modeling, w skrócie BIM. Wykorzystuje on model 3D budowy, zestawiając go od razu z jej harmonogramem. W efekcie otrzymujemy symulację 4D całego procesu budowlanego. Umożliwia to zdalne planowanie projektu, obszarów bezpieczeństwa, ale nie tylko. Dzięki wykorzystaniu BIM możemy dosłownie zatrzymać się w czasie, tu i teraz zweryfikować model ze stanem faktycznym. W efekcie usprawniamy nie tylko bezpieczeństwo, ale pracę na całym placu budowy. BIM to jednak nie jedyne rozwiązanie, który wdrożyliśmy, aby zapobiegać sytuacjom potencjalnie wypadkowym. W Polsce wykorzystujemy już system antykolizyjny dla żurawi budowlanych, który znacząco redukuje ryzyko poważnych zdarzeń związanych z pracami transportowymi. Co więcej, na budowach, na których pracują żurawie, powoływani są także koordynatorzy transportu pionowego. Natomiast oddziały Skanska na świecie wykorzystują również systemy ostrzegające o przebywaniu w pobliżu niebezpiecznych maszyn.

W powszechnej opinii tematyka BHP uchodzi za trudną i mało atrakcyjną. Jak zaangażować w nią osoby spoza grona fachowców?
Z pewnością nie wystarczą już standardowe szkolenia informacyjne. Nowoczesne technologie wymuszają w tej kwestii inne podejście. Dlatego coraz chętniej wykorzystujemy innowacyjne metody przekazywania wiedzy o BHP. Właśnie w tym celu zainstalowaliśmy interaktywny totem szkoleniowy na naszym wrocławskim projekcie Green2Day. Interaktywny lektor – Caroline, zapoznaje gości odwiedzających obiekt z podstawowymi kwestiami z obszaru bezpieczeństwa pracy: procedury ewakuacyjne, aktualne prace i zagrożenia z nimi związane. W sposób angażujący uczestnika, przekazujemy kluczowe informacje z zakresu bezpieczeństwa na budowie oraz zapoznajemy z wartościami naszej firmy. Na koniec takiego interaktywnego szkolenia, uczestnik ma możliwość zrobienia sobie „selfie” w kasku na pamiątkę. Co ważne, awatar totemu nie bez powodu nazwano Caroline - imię nawiązuje do kluczowych wartości Skanska, a mianowicie Care for Life.

Czy w przypadku Skanska zastosowanie innowacyjnych technologii wpłynęło na bezpieczeństwo pracy i obniżenie stopnia wypadkowości na budowie?
Zastosowanie nowych technologii wpływa na poprawę bezpieczeństwa wielopłaszczyznowo. Poprzez automatyzację procesów, w wielu przypadkach, eliminujemy czynnik ludzki, z którym mieliśmy do czynienia dotychczas. Powoduje to, że zarządzanie ryzykiem skupia się na innym obszarze. Innowacje dają także możliwość monitorowania różnego rodzaju wskaźników i pozwalają na proaktywne działania związane z bezpieczeństwem. Co najważniejsze, w przypadku zdarzenia skracają czas reakcji. Dzięki temu mamy możliwość dotarcia do poszkodowanego niemal natychmiast.

Czy BHP rzeczywiście potrzebuje nowych technologii?
Celem wprowadzenia inteligentnych rozwiązań jest także zmiana wizerunku polskiej budowy jako miejsca pracy w pełni profesjonalnego i nowoczesnego. Chcemy budować innowacyjnie, ale przede wszystkim odpowiedzialnie i bezpiecznie, ponieważ jedną z czołowych wartości naszej firmy jest troska o życie. Nowoczesne technologie zbliżają nas do tego celu.



Menadżer ds. BHP w Skanska Property Poland
Autor: Skanska Property Poland Jarosław Marszałek, menadżer ds. BHP w Skanska Property Poland
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej