Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Konstrukcje

Röben
Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.K.
ul. Rakoszycka 2
55-300 Środa Śląska
tel. 0 71 39 78 100
faks 0 71 39 78 111
http://www.roben.pl/
biuro@roben.pl

Röben to producent dachówek ceramicznych, cegieł i płytek klinkierowych

Komin z cegły – podstawowe zasady budowy (film)

Tagi:
cegła ceramiczna
,
dach
,
dachy
,
jak zbudować komin
,
komin
,
komin z cegły
,
obróbka komina
,
obróbka komina film
,
Röben

Komin jest nieodzowną częścią systemu wentylacyjnego, którego skuteczność warunkuje bezpieczeństwo i komfort mieszkańców domu.

Konieczność fachowego wykonania komina wynika z norm budowlanych, które określają między innymi jego podstawowe parametry oraz usytuowanie w całej konstrukcji budynku.

Dom może mieć nawet kilka kominów
Dom może mieć nawet kilka kominów
Fot.: Röben

Zasady sztuki budowlanej również szczegółowo charakteryzują dopuszczalne materiały oraz sposób wykonania komina. Nawet rzetelne wykonanie przez dekarza obróbki komina nie uchroni go przed przeciekaniem, gdy zdecydujemy się na wykorzystanie niewłaściwych materiałów lub też pominiemy zasadę odpowiedniego spoinowania.


Obróbka blacharska przy kominie
Obróbka blacharska przy kominie
Fot.: Röben
Uszczelnianie
Uszczelnianie
Fot.: Röben

Nie ma wątpliwości co do tego, że materiałem najczęściej stosowanym do budowy kominów jest cegła ceramiczna. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy jej rodzaj jest w tym przypadku odpowiedni. Aby zapewnić optymalną szczelność oraz zabezpieczyć go przed przeciekaniem, komin powinno się murować z cegły pełnej na całej jego długości, także w części wystającej ponad płaszczyznę dachu. Błędem często popełnianym przez murarzy jest wykorzystanie cegieł pełnych tylko przy dolnych warstwach, albo całościowe wykonanie komina z cegieł dziurawek. Takie rozwiązania mogą spowodować, że woda deszczowa będzie się przedostawać pod pokrycie dachowe, powodując zawilgocenie oraz zmniejszenie właściwości izolacji cieplnej.

Komin z cegły
Komin z cegły
Fot.: Röben

Kolejną zasadą, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie komina jest właściwe spoinowanie. Przede wszystkim spoiny powinny być pełne, szczelnie wypełniające przestrzeń pomiędzy cegłami. Niewskazane jest murowanie na puste lub zagłębione spoiny, ponieważ w niewypełnionych miejscach gromadzi się woda, osłabiając trwałość konstrukcji komina. Ważne jest również właściwe ułożenie cegieł. Ich poszczególne warstwy powinny tworzyć tak zwane wiązanie wozówkowe, w którym spoiny pionowe są przesunięte względem siebie o pół długości cegły.
Podsumowując, zastosowanie cegły pełnej, szczelne wypełnienie spoiny oraz wiązanie wozówkowe do podstawowe zasady budowy komina, skutecznie pozwalające uniknąć problemu przeciekania.

Czytaj dalej:
  • 1
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: