Komin z cegły – podstawowe zasady budowy (film)

2010-04-01 10:13
Komin z cegły – podstawowe zasady budowy
Autor: Röben Obróbka blacharska przy kominie

Komin jest nieodzowną częścią systemu wentylacyjnego, którego skuteczność warunkuje bezpieczeństwo i komfort mieszkańców domu.

Konieczność fachowego wykonania komina wynika z norm budowlanych, które określają między innymi jego podstawowe parametry oraz usytuowanie w całej konstrukcji budynku.

Komin z cegły – podstawowe zasady budowy
Autor: Röben Dom może mieć nawet kilka kominów

Zasady sztuki budowlanej również szczegółowo charakteryzują dopuszczalne materiały oraz sposób wykonania komina. Nawet rzetelne wykonanie przez dekarza obróbki komina nie uchroni go przed przeciekaniem, gdy zdecydujemy się na wykorzystanie niewłaściwych materiałów lub też pominiemy zasadę odpowiedniego spoinowania.

Nie ma wątpliwości co do tego, że materiałem najczęściej stosowanym do budowy kominów jest cegła ceramiczna. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy jej rodzaj jest w tym przypadku odpowiedni. Aby zapewnić optymalną szczelność oraz zabezpieczyć go przed przeciekaniem, komin powinno się murować z cegły pełnej na całej jego długości, także w części wystającej ponad płaszczyznę dachu. Błędem często popełnianym przez murarzy jest wykorzystanie cegieł pełnych tylko przy dolnych warstwach, albo całościowe wykonanie komina z cegieł dziurawek. Takie rozwiązania mogą spowodować, że woda deszczowa będzie się przedostawać pod pokrycie dachowe, powodując zawilgocenie oraz zmniejszenie właściwości izolacji cieplnej.

Patrz też: Wymiary cegły. Jakie są najpopularniejsze wymiary cegieł?

Komin z cegły – podstawowe zasady budowy
Autor: Röben Komin z cegły

Kolejną zasadą, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie komina jest właściwe spoinowanie. Przede wszystkim spoiny powinny być pełne, szczelnie wypełniające przestrzeń pomiędzy cegłami. Niewskazane jest murowanie na puste lub zagłębione spoiny, ponieważ w niewypełnionych miejscach gromadzi się woda, osłabiając trwałość konstrukcji komina. Ważne jest również właściwe ułożenie cegieł. Ich poszczególne warstwy powinny tworzyć tak zwane wiązanie wozówkowe, w którym spoiny pionowe są przesunięte względem siebie o pół długości cegły.
Podsumowując, zastosowanie cegły pełnej, szczelne wypełnienie spoiny oraz wiązanie wozówkowe do podstawowe zasady budowy komina, skutecznie pozwalające uniknąć problemu przeciekania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej