Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Izolacje termiczne i akustyczne

SWISSPOR Polska sp. z o.o.
32-500 Chrzanów, ul. Kroczymiech 2
Biuro Zarządu
83-130 Pelplin
ul. Mickiewicza 56
tel. (058) 88 88 450
http://www.swisspor.pl/

Producent materiałów izolacyjnych. Przewagą SWISSPOR jest możliwość zaoferowania równocześnie zoptymalizowanych energetycznie materiałów do hydro- i termoizolacji.

Ocieplanie styropianem - styropian biały, styropian szary czy szary zespolony?

Tagi:
ocieplanie budynków
,
styropian

Zaletą białego styropianu jest przede wszystkim niska cena. Dużo lepsze parametry izolacyjne ma szary styropian. Jednak nie wszyscy wiedzą, że szary styropian ma pewien słabszy punkt. Dopiero styropiany zespolone trzeciej generacji są wolne od tej niekorzystnej cechy.

Fot.: Swisspor Polska

Szary styropian fasadowy dominuje na elewacjach w Europie Zachodniej. W Szwajcarii udział szarego styropianu w rynku wynosi 90%, w Niemczech - 50%. Również w Polsce inwestorzy coraz chętniej wybierają ocieplenie budynków szarym styropianem, ze względu na jego doskonały współczynnik lambda (λD ≤0,031 [W/mK]).

Szary styropian ulega naprężeniom

Szary styropian ma tendencję do ulegania stosunkowo silnym naprężeniom wewnętrznym. Naprężenia te mogą prowadzić do wygięcia płyt i zerwania ciągłości warstwy ocieplenia, a w skrajnych przypadkach do odpadania płyt od fasady.

Naprężenia są skutkiem nierównomiernego rozszerzania i kurczenia się płyt pod wpływem zmian temperatury. Przy temperaturze powietrza zbliżonej do 0°C, wystawiona na słońce powierzchnia szarej płyty, w ciągu 20 minut może się nagrzać do 55°C. Może to być przyczyną deformacji, a nawet odpadania płyt od elewacji. Siła naprężeń jest potęgowana różnicami temperatur między chłodną powierzchnią płyty od strony muru a rozgrzaną powierzchnią zewnętrzną. Szczególnie ryzykowny jest okres wiosny i jesieni, kiedy występują duże różnice temperatur między dniem a nocą. Aby zrozumieć jakie siły działają na połączenie płyty z murem, wystarczy sobie wyobrazić styropianową płytę, z jednej strony nagrzaną do 60°C, a z drugiej chłodzoną przez mur o temperaturze 0°C.

Styropian zespolony zabezpieczony przed naprężeniami

Na zachodzie już od dawna stosuje się styropian szary trzeciej generacji, który jest zupełnie innym produktem niż popularne w Polsce zwykłe szare płyty. Produkowany w technologii odprężonych płyt zespolonych rozwiązuje problem naprężeń.

W Polsce, pierwszym dostępnym na rynku styropianem trzeciej generacji jest LAMBDA WHITE®. Styropian zespolony LAMBDA WHITE® jest zabezpieczony przed naprężeniami na dwa sposoby. Szary rdzeń jest chroniony przed udarem słonecznym, przez zintegrowaną z nim grubą, białą warstwę odbijającą światło. Z kolei naprężenia wewnętrzne są kompensowane przez siatkę fabrycznie wykonanych nacięć przeciwprężnych. Technologia nacięć przeciwprężnych została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor, przy współpracy z Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie.


Biała warstwa ochronna w zespolonej płycie styropianowej
Biała warstwa ochronna w zespolonej płycie styropianowej
Fot.: Swisspor Polska
Fabrycznie wykonane nacięcia przeciwprężne w zespolonej płycie styropianowej
Fabrycznie wykonane nacięcia przeciwprężne w zespolonej płycie styropianowej
Fot.: Swisspor Polska

Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce, powierzchnia płyt LAMBDA WHITE® była o 50°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego szarego styropianu. Warto podkreślić, że wykonywane podczas aplikacji szlifowanie fasady nie niszczy białej warstwy ochronnej, ponieważ w przypadku LAMBDA WHITE® jej grubość wynosi około 6 mm.

Ocieplanie styropianem

Należy wyraźnie zaznaczyć, że wykonywanie dociepleń budynków przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, pod warunkiem prowadzenia prac przy optymalnych warunkach pogodowych, skrupulatnego przestrzegania instrukcji aplikacyjnych i zachowania najwyższej kultury prac wykonawczych.

Styropian LAMBDA WHITE®, pozostawia znacznie większy margines tolerancji na niesprzyjające warunki pogodowe oraz na błędy ludzkie. Styropiany zespolone  trzeciej generacji podbijają europejski rynek, ponieważ oprócz doskonałej izolacji dają gwarancję świętego spokoju. Ograniczają ryzyko, że fasada odpadnie lub po latach pokryje się siatką burych przebarwień. Swisspor LAMBDA WHITE® jest szczególnie polecany przy grubszych termoizolacjach stosowanych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Potwierdzają to certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego, główna nagroda w konkursie Laur Konsumenta - Odkrycie 2015 oraz nagroda TOP Builder 2016.

Czytaj dalej:
  • 1
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: