Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Konstrukcje

Konbet Poznań
ul. Św. Wincentego 11
61-003 Poznań
tel.: 61 877 25 81
faks: 61 855 24 91
tel. kom.: 516 058 014
http://www.konbet.com.pl/
poznan@konbet.com.pl

Konbet jest producentem systemów stropowych z ponad 20 - letnią tradycją. Dysponuje nowoczesnymi liniami technologicznymi do produkcji: sprężonych płyt kanałowych, lekkich stropów panelowych SMART, stropowych belek sprężonych i kratownicowych, różnego rodzaju pustaków: stropowych, ściennych, szalunkowych, kominowych.

Prefabrykaty betonowe: lekki strop panelowy SMART oraz gęstożebrowy VECTOR®

Tagi:
KONBET
,
stropy prefabrykowane

Mimo że prefabrykaty betonowe były stosowane w budownictwie od lat, dopiero stosunkowo niedawno osiągnęły rangę, na jaką zasługują. Nowoczesne, standaryzowane konstrukcje długo walczyły z opinią, którą dostały w "spadku" po niesławnej wielkiej płycie. Obecnie, w dobie powszechnego pośpiechu, ale i dbałości o ekonomię oraz środowisko, prefabrykaty betonowe, w tym stropy prefabrykowane niewątpliwie zasługują na uwagę.

Prefabrykaty betonowe - szybka i bezpieczna budowa

Ogólna definicja zrównoważonego rozwoju, która została przyjęta na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 roku, nakładała dodatkowy obowiązek ograniczenia dewastacji środowiska i minimalizacji zużycia nieodnawialnych surowców. Fabryczna produkcja prefabrykatów betonowych daje możliwość optymalizacji zużycia zasobów, co stanowi jej realną przewagę nad budownictwem monolitycznym. Jak uważają specjaliści, stosowanie elementów prefabrykowanych w budownictwie w danym kraju, świadczy o wysokim stopniu zaawansowania technicznego i myślenia proekologicznego.
Prefabrykaty betonowe przyjeżdżają na budowę w formie gotowej do montażu. Budowa z prefabrykatów nie jest więc uzależnione od warunków atmosferycznych. Stropy z prefabrykatów betonowych nie wymagają też deskowania i zbrojenia, dzięki czemu znacznie skraca się czas budowy. Krótszy czas budowy generuje z kolei niższe koszty wykonawstwa.
Prefabrykaty są poddawane kontroli na etapie produkcji. Ich skład musi być stały i zgodny z normami. To kolejna przewaga nad elementami monolitycznymi, których skład mógł zostać zatajony lub sfałszowany przez wykonawcę. Przemysłowe wytwarzanie elementów budowlanych zakłada także powtarzalność ich właściwości użytkowych, które muszą być zgodne z deklaracją producenta. Powtarzalność elementów prefabrykowanych jest regulowana przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 305/2011, ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzenia do obrotu wyrobów budowlanych.

Lekki strop panelowy SMART
Lekki strop panelowy SMART
Fot.: KONBET Poznań

Lekki strop panelowy SMART

Lekki strop SMART to płyta strunobetonowa szerokości 60 cm. Do głównych zalet tego stropu należą: bezpieczeństwo, krótki czas montażu, niska masa własna, modułowość, dobra izolacja akustyczna, wysoka wytrzymałość i niska promieniotwórczość.
To system stropowy, który dzięki swojej niewielkiemu ciężarowi może być montowany za pomocą lekkiego dźwigu HDS. Układa się go bez użycia stempli. Dodatkowo, przy montowaniu stropu SMART nie ma konieczności zbrojenia czy wylewania tzw. nadbetonu, co skraca czas pracy oraz zmniejsza koszty. Cechują go także duże rozpiętości (nawet do 10,5 m) oraz równa powierzchnia dolna stropu.
W przypadku stropu SMART odporność na obciążenia wynosi od 5 do 40 kN/m², a zatem od 500 do 4000 kg na m². Jej wartość zależy od wysokości konstrukcyjnej stropu, rozpiętości oraz średnicy zbrojenia płyty.
Strop SMART to jeden z najlżejszych stropów na rynku. Podnosi to bezpieczeństwo i zwiększa możliwości konstrukcji. Ciężar jednego metra kwadratowego zależy od wysokości konstrukcyjnej - 250 kg dla wysokości 15 cm i 300 kg dla wysokości 20 cm.
Rozpiętość stropu to największa możliwa odległość pomiędzy podporami, takimi jak ściany czy słupy. Im większa rozpiętość, tym większą powierzchnię mogą mieć pomieszczenia wewnątrz domu. SMART 20/60 wyposażono w dodatkowe zbrojenia, dzięki którym dla standardowych obciążeń 4,5 kN/m² strop osiągnie rozpiętości nawet do 10,5 m. Oznacza to możliwość projektowania otwartych, dużych przestrzeni bez konieczności stosowania dodatkowych podpór.
Lekki Strop Panelowy SMART oparty na innowacyjnej technologii płyt strunobetonowych wyróżnia się wyjątkowo krótkim czasem montażu - 100 m² stropu dwóch ludzi może ułożyć w zaledwie dwie godziny. Na budowę trafia produkt poddany na etapie produkcji rygorystycznym kontrolom jakości, a zatem bezpieczny i gotowy do układania - co zmniejsza do minimum także ryzyko popełnienia błędów wykonawczych przy jego montażu.

Montaż lekkiego stropu SMART
Montaż lekkiego stropu SMART
Fot.: KONBET Poznań

Zespolony Strop VECTOR® - nowa generacja stropów gęstożebrowych

Ten nowatorski strop łączy zalety znanych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ale jednocześnie eliminuje ich wady. Jego podstawę stanowi cienka prefabrykowana płyta żelbetowa (grubości 40 mm) z zabetonowanymi w niej częściowo kratownicami przestrzennymi i zbrojeniem głównym, równoległym do kierunku kratownic. Innowacyjna konstrukcja oraz jakość użytych w procesie produkcji materiałów pozwoliły na uzyskanie stosunkowo wysokich parametrów nośności oraz dźwiękoizolacyjności. Strop VECTOR® cechuje także krótki czas montażu, a co za tym idzie niższy koszt realizacji inwestycji.
W odróżnieniu od stropów typu Filigran, VECTOR® to produkt uniwersalny, nie ma konieczności projektowania go do każdego pomieszczenia oddzielnie. Dzięki mniejszym i łatwiejszym w montażu panelom można go ułożyć szybciej i taniej za pomocą lekkiego dźwigu HDS. Strop VECTOR® jest modułowy - dzięki czemu możliwa jest szybka adaptacja istniejących projektów. Możliwość swobodnego wykonywania wycięć i otworów pozwala z kolei na realizowanie ich już bezpośrednio na budowie.

Zespolony strop gęstożebrowy VECTOR® w porównaniu do stropów belkowo-pustakowych typu Teriva wyróżnia niższy koszt wykonania i łatwiejszy montaż. Na 100 m² stropu belkowo-pustakowego należy ręcznie ułożyć ok. 700 elementów, w przypadku VECTORA jest ich ok. 30 i wszystkie można ułożyć za pomocą dźwigu HDS w mniej więcej dwie godziny.
Izolacyjność dźwiękowa samego stropu VECTOR® (bez tynku i warstw podłogowych) jest wyższa od izolacyjności stropów belkowo-pustakowych łącznie z posadzką i styropianem. Wyniki badań przeprowadzonych przez dr inż. Leszka Dulaka z Politechniki Śląskiej w Gliwicach jednoznacznie pokazują, że najlepsze parametry dźwiękoizolacyjności mają płyty stropowe VECTOR® - niezależnie od grubości. W przypadku stropu VECTOR 24 izolacyjność projektowa (akustyka RW,R (db)) wynosi aż 61,2. W porównaniu ze "zwykłą" Terivą 24 (która uzyskała w badaniu wynik 43,3) oznacza to aż o 41% mniejsze przenoszenie dźwięków przez strop.

Montaż zespolonego stropu gęstożebrowego VECTOR®
Montaż zespolonego stropu gęstożebrowego VECTOR®
Fot.: KONBET Poznań
Strop VECTOR® zapewnia także estetyczną, równą i gładką powierzchnię dolną stropu oraz eliminuje konieczność klawiszowania
Strop VECTOR® zapewnia także estetyczną, równą i gładką powierzchnię dolną stropu oraz eliminuje konieczność klawiszowania
Fot.: KONBET Poznań
Zespolony strop gęstożebrowy VECTOR jest łatwy w montażu, wyróżnia się dobrymi parametrami nośnymi i akustycznymi
Zespolony strop gęstożebrowy VECTOR jest łatwy w montażu, wyróżnia się dobrymi parametrami nośnymi i akustycznymi
Fot.: KONBET Poznań

Czytaj dalej:
  • 1
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: