Leasing maszyn. Jakie korzyści daje leasing maszyn budowlanych?

2018-10-04 12:54
Leasing maszyn budowlanych
Autor: KOMATSU Maszyna budowlana w leasingu - leasing daje możliwość opłaty wstępnej wynoszącej 1-10% jej wartości

Leasing maszyn budowlanych wymaga uiszczenia wpłaty wstępnej na poziomie zaledwie 1-10% wartości sprzętu. Ponadto firmy specjalizujęce się w leasingu maszyn proponują autorskie programy współpracy z wybranymi dostawcami, zapewniające korzystne warunki finansowania. 

Możliwość leasingu maszyn budowlanych to korzystna okazja dla przedsiębiorców. Przede wszystkim nie muszą się oni martwić o fundusze na zakup maszyn.

Leasing maszyn budowlanych – dlaczego się opłaca? 

W przypadku zakupu trzeba od razu zaangażować znaczną kwotę, podczas gdy leasing daje możliwość opłaty wstępnej na poziomie zaledwie 1-10% wartości sprzętu. Koszty leasingu w całości stanowią koszty uzyskania przychodu, wpływają więc bezpośrednio na obniżenie zobowiązań podatkowych korzystającego, czyli leasingobiorcy.

Inne zalety leasingu maszyn budowlanych

Leasing maszyn budowlanych, jak chociażby koparka, czy ładowarka ma wiele zalet. W razie kredytu kredytobiorca musi pokryć wartość VAT-u, w leasingu natomiast finansuje ją firma leasingowa. Zaletę leasingu dostrzega się również, gdy zestawimy go z wynajmem. Umowa leasingu zawsze jest zawierana na czas określony (finansowanie np. od 12 do 72 miesięcy), zaś umowa najmu jest zwykle krótsza (może, ale nie musi być zawarta na czas określony). Poza tym w razie wynajmu nie można wykupić maszyny, za to można to zrobić, kiedy bierze się sprzęt w leasing.

Warto zwrócić uwagę także na stan maszyn budowlanych jakie można wynająć. Leasing gwarantuje nam sprawne urządzenia.
W przypadku wielu firm w leasing można wziąć tylko nowe maszyny budowlane, bądź takie, które nie mają więcej niż 5 lat.

Formalności przy leasingu maszyn

Decydując się na leasing maszyny budowlanej, należy zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty. Firmy leasingowe zapewniają minimum formalności przy staraniu się o leasing maszyny budowlanej. Zdarza się, że decyzję można uzyskać nawet bez przedstawiania dokumentów finansowych i rejestrowych. Najczęściej jednak przy pierwszym kontrakcie leasingowym potrzebne są dokumenty rejestrowe oraz finansowe firmy za dwa ostatnie okresy rozliczeniowe.

Polska liderem leasingu maszyn w Europie Środkowo-Wschodniej

Polska znalazła się w pierwszej trójce krajów z Europy Środkowo-Wschodniej, które napędzają leasing, przy czym rodzimy leasing cały czas się rozwija, wprowadzając do swojej oferty pożyczkę pod dotację unijną. Według statystyk Leaseurope (instytucja zrzeszająca firmy leasingowe) Polska jest drugim, co do wielkości rynkiem leasingowym spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zaraz po Rosji. W pierwszej piątce znalazły się również Czechy, Słowacja i Ukraina.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej