Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Konstrukcje

Stropy typu filigran

Tagi:
Filigran strop
,
strop Filigran
,
strop typu Filigran
,
strop zespolony Filigran
,
stropy typu filigran

Stropy typu filigran - w przeciwieństwie do większości stropów stosowanych w budownictwie jednorodzinnym - mają grubość dostosowaną do obciążeń i wymiarów przekrywanego pomieszczenia. 

Konstrukcja stropu typu filigran1

Przygotowywane w zakładzie produkcyjnym prefabrykowane cienkie płyty żelbetowe, będące częścią zespolonego stropu żelbetowego, mają grubość 4,5-7 cm. Zbrojone są stalowymi kratownicami przestrzennymi oraz dodatkowymi prętami układanymi równolegle oraz prostopadle do kratownic. Ze względów konstrukcyjnych (grubość płyty oraz wysokość dźwigarów kratowych) całkowita wysokość stropu łącznie z warstwą nadbetonu nie może być mniejsza niż 12 cm. Kratownice stalowe usytuowane są równolegle do dłuższego boku płyty w rozstawie nie większym niż 0,75 m. W monolitycznej warstwie betonu - na budowie - układa się zbrojenie dodatkowe, na przykład zbrojenie przy podporze. Zespolenie dwóch warstw stropu - prefabrykowanej i monolitycznej - zapewniają częściowo zabetonowane w stropie stalowe kratownice przestrzenne oraz chropowata powierzchnia płyt prefabrykowanych.
Konstrukcja stropu typu filigran
Oznaczenia: 1 - układana na budowie warstwa
nadbetonu, 2 - płyta prefabrykowana,
3 - zbrojenie styku płyt,
4 - stalowe kratownice przestrzenne.

 

Kratownice stalowe nadają płytom prefabrykowanym odpowiednią sztywność w czasie transportu oraz podczas wykonywania stropu.
Kształt płyt, a tym samym kształt stropu może być zupełnie dowolny: prostokątny, trójkątny, trapezowy, półkolisty, łukowy, nieregularny, itd. W płytach uwzględnia się również wszystkie niezbędne otwory i wycięcia na krawędziach płyt przewidziane w dokumentacji, na przykład otwory na kominy.
Również dowolnie przyjmuje się wymiary płyt prefabrykowanych. Jednak ze względu na transport (dopuszczalne maksymalne szerokości przewożonych transportem kołowym elementów) przyjmuje się długość płyt od 2,40 do 7,80 m, a szerokość od 0,60 do 2,50 m. Maksymalna szerokość płyt to 2,70, a długość może wynosić nawet 12,00 m.

Czytaj również Strop zespolony 2K

Projektowanie i produkcja

Płyt prefabrykowanych nie produkuje się na zapas i nie składuje w magazynie. Wykonuje się je wyłącznie na konkretne zamówienie. Produkcję poprzedza opracowanie projektu konstrukcyjnego, w którym dobiera się rozkład poszczególnych płyt w stropie, ich kształt oraz - zależnie od wielkości, rodzaju obciążenia i sposobu podparcia - określa się zbrojenie stropu. Na tym etapie projektanci wspomagani programami komputerowymi mają możliwość maksymalnego zredukowania kosztów - to jedna z ważniejszych zalet tego stropu.
W gotowym projekcie oprócz obliczeń konstrukcyjnych znajduje się również rysunek przedstawiający rozkład płyt stropu (z zaznaczonymi numerami przyporządkowanymi każdej płycie) oraz szczegółowe rysunki konstrukcyjno-montażowe poszczególnych płyt. W projekcie określony jest również rozstaw podpór montażowych, który w zależności od grubości konstrukcji wynosi od 1,70 do 2,10 m, a w kierunku podparcia około 1 m.
Prefabrykaty przygotowuje się w zakładzie produkcyjnym na stołach montażowych z betonu klasy minimum B25.
Cały proces - od dostarczenia projektu architektonicznego, aż do chwili dostarczenia płyt na budowę nie trwa długo: wykonanie projektu stropu dla domu jednorodzinnego - 1 dzień, produkcja płyt - około 3-4 dni (stosuje się podgrzewane stoły montażowe).
Po tym czasie płyty mogą być już przewożone na budowę i montowane.
Podstawową ofertą producentów jest: projekt konstrukcyjny, produkcja płyt oraz ich transport na plac budowy. Niektórzy oferują również montaż, oraz ułożenie warstwy nadbetonu wraz ze zbrojeniem.

Montaż

Płyty przewozi się na budowę i tam - zgodnie z załączonymi do projektu rysunkami montażowymi - montuje dźwigiem. Jednym samochodem przewozi się około 150 m2 płyt. Koszt projektu oraz koszt transportu zawarte są w całkowitym koszcie stropu. Dostawę płyt prefabrykowanych można zamówić na konkretną godzinę, tak więc można, ale nie trzeba ich składować na budowie - można je montować prosto "z kół". Masa 1 m2 płyty grubości 5 cm wynosi około 125 kg, czyli płyta o wymiarach 2,50/6,00 m waży około 1875 kg.
Przed montażem płyt trzeba przygotować podpory montażowe: ustawić je w rozstawie określonym w projekcie i wypoziomować . Na podporach stałych (na przykład ścianach) układa się warstwę zaprawy cementowej grubości 2 cm. Niektórzy producenci dopuszczają (jeżeli głębokość oparcia płyty na podporze jest mniejsza niż 4 cm) układanie płyt bezpośrednio na podporze.
Na tak przygotowanych podporach stałych i montażowych układa się płyty. Montują je trzy osoby: jedna obsługuje dźwig, a dwie korygują ułożenie płyt na podporach. Numer przyporządkowany każdej płycie ułatwia jej lokalizację.
Następnie zbroi się wieńce oraz układa dodatkowe zbrojenie warstwy monolitycznej przewidziane w projekcie. Otwory w stropie zabezpiecza się przed wypełnieniem mieszanką betonową: mniejsze otwory - styropianem, a większe - deskami. Kratownice przechodzące przez światło otworu pozostawia się w prefabrykacie aż do czasu usunięcia podpór montażowych, a następnie wycina.
Po zakończeniu montażu zbroi się też podłużne styki płyt (na zdjęciu) siatką lub prętami (minimalne zbrojenie: pręty średnicy 6 mm, długości 0,48 m w rozstawie 0,30 m). Zbrojenie to zapobiega klawiszowaniu, czyli nierównomiernemu odkształcaniu się poszczególnych fragmentów stropu.
Na tak przygotowaną konstrukcję układa się warstwę betonu klasy minimum C20/25, wykonując jednocześnie wieńce na ścianach oraz podciągi. Ściany wyższej kondygnacji można budować zanim strop - po 28 dniach - uzyska pełną wytrzymałość.

Zalety

Strop typu filigran łączy w sobie zalety stropów prefabrykowanych oraz możliwości konstrukcyjne stropów monolitycznych:

  • skrócenie czasu wykonywania stropu na budowie; na budowę przywozi się gotowe prefabrykaty, w których znajduje się zbrojenie dolne stropu; na miejscu układa się tylko zbrojenie na styku płyt, miejscowe zbrojenie górne oraz układa warstwę betonu monolitycznego; strop powierzchni 300 m2 można ułożyć w dwa dni;
  • eliminacja deskowania; warstwę betonu układa się na płytach prefabrykowanych, które będąc elementem konstrukcji są jednocześnie deskowaniem traconym;
  • nieskomplikowany montaż; konstrukcja stropu nie wymaga wykonywania żeber rozdzielczych, a ewentualne wzmocnienie stropu (na przykład pod cięższą ściankę działową) można wykonać już w zakładzie produkcyjnym, zagęszczając zbrojenie (kratownice);
  • ograniczenie ilości prac wykończeniowych; powierzchnia płyt od strony sufitu jest bardzo gładka; nie wymaga wyrównywania i tradycyjnego tynkowania; specjalnie ukształtowane styki płyt wystarczy zaszpachlować, a powierzchnię płyt pomalować farbą lub położyć tapetę; w płytach prefabrykowanych już w zakładzie produkcyjnym można umieścić puszki elektryczne, a przed ułożeniem warstwy nadbetonu na powierzchni płyt rozłożyć kable elektryczne;
  • bardzo duże możliwości konstrukcyjne: duże rozpiętości - nawet do 12 m, oparcie stropu bezpośrednio na słupach, wykonanie belek ukrytych w grubości stropu i w efekcie otrzymanie gładkiej płaszczyzny sufitu; projektanci wybierają najbardziej korzystny schemat pracy konstrukcji i optymalnie dobierają zbrojenie stropu oraz jego grubość; projektowanie stropu i jego optymalizację najlepiej rozpocząć już na etapie wykonywania projektu architektonicznego;
  • dowolny kształt stropu; cały strop - łącznie z płytami balkonowymi - można wykonać w jednej technologii; praktycznie nie ma ograniczeń wynikających z kształtu stropu.

Wady

Niewątpliwie wadą stropu typu filigran - przy zastosowaniu ich na budowie domu jednorodzinnego - jest konieczność montażu dźwigiem. Strop typu filigran wymaga bardzo precyzyjnego wykonania ścian - muszą być one pionowe i usytuowane dokładnie w zaprojektowanych osiach, gdyż płyty prefabrykowane produkowane są z dużą dokładnością i nie ma możliwości korygowania ich wymiarów na budowie.

 

1 Stropy, o których tutaj piszemy będziemy nazywać filigran, gdyż taka nazwa przyjęła się w polskim środowisku
budowlanym, o czym mogliśmy się przekonać, zbierając materiały. Nie należy tego utożsamiać ze znakiem
handlowym FILIGRAN, który jest prawnie chroniony (red.)


Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: