Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Konstrukcje

Röben
Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.K.
ul. Rakoszycka 2
55-300 Środa Śląska
tel. 0 71 39 78 100
faks 0 71 39 78 111
http://www.roben.pl/
biuro@roben.pl

Röben to producent dachówek ceramicznych, cegieł i płytek klinkierowych

Układanie płytek klinkierowych

Tagi:
elewacja
,
elewacje
,
jak układać klinkier
,
porady dla wykonawców
,
płytki klinkierowe
,
Röben
,
układanie płytek klinkierowych

Płytki klinkierowe to trwały i estetyczny materiał wykończeniowy, który po ułożeniu tworzy powierzchnię praktycznie nie do odróżnienia od muru z cegieł. Z tego względu płytki są chętnie stosowane na elewacjach, zarówno w przypadku budynków nowych, jak i poddawanych renowacji. Płytki są też doskonałym rozwiązaniem we wnętrzach, gdyż są znacznie cieńsze niż cegła i dzięki temu bardziej praktyczne, jeśli klinkierem chcemy wykończyć np. ścianę lub jej fragment.

Sposób układania płytek klinkierowych na elewacjach oraz wewnątrz pomieszczeń jest w zasadzie taki sam.
Montaż płytek rozpoczynamy od przygotowania podłoża, tak by było gładkie i nośne. Przede wszystkim trzeba je oczyścić z kurzu, zabrudzeń i ewentualnie innych elementów.
Na tak przygotowaną powierzchnię nanosimy warstwę kleju, przeznaczonego specjalnie do mocowania płytek.
Kolejne rzędy płytek naklejamy zaczynając od naroży, przy czym na narożnikach zaleca się zastosowanie specjalnych płytek kątowych. Między rzędami trzeba zachować odstępy na spoinę, o szerokości ok. 10 mm.
Fugowanie możemy rozpocząć, gdy tylko klej się zwiąże. Wszelkie pozostałości po zaprawie usuwamy za pomocą specjalnej szczotki. Po oczyszczeniu ściany z nadmiaru zaprawy powinniśmy odczekać 2–3 dni, aby wszystkie materiały miały czas trwale się związać. Tylko fachowe ułożenie płytek elewacyjnych jest gwarancją trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. 

Galeria
Pokaz slajdów:

Układanie płytek klinkierowych nie nastręcza wielu trudności, jednak trzeba pamiętać, że na elewacji można je stosować jedynie do określonej wysokości ściany. Ogólnie przyjęta zasada budowlana pozwala na naklejanie płytek do wysokości 7 m, o ile są one montowane bezpośrednio na murze. Natomiast jeśli płytki mocujemy na ociepleniu ze styropianu lub wełny, musimy zastosować specjalne zabezpieczenie, tak by płytki nie odpadły.

Prace trzeba wykonać w następującej kolejności:

  • pierwszy etap to ułożenie na ociepleniu kleju, siatki zbrojeniowej i kleju;
  • w drugim etapie ma miejsce kołkowanie (5 sztuk na m2), które trzeba wykonać przez siatkę, dociskanie, nałożenie kleju oraz siatki zbrojeniowej;
  • w trzecim etapie na tak przygotowane podłoże przyklejamy płytki, używając specjalnie do tego przeznaczonego kleju.

Przed rozpoczęciem układania płytek na ociepleniu ze styropianu trzeba się upewnić, czy styropian jest kotwiony. Warto podkreślić, że styropian można kotwić także na końcu prac murarskich, bezpośrednio przed położeniem płytek.
Aby elewacja z płytek klinkierowych była nie do odróżnienia od fasady murowanej z cegieł, przy układaniu płytek powinno się pamiętać o „upozorowaniu” wiązania. Najlepiej wybrać tzw. wiązanie dzikie, przy którym na 1 m2 powierzchni ściany układa się nieregularnie około 5 główek (strona licowa całej cegły). W celu uzyskania wrażenia ceglanego muru, jako główkę w wiązaniu umieszcza się płytkę elewacyjną przyciętą fletem lub specjalną piłą.

Czytaj dalej:
  • 1
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: