Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Kanalizacja i odwodnienia

Kessel Sp. z o.o.
ul. Innowacyjna 2
Biskupice Podgórne
55-040 Kobierzyce
tel. +48 71 774 67 60
fax +48 71 774 67 69
http://www.kessel.pl/
kessel@kessel.pl

Firma Kessel specjalizuje się w produkcji elementów instalacji kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych, urządzeń służących do odprowadzania ścieków: zaworów zwrotnych, wpustów, odwodnień liniowych, separatorów, przepompowni oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.

Jak skutecznie ochronić piwnice przed zalaniem – urządzenia przeciwzalewowe

Tagi:
Kessel
,
odprowadzanie scieków
,
pomporozdrabniacze
,
przepompownie ścieków
,
zasuwa burzowa

Napierająca woda zamiast swobodnie spływać do kanału, cofa się i wdziera do piwnic, powodując ich zalanie. Problem ten dotyczy inwestorów, właścicieli domów i firm remontowych, ponieważ to właśnie na nich spoczywa obowiązek zabezpieczenia budynku przed przepływem zwrotnym. Najwłaściwszym rozwiązaniem jest montaż odpowiedniego urządzenia przeciwzalewowego.

Zdarza się, że mimo odpowiednio dobranego urządzenia przeciwzalewowego może wystąpić przepływ zwrotny. Dzieje się tak, ponieważ ze względów ekonomicznych i technicznych kanały dostosowane są do średnich opadów. Podczas intensywnych ulew oraz gwałtownych roztopów śnieżnych należy liczyć się więc ze spiętrzeniem w kanale oraz z przepływem zwrotnym w kanałach przyłączonych.

Ochrona przeciwzalewowa przy spadku do kanału

Jeśli przybory odwadniające leżą poniżej poziomu zalewania (np. w piwnicy), a ścieki odpływają do kanału ze swobodnym spadkiem, można zastosować odpowiednie zawory zwrotne. Wymagania normy PN EN 12056-4 są tutaj następujące:

  • pomieszczenia muszą mieć podrzędną funkcję. W przypadku przepływu zwrotnego nie może dojść do uszkodzenia wartości materialnych ani do wystąpienia zagrożenia dla mieszkańców,
  • liczba użytkowników musi być niewielka,
  • musi być dostępna inna toaleta powyżej poziomu zalewania.

Kryteria doboru urządzenia przeciwzalewowego

Najważniejsze w wyborze właściwego urządzenia przeciwzalewowego jest rozróżnienie ścieków, które będą przez to urządzenie przepływać. Na przewodach odprowadzających ścieki bez fekaliów (np. z pryszniców, umywalek) wystarczy zamontować zwykłą, mechaniczną zasuwę burzową ze swobodnie zawieszonymi klapami. W przypadku przewodów, które odprowadzają ścieki zawierające fekalia (z toalet, pisuarów) zaleca się stosowanie automatycznych zaworów zwrotnych, np. Staufix FKA. Taki zawór posiada dwie otwarte klapy zwrotne (swobodny odpływ ścieków), które zamykają się i blokują automatycznie w momencie wystąpienia cofki. Przepływ zwrotny zostaje rozpoznany przez sondę, w momencie 80% wypełnienia kanału. Informacja o wystąpieniu przepływu zwrotnego zgłaszana jest za pomocą alarmu na szafce sterowniczej. Po ustąpieniu cofki, następuję automatyczne podniesienie się klapy.

Zasuwa burzowa Staufix z dwiema klapami (jedna klapa ze stali nierdzewnej)
Zasuwa burzowa Staufix z dwiema klapami (jedna klapa ze stali nierdzewnej)
Fot.: Kessel
Zawór zwrotny Staufix FKA Komfort
Zawór zwrotny Staufix FKA Komfort
Fot.: Kessel

Podobnym urządzeniem jest Pumpfix F, a jego dodatkową zaletą jest możliwość korzystania z przyborów sanitarnych, także w sytuacji przeciążenia kanalizacji. Pumpfix F wyposażony jest w jedną klapę otwartą, która zamyka się podczas cofki i nie dopuszcza do przedostania się ścieków do wewnątrz budynku. Jeśli jednak przy zamkniętej klapie napływają ścieki, wówczas po osiągnięciu określonego poziomu za pomocą sondy włącza się pompa, która zasysa ścieki, rozdrabnia i tłoczy je w kierunku przeciwnym do przepływu zwrotnego.
Zawory Staufix FKA oraz Pumpfix F dostępne są z szafką sterowniczą Komfort z wyświetlaczem stanu, wskazówkami konserwacyjnymi oraz opcją podłączenia do urządzeń centralnego sterowania budynkiem. Konserwacja obydwu zaworów możliwa jest bez użycia narzędzi.

Przykład zabudowy zaworu z pompą Pumpfix F
Przykład zabudowy zaworu z pompą Pumpfix F
Fot.: Kessel

Czytaj dalej:
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: