Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Ściany szczelinowe. Wykonanie fundamentów w technologii ścian szczelinowych

Tagi:
fundamenty,
ściana szczelinowa,
ściany szczelinowe,
wykonanie fundamentów

Ściany szczelinowe stosowane do wykonania fundamentów w mieście w otoczeniu istniejącej zabudowy. Przy pracy na silnie nawodnionych gruntach również wykorzystywane są ściany szczelinowe.

Z kursu dowiesz się:
  • proces wykonywania ściany szczelinowej
  • w jakich sytuacjach stosowane są ściany szczelinowe

W procesie wykonania ściany szczelinowej możemy wyróżnić kolejne, następujące po sobie etapy prac. Pierwszym jest wykonanie na powierzchni gruntu bądź w niewielkim wykopie tzw. murków prowadzących chwytaka, które służą równocześnie jako zbiornik wyrównawczy zawiesiny tiksotropowej pompowanej do szczeliny w trakcie jej głębienia. Sekcja ściany szczelinowej ma długość od 2 do 10 m i szerokość w zależności od chwytaka od 0,6 do 1 m.

W Polsce najczęściej stosowane są chwytaki do wykonywania szczelin o szerokości 0,8 m. Głębokość szczeliny może dochodzić nawet do 30 m. Po zakończeniu pogłębiania następuje opuszczenie wcześniej przygotowanych klatek zbrojeniowych. Kolejnym etapem wykonania ściany szczelinowej jest betonowanie ściany metodą "betonowania podwodnego" (contractor). Metoda ta polega na wprowadzeniu do szczeliny rury (do samego jej dna), następnie przez rurę pompowany jest beton. Aby zapobiec mieszaniu się betonu z bentonitem, do rury wprowadza się tzw. "korek". Korek pod wpływem ciężaru pompowanego betonu wypychany jest na zewnątrz. Po uzyskaniu przez beton żądanej wytrzymałości można przystąpić do pogłębienia wykopu w obrębie ograniczonym przez ściany szczelinowe. Można również spotkać technologię ścian szczelinowych z zastosowaniem zawiesiny twardniejącej. Zawiesina w pierwszej fazie wykonania zabezpiecza szczelinę przed obwałem, następnie wiąże i twardnieje. Tą technologią wykonuje się ekrany wodoszczelne.

Ściany szczelinowe stosowane są przy gęstej zabudowie miejskiej.

W miastach nie ma możliwości wykonania, w sposób bezpieczny dla otoczenia, wykopu do wykonania fundamentów bez zabezpieczenia stateczności ścian. Przemieszczenia gruntu w sąsiedztwie wykopu mogą prowadzić do uszkodzeń okolicznych budynków. Przy zastosowaniu ścian szczelinowych można ograniczyć wpływ wykopu na otoczenie. W osłonie ścian szczelinowych można również prowadzić roboty ziemne w silnie nawodnionych gruntach - zastosowanie betonu wodoszczelnego jest dostateczną zaporą dla napływającej wody.

Ściany pozwalają na wykonanie fundamentów w tzw. ostrej granicy działki. Przy zastosowaniu odpowiedniego rozparcia przemieszczenia gruntu są nieznaczne. Pozwala to na prowadzenie prac w sąsiedztwie starych budynków, które są wrażliwe na przemieszczenia gruntu związane z sąsiedztwem głębokiego wykopu. W przypadku prowadzenia robót fundamentowych w silnie nawodnionych gruntach, gdy warstwa nieprzepuszczalnych gruntów znajduje się na znacznej głębokości metoda pozwala na ograniczenie leja depresji związanego z odwodnieniem wykopu. Warto zauważyć, że zastosowanie bentonitu jest obojętne dla środowiska. Wyrób produkowany jest z surowców naturalnych.
Ściany szczelinowe wykonuje się przy zastosowaniu ciężkiego sprzętu budowlanego. Urządzenie przeznaczone do robót składa się z chwytaka zawieszonego na ramieniu samojezdnego dźwigu na gąsienicach. Na placu budowy musi się znajdować również maszyna do przygotowania zawiesiny bentonitowej oraz aparatura do regeneracji zawiesiny (aparatura oddziela z zawiesiny piasek, który dostaje się do niej podczas głębienia szczeliny). Tym sposobem można powtórnie wykorzystać bentonit wpływa to na zmniejszenie kosztów.
Do wykonania mieszanki betonowej wykorzystuje się najczęściej cement portlandzki oraz kruszywo które powinno mieć ciągłą krzywą uziarnienia. Stal zbrojeniowa ściany szczelinowej powinna być spawalna. Inne elementy stalowe stosowane w ścianach szczelinowych, takie jak rury, blachy, łączniki itp. nie powinny być wykonane ze stali galwanizowanej lub innego metalu, który może spowodować tworzenie osadu bentonitowego w wyniku działania elektrostatycznego lub wywołać elektrochemiczną korozję zbrojenia. Bentonit powinien być dobrej jakości a jego właściwości robocze powinny być pod stałą kontrolą.

Ściany szczelinowe wykonuje się przy zastosowaniu ciężkiego sprzętu budowlanego.
Ściany szczelinowe wykonuje się przy zastosowaniu ciężkiego sprzętu budowlanego.
Fot.: Rafał Dybicz
Podsumowanie

Zalety wykorzystania do wykonania fundamentów ścian szczelinowych to przede wszystkim: skrócenie czasu realizacji oraz optymalizacja kosztów inwestycji dzięki zastosowaniu konstrukcji która będzie docelowym elementem budynku; zabezpieczenie stateczności wykopu budowlanego; możliwość wykonywania fundamentów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących budynków; mała uciążliwość prac dla otoczenia - niski poziom hałasu oraz brak wstrząsów.

Czytaj dalej:
  • 1
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: