Koparko-ładowarki huty Stalowa Wola

2007-05-23 17:59

W zależności od potrzeb i rodzaju wykonywanych prac firma oferuje koparko-ładowarkę 9.30 o mocy silnika 72 KM bądź koparko-ładowarkę 9.50 z silnikiem turbodoładowanym o mocy 108 KM, których producentem jest IVECO. Silniki standardowo wyposażone są w termiczne wspomaganie rozruchu, zapewniające niezawodne ich uruchamianie w temperaturze otoczenia do minus 30oC.

Huta Stalowa Wola S A poszerzyła swoją ofertę maszyn budowlanych o koparko-ładowarki HSW 9.30 i 9.50.
W zależności od potrzeb i rodzaju wykonywanych prac firma oferuje koparko-ładowarkę 9.30 o mocy silnika 72 KM bądź koparko-ładowarkę 9.50 z silnikiem turbodoładowanym o mocy 108 KM, których producentem jest IVECO. Silniki standardowo wyposażone są w termiczne wspomaganie rozruchu, zapewniające niezawodne ich uruchamianie w temperaturze otoczenia do minus 30oC. Spełniają one wymagania poziomu emisji spalin wg normy ISO 8178 i "EUROMOT-STEP I". W silnikach zastosowano wysokociśnieniowe urządzenia wtryskowe - system common rail i układy pompowtryskiwaczy. Napędzana za pomocą paska pompa wodna zapewnia stały i niezawodny napęd. Filtr i tłumik został specjalnie zaprojektowany przez firmę IVECO do pracy w tego typu urządzeniach. Dwustopniowy, suchy filtr zbudowany jest z części wstępnego oczyszczania typu "cyklon" oraz części zasadniczej, w której następuje dokładne oczyszczanie.
Kabina została zaprojektowana z myślą o wygodzie i ergonomii. Redukcję drgań i hałasu na stanowisku operatora osiągnięto poprzez zamocowanie kabiny do ramy głównej na czterech gumowych amortyzatorach oraz zastosowanie specjalnego pakietu wyciszającego. Dwa przednie i tylne reflektory robocze, dwa reflektory drogowe, duża powierzchnia szyby przedniej, opuszczana szyba tylna, przeszklone obustronne drzwi wejściowe i uchylne szyby boczne zapewniają operatorowi dobrą widoczność oraz precyzyjne sterowanie maszyną i osprzętem w czasie pracy zarówno w dzień, jak i w nocy. Kabina wyposażona jest w system wentylacyjny i nagrzewnicę z wieloma szczelinami i otworami nawiewowymi, zapewniającymi optymalne warunki cieplne lub chłodzenie. Czytelne wskaźniki, funkcjonalne pulpity sterownicze, regulowana kolumna kierownicy oraz fotel operatora wraz z przestronnym wnętrzem kabiny są kolejnymi atutami koparko-ładowarek HSW.
Koparko-ładowarki w standardzie wyposażone są w nowoczesną, w pełni automatyczną skrzynię biegów firmy Carraro, przełączalną pod obciążeniem (Full Power Shift) zarówno w zakresie kierunku jazdy, jak i poszczególnych biegów. Użytkownik ma także możliwość wyboru półautomatycznego trybu pracy skrzyni biegów, w którym biegi zmieniane są przez operatora samodzielnie, jednakże przy stałym monitorowaniu optymalnego doboru określonego biegu do prędkości jazdy.
Właściwie dobrana charakterystyka zmiennika momentu i silnika zapewniają elastyczne przeniesienie napędu i uzyskanie maksymalnych wartości momentu obrotowego i mocy przy właściwych obrotach silnika.
Hydrostatyczny układ skrętu firmy Danfoss zapewnia dobrą manewrowość i mobilność maszyny.
Koparko-ładowarki wyposażone są w napęd na cztery koła (4x4). W standardzie mosty napędowe mają mechanizm różnicowy z przekładniami planetarnymi w piastach kół. Opcjonalnie maszyna może być wyposażona w mechanizm różnicowy o podwyższonym tarciu tzw. "limited slip". Most tylny jest mocowany sztywno do ramy, natomiast przedni jest wahliwy o kącie wahania 20o.
Układ hydrauliczny zasilany jest pompą zębatą o maksymalnym wydatku 155 l/min. Filtr zlewowy o wysokiej dokładności filtrowania 10 m m zapewnia właściwą czystość oleju. Rozdzielacze mają budowę sekcyjną, co zapewnia łatwość serwisowania i alternatywne wykorzystanie układu hydraulicznego do napędzania i sterowania dodatkowym osprzętem roboczym.


Konstrukcja układu ładowarkowego jest typu równoległego. Równoległy układ ładowarkowy zapewnia dużą prostowodność (stałe utrzymywanie tego samego kąta zamknięcia łyżki) przy podnoszeniu ładunków, co ma szczególne znaczenie w przypadku pracy osprzętem widłowym. Odpowiednio dobrane wymiary elementów układu (wysięgniki, dźwignie i cylindry) zapewniają wysoką siłę wyrywającą i duży udźwig.
Układ roboczy koparkowy zbudowany jest z ramienia, wysięgnika i dźwigni obrotu łyżki. Wysięgnik i ramię mają konstrukcję skrzynkową ze specjalnymi wzmocnieniami wydatnie zwiększającymi jego wytrzymałość. Wąski kształt wysięgnika znacząco zwiększa pole widoczności na łyżkę i cały obszar roboczy. Dostępny w opcji wysięgnik teleskopowy pozwala na powiększenie zasięgu i głębokości kopania o 1,1 m. Osprzęt koparkowy zamocowany jest do koparko-ładowarki poprzez przesuwną i blokowaną czterema siłownikami ramę. Przesuwna rama umożliwia wykonywanie wykopów przy ścianach budynków oraz zwiększa kąt obrotu i zasięg ramienia koparki. Stabilność maszyny podczas kopania zapewniają hydraulicznie sterowane podpory.
Wielofunkcyjność koparko-ładowarek HSW wynika z możliwości zastosowania różnorodnych łyżek ładowarkowych i koparkowych oraz narzędzi i osprzętów dodatkowych, np. młota hydraulicznego, zamiatarki, lemiesza do odśnieżania. Szczególnie przydatne są uniwersalne łyżki ładowarkowe z odchylanymi widłami mocowanymi na łyżce, a zwłaszcza wielofunkcyjna łyżka Drotta z widłami, tzw. "7 w 1". 

 

Parametry techniczne koparko-ładowarek HSW  
Moc silnika:  model 9.30 - 72 KM/53 kW, 9.50 - 108 KM/79.5 kW
Skrzynia biegów:  automatyczna
Pojemność łyżki ładowarkowej std:  1 m3
Pojemność łyżki koparkowej std:  0,21 m3
Maks. głębokość kopania:  5,84 m
Masa eksploatacyjna:  7700 kg

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej