Miedź na dachu, elewacji, w instalacjach

Lutowanie rur miedzianych. Kiedy stosować lutowanie miedzi twarde, a kiedy miękkie?

Tagi:
lutowanie
,
lutowanie miedzi
,
lutowanie twarde
,
miedź
,
rury miedziane
,
z miedzi

Lutowanie jest najpopularniejszą metodą łączenia metali. W przypadku rur miedzianych stosuje się lutowanie twarde bądź miękkie. Kiedy stosować lutowanie miedzi miękkie, a kiedy twarde? Jak sprawdzić poprawność lutowanych połączeń?

Lutowanie to najpopularniejsza metoda łączenia rur miedzianych
Lutowanie to najpopularniejsza metoda łączenia rur miedzianych
Fot.: Topex

Czym jest lutowanie?

Lutowanie jest jednym z najbardziej znanych sposobów łączenia metali, umożliwiającym przy okazji łączenie ze sobą metali i stopów o różnych właściwościach. Należy do grupy połączeń nierozłącznych.
Lutowanie polega na wprowadzeniu pomiędzy łączone powierzchnie elementów metalowych innego roztopionego metalu lub stopu nazywanego spoiwem. W trakcie lutowania elementy zostają nagrzewane, nie topiąc się jednak w miejscu połączenia. Trwałość połączenie jest wynikiem dużej przyczepności lutu do łączonych elementów, dlatego też niezwykle istotne jest staranne oczyszczenie lutowanych powierzchni.

Sposoby łączenia rur miedzianych

Najpopularniejszym sposobem scalania rur miedzianych jest zastosowanie złączek do lutowania kapilarnego lutem miękkim lub twardym. Złącza spawane są stosowane jedynie w przypadku, kiedy rury miedziane mają duże średnice. Natomiast złącza gwintowane - jedynie do złączek lub łączenia instalacji z rur miedzianych z instalacjami tradycyjnymi z rur stalowych.

Rury miedziane mogą być łączone w sposób rozłączny i nierozłączny (połączenie nierozłączne jest niszczone np. w przypadku demontażu instalacji).


Rury miedziane: połączenia nierozłączne Rury miedziane: połączenia rozłączne
lutowanie twarde/miękkie złącza gwintowane
złącza spawane pierścienie dociskowe
połączenia zaprasowywane złącza kołnierzowe
  złączki wciskane

Tak wyglądają rury miedziane łączone metodą lutowania miękkiego i lutowania twardego
Tak wyglądają rury miedziane łączone metodą lutowania miękkiego i lutowania twardego
Fot.: Polskie Centrum Promocji Miedzi

Kiedy stosować lutowanie twarde a kiedy miękkie?

Lutowanie miękkie (do 450°C) ma zastosowanie przy łączeniu elementów o małych naprężeniach w złączu, w instalacjach o niskiej temperaturze roboczej, a także do uszczelniania połączeń w zbiornikach, rurociągach, itp.

Lutowanie twarde (600-1080°C) stosuje się do łączenia rur w instalacjach o wysokiej temperaturze pracy, gdzie możliwe są znaczne naprężenia na połączeniu. Wykorzystuje się je też do połączeń ślusarskich, w konstrukcjach, do łączenia elementów mechanizmów precyzyjnych, a także przy produkcji narzędzi skrawających, itp.

Zastosowanie lutowania w instalacjach z miedzi Lutowanie twarde Lutowanie miękkie
Gaz ziemny + -
Gaz płynny
+ -
Zimna i ciepła woda średnice rur do i ponad 28 mm (woda do picia) - +
Ogrzewanie <110°C + +
Ogrzewanie >110°C + -
Instalacja solarna + -
Olej opałowy + -
Ogrzewanie podłogowe + -
Czynnik chłodniczy + -

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM) jest częścią Europejskiego Instytutu Miedzi (ECI), organizacji zrzeszającej światowe przedsiębiorstwa górnicze i hutnicze oraz europejski przemysł przetwórczy miedzi. Działa na rzecz zwiększania zastosowań miedzi w gospodarce Polski i krajów Europy Środkowej.

Polskie Centrum Promocji Miedzi
(PCPM Sp. z o.o.)
ul. Św. Mikołaja 8-11
50-125 Wrocław
tel. 0 71 78 12 503, faks 0 71 78 12 504
http://www.miec-miedz.pl/dom_z_miedzi.aspx,
e-mail: biuro@copperalliance.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Architektura i budownictwo:
Zakupy:
Wideo:
Miesięcznik: