Najważniejsze zasady bezbłędnego wykonania ocieplenia dachu i doboru izolacji termicznej

2016-05-02 13:53
ocieplenie poddasza welna
Autor: Mariusz Bykowski W domach jednorodzinnych straty ciepła przez dach to aż 20%. Dlatego tak ważne jest właściwe ocieplenie dachu i poddasza

Co zrobić, aby w naszym domu było ciepło i przytulnie zimą, a chłodno latem? Kluczem do sukcesu jest odpowiednia termoizolacja budynku, która zminimalizuje utratę ciepła. Ponieważ nawet 20% ciepła tracimy przez dach, przyjrzyjmy się bliżej tematowi ocieplenia dachu i poddasza.

Trzeba wiedzieć, że dach płaski (a w naszym krajobrazie dominują domy pokryte właśnie takimi dachami) musi mieć grubszą izolację, niż dach spadzisty. Dokonując koniecznych obliczeń i wybierając rodzaj izolacji termicznej, musimy być pewni, że stosowane ocieplenie zagwarantuje nam uzyskanie współczynnika przenikania ciepła nie większego niż U = 0,15 W/m2.

Uzyskanie tak niskiego współczynnika przenikania ciepła, możliwe jest przy zastosowaniu co najmniej 25 cm ocieplenia.

dach plaski dom jednorodzinny
Autor: Andrzej Szandomirski Należy pamiętać, że dach płaski musi mieć grubszą izolację termiczną, niż dach spadzisty

Ocieplenie dachu - jak uniknąć błędów wykonawczych

Najczęściej stosowanymi materiałami do ocieplenia dachu są: polistyren ekstrudowany, styropian i wełna mineralna. Ta ostatnia jest najłatwiejsza w montażu, dlatego też cieszy się największą popularnością.

Dla zwiększenia skuteczności izolacji, stosuje się specjalną metodę układania materiału izolacyjnego – to tak zwana metoda krzyżowa. Polega na częściowym nakładaniu jednej warstwy na drugą, a każda z nich musi mieć przynajmniej 15 cm grubości. Dzięki temu można wyeliminować tworzenie się mostków termicznych (miejsc utraty ciepła) na łączeniach płyt.

Silny wiatr może zerwać warstwę hydroizolacji. Dlatego nie wolno zapomnieć o solidnym przymocowaniu izolatora do dachu!

W tym celu stosuje się odpowiedni klej albo kotwy (specjalne łączniki używane do powierzchni monolitycznych). Z uwagi na fakt, że każda założona kotwa, staje się automatycznie mostkiem termicznym w naszej izolacji, klej wydaje się rozwiązaniem bardziej funkcjonalnym. Warto zainwestować też w warstwę dociskową, której dodatkową funkcją będzie ochrona warstw termoizolacji przed warunkami atmosferycznymi.

Błędy czy niedociągnięcia przy ociepleniu dachu mogą prowadzić do powstawania miejsc utraty ciepła. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na detale: attyki, gzymsy, połączenia z kominem, mocowania obróbek czy wypusty dachowe. Tego typu elementy - często ozdobne, cieszące nasze oko i tworzące atmosferę domowych wnętrz - to jednak miejsca podwyższonego ryzyka. Właśnie tam najczęściej pojawiają się mostki termiczne. Staranne ocieplenie tych elementów ze wszystkich stron pozwoli wyeliminować zagrożenie powstania nieszczelności.

Ocieplenie poddasza użytkowego i nieużytkowego

W domach z poddaszami w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, czy są to powierzchnie używane przez domowników. W poddaszach użytkowych, kiedy istotna jest estetyka wnętrza, izolację wykonuje się z płyt i zabezpiecza warstwą gładzi cementowej lub warstwą desek. Jeśli poddasze nie jest używane, można zastosować materiał izolacyjny w postaci płyt, mat, filców, czy materiałów sypkich (np. granulek wełny mineralnej czy styropianu).

Więcej informacji na temat termomodernizacji budynków jednorodzinnych można znaleźć na stronie www.EkologicznyDom.org

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

nfosigw logo
Autor: NFOŚiGW
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej