Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Nawierzchnie

Projektowanie przestrzeni publicznej – przykłady ciekawych realizacji

Tagi:
kostka brukowa
,
Polbruk

Kostka brukowa to materiał niezwykle plastyczny i uniwersalny architektonicznie. Nawierzchnie z niej projektowane mogą mieć niemal dowolne kształty i wzory. Kostka brukowa zachwuje wysokie parametry użytkowe i trwałość przez lata. Te wszystkie właściwości sprawiają, że jest to materiał chętnie wykorzystywany w projektach przestrzeni publicznej, także tych modernizowanych czy rewitalizowanych.

Przedstawiamy przykładowe aranżacje przestrzeni publicznej, miejskiej z wykorzystaniem produktów nawierzchniowych - kostki brukowej i płyt betonowych - firmy Polbruk. Realizacje pokazują przede wszystkim funkcjonalność i szerokie możliwości zastosowania materiału, jakim jest kostka brukowa. Bez względu na to, czy przestrzeń jest wielkomiejska, z nowoczesnymi, przeszklonymi obiektami, czy też bardziej kameralna, zabytkowa, materiał ten sprawdza się nie tylko pod kątem użytkowym, ale także pozwala zachować równowagę kompozycyjną i jednorodność stylistyczną.

Jedna kostka w wielu wydaniach – Polbruk Urbanika

Kostka Polbruk Urbanika to klasyczny produkt, stanowiący neutralne tło dla każdego rodzaju architektury. Z inwestycji wydobywa to, co najpiękniejsze, podkreślając walory obiektów o różnym charakterze i przeznaczeniu. W przedstawionych realizacjach kostka Urbanika w atrakcyjny sposób dopełnia aranżację rynku miejskiego, którego centralnym punktem jest zabytkowy spichlerz, jak i parku uzdrowiskowego Hellwiga w Ciechocinku. Na uwagę zasługuje fakt, że tak dobrana kostka stanowi również dekorację samą w sobie, urozmaicając przestrzeń miejską. Do realizacji rynku w Boguchwale posłużyły kostki Polbruk Urbanika gładkie, w kolorach jesieni i nerino, a także płukane – żółte i szare. Natomiast w parku, w Ciechocinku, połączono szare kostki Urbanika z melanżowymi, ciepłymi w odbiorze kostkami Polbruk Nostalite, dzięki czemu uzyskano kontrastujący efekt. Wspomniane realizacje potwierdzają, że nawet dzięki jednej prostej kostce, dostępnej w różnych odcieniach i odmiennej fakturze, można stworzyć ciekawe i nowoczesne kompozycje w przestrzeni miejskiej.

Kostka brukowa Polbruk Avanti (żółta) wykorzystana w aranżacji parku uzdrowiskowego Hellwiga w Ciechocinku
Kostka brukowa Polbruk Avanti (żółta) wykorzystana w aranżacji parku uzdrowiskowego Hellwiga w Ciechocinku
Fot.: Polbruk

Efekt rewitalizacji rynku oraz zabytkowego spichlerza w Boguchwale. W tej największej dotychas inwestycji gminy wykorzystano m.in. kostkę brukową Polbruk Urbanika. Zaprojektowano z niej wielkopowierzchniowy, efektowny plac, który stał się reprezentacyjną częścią miasta
Efekt rewitalizacji rynku oraz zabytkowego spichlerza w Boguchwale. W tej największej dotychas inwestycji gminy wykorzystano m.in. kostkę brukową Polbruk Urbanika. Zaprojektowano z niej wielkopowierzchniowy, efektowny plac, który stał się reprezentacyjną częścią miasta
Fot.: Polbruk

Szlachetnie i w wersji płukanej – kostka Polbruk Avanti

Kostki brukowe o fakturze płukanej to szlachetny materiał nawierzchniowy, naśladujący powierzchnię naturalnego kamienia. W przypadku Polbruk Avanti/Beganit mamy do czynienia z kostką o trapezowym kształcie, dostępną w 6 różnych wariantach kolorystycznych. Kostka w kolorze żółtym, którą wyłożone są skwery i alejki ogrodów w Ciechocinku świetnie nadaje się do tworzenia spokojnych, wręcz sielankowych miejskich aranżacji. Z tą wizją kontrastuje kostka w kolorze szarym, która podkreśla wielkomiejski charakter każdej inwestycji.

Alejki w parku Hellwiga w Ciechocinku, wykonane z kostki Polbruk Avanti
Alejki w parku Hellwiga w Ciechocinku, wykonane z kostki Polbruk Avanti
Fot.: Polbruk

Jej największym potencjałem jest uniwersalność – w połączeniu z kostką o innym, np. kontrastującym kolorze, możliwe jest tworzenie ciekawych geometrycznych wzorów czy wytyczenie stref ruchu lub granic parkingu. Atutem kostki Avanti jest zróżnicowanie kształtów i wymiarów – od malutkich 7,3/5,3×9,1 cm po nieco większe 11,3/9,3x9,1 cm. Niewielkich formatów kostki o trapezowym kształcie, zarówno te z asortymentu Polbruk Avanti, jak i Polbruk Beganit podkreślają precyzyjność projektu i przeznaczenie obiektu bądź infrastruktury. Efekt ten udało się osiągnąć zarówno w przypadku peronów Dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz, Parku Miniatur w Olszowej, jak i w aranżacji otoczenia kompleksu basenów w Jaśle oraz kościoła w Baranowie.

Galeria
Pokaz slajdów:

Czytaj dalej:
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: