Wpływ sufitów akustycznych na punktację w systemach BREEAM i LEED

2016-01-15 14:38
Sufity akustyczne Rockfon Sonar
Autor: Rockfon

Ostatnio znacznie bardziej popularne jest projektowanie w duchu zrównoważonego budownictwa. Coraz więcej obiektów podlega certyfikacji BREEAM lub LEED, a dobra ocena świadczy o tym, że budynek jest przyjazny środowisku i jego użytkownikom.

Artykuł ukazał się w "Akustyce" - numerze specjalnym "Informatora Budowlanego-murator".

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to wielokryterialny system oceny jakości budynków, stosowany przez inwestorów oraz deweloperów w Europie i na świecie. Na BREEAM składa się wiele zagadnień charakteryzujących budynek, m.in.: jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczna, dostępność środków transportu miejskiego, materiały budowlane, zarządzanie eksploatacją budynku, gospodarka wodna i odpadami. Certyfikat ten przyznawany jest przez BRE (Building Research Establishment) Global na podstawie materiałów i raportu przygotowanych przez licencjonowanego asesora, który w trakcie procesu certyfikacji współpracuje z zespołem projektowym i pośredniczy pomiędzy BRE a inwestorem. W zależności od liczby uzyskanych punktów budynek może otrzymać certyfikat BREEAM na jednym z pięciu poziomów. Certyfikat ten stosuje się dla różnego rodzaju budownictwa. Procesowi certyfikacji mogą zostać poddane obiekty użyteczności publicznej, przemysłowe oraz mieszkalne, zarówno nowe, jak i remontowane.

LEED
(Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański wielokryterialny system oceny budynków stworzony przez USGBC (U.S. Green Building Council). Jest on stosowany na skalę światową i obejmuje obiektywną ocenę wyników, przeprowadzaną przez jednostkę Green Building Certification Institute (GBCI).
W trakcie procesu certyfikacji pod uwagę brane są wszystkie elementy zrównoważonego budownictwa, takie jak lokalizacja i rodzaj terenu przeznaczonego pod inwestycję, zużycie energii i wody, jakość środowiska wewnętrznego, rodzaj zastosowanych materiałów oraz innowacyjność. Kategorie podzielone zostały na kredyty, za których spełnienie projekt może uzyskać daną liczbę punktów. Realizacja części z nich jest konieczna do uzyskania certyfikatu (Prerequisites) a część jest dobrowolna (Credits). Projekt może otrzymać certyfikat LEED na jednym z czterech poziomów, w zależności od liczby uzyskanych punktów. System certyfikacji LEED obejmuje budynki wszelkiego typu – od komercyjnych po mieszkalne.

Certyfikacja obiektu w systemach BREEAM i LEED, choć w różnym stopniu, wymaga zwrócenia uwagi na akustykę pomieszczeń. Pierwszy z nich ma specjalny kredyt (HEA 05 – Acoustic performance), za który można zdobyć maksymalnie cztery dodatkowe punkty, w zależności od typu budynku. W najnowszej wersji LEED v4 występuje kredyt o identycznej nazwie Acoustic performance (EQc9).

W powyższych wymaganiach zawarto dopuszczalne poziomy hałasu we wnętrzach o danym przeznaczeniu, izolacyjności akustycznej pomiędzy pomieszczeniami, a także wymagane wartości czasu pogłosu dla niektórych wnętrz. Można zauważyć, że świadomość twórców obu systemów certyfikacji, dotycząca wpływu warunków akustycznych w pomieszczeniu na użytkowników, jest coraz większa. Stosowanie sufitów akustycznych w projektowanych budynkach umożliwi uzyskanie dodatkowych punktów zarówno w systemie LEED, jak i BREEAM. Twórcy systemu LEED udostępniają nawet specjalny kalkulator akustyczny, który należy wypełnić i przesłać do oceny. Dźwiękochłonne sufity podwieszane mogą wpłynąć nie tylko na uzyskanie dodatkowych punktów z zakresu akustyki, ale także w działach dotyczących właściwości wykorzystywanych materiałów (np. w przypadku LEED – Materials and Resources oraz Low-emitting materials).
Należy pamiętać, że dobór rozwiązań akustycznych musi być zawsze poprzedzony analizą oraz powinien wynikać z dogłębnego rozumienia tematu. W celu uzyskania wartości wymaganych trzeba wykonać potrzebne obliczenia oraz dobrać odpowiednie rozwiązania. Jest to istotne nie tylko z uwagi na wymogi certyfikacji, ale także ze względu na krajowe przepisy normatywne.

„Akustyka" - numer specjalny „Informatora Budowlanego-murator" ukazał się przy współpracy:

akustyka
Autor: „Akustyka" - numer specjalny „Informatora Budowlanego-murator"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej