Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Materiały do izolacji akustycznej pomieszczeń. Montaż ściany działowej z płyt akustycznych Aku-Płyta

Partner:
ISOVER Saint Gobain
ISOVER Saint Gobain
Tagi:
akustyka pomieszczeń,
Isover,
izolacja ścian,
płyty izolacyjne

Przy projektowaniu budynków i ich budowie należy wziąć pod uwagę akustykę pomieszczeń - rozwiązania ograniczające rozprzestrzenianie się hałasu we wnętrzu, stosując odpowiednie materiały dźwiękochłonne. Skutecznym materiałem do izolacji akustycznej pomieszczeń są specjalistyczne płyty izolacyjne ze szklanej wełny mineralnej.

Z kursu dowiesz się:
  • jakie materiały poleca się do izolacji akustycznej ścian działowych,
  • jakie materiały sprawdzają się w izolacji akustycznej stropów i podłóg,
  • jak przeprowadzić montaż ściany działowej z zastosowaniem płyty akustycznej Aku-Płyty,

Pochłanianie dźwięku

Pochłanianie dźwięku oznacza zdolność do redukcji energii dźwiękowej fal docierających do danej powierzchni. Odnosi się do redukcji hałasu wewnątrz danego pomieszczenia poprzez eliminację fal odbitych. Skutkiem zbyt dużej ilości i energii odbitych fal akustycznych jest hałas pogłosowy. Prowadzi on do podniesienia tła akustycznego (ogólnego poziomu hałasu) oraz do zakłóceń w wyrazistości mowy czy przekazu dźwiękowego.

Materiały izolacyjne - akustyczne

Właściwości dźwiękochłonne materiału charakteryzuje wskaźnik pochłaniania dźwięku a, którego wartość zawiera się w przedziale od 0 do 1. Tu w przeciwieństwie do lambdy dla materiałów termoizolacyjnych, im większy jest wskaźnik pochłaniania dźwięku, tym lepszy materiał dźwiękoizolacyjny. O ile w izolacji termicznej można mówić o porównywalnym poziomie skuteczności wełny i styropianu, o tyle do izolacji akustycznej styropian się po prostu nie nadaje - nie tylko nie tłumi, ale wręcz odbija dźwięki i potęguje hałas.

Komfort akustyczny z ISOVER

ISOVER proponuje skuteczne rozwiązania, zapewniające maksimum komfortu akustycznego dla nowo powstających budynków, a także dla tych już istniejących, poddawanych renowacji.

Materiały do izolacji akustycznej ścian wewnętrznych
Aku-Płyta - sztandarowy produkt ISOVER. Zalety tego materiału izolacyjnego doceniono, stosując go w różnego typu obiektach. Są wśród nich zarówno hotele (Hilton w Rzeszowie, Angelo i Etap w Katowicach), galerie handlowe (Agora w Bytomiu, Millenium Hall w Rzeszowie), jak i domy mieszkalne (osiedle przy ul. Borkowskiej w Krakowie), budynki szkolne i akademickie (Wydział Nanotechnologii AGH w Krakowie, Szkoła Muzyczna w Radomiu) czy obiekty sportowe (Stadion Cracovii w Krakowie) oraz nietypowe, jak Rondo Sztuki w Katowicach. Aku-Płytę charakteryzują wyróżniające się na rynku wełny mineralnej dobre współczynniki pochłaniania dźwięku na poziomie 1,00 już dla grubości 75 mm.

Polterm Uni wykonany z włókien skalnych, a więc o nieco innych walorach mechanicznych, zapewniający wartość współczynnika pochłaniania dźwięku na poziomie 1,00 dla grubości 100 mm. Do prac izolacyjnych na mniejszą skalę polecana jest Aku-Płyty S z wełny skalnej, dostępna w mniejszych paczkach - to skuteczne wyciszenie ścian (współczynnik 1,00 przy grubości 100 mm) przy minimalnej ilości odpadów i korzystnej relacji jakości do ceny.

Materiał izolacyjny do ścian wewnętrznych Aku-Płyta
Materiał izolacyjny do ścian wewnętrznych Aku-Płyta
Fot.: ISOVER
Płyty do izolacji ścian działowych Polterm Uni
Płyty do izolacji ścian działowych Polterm Uni
Fot.: ISOVER
Płyty izolacyjne do stropów w technologii „podłogi pływającej” ISOVER TDPT
Płyty izolacyjne do stropów w technologii „podłogi pływającej” ISOVER TDPT
Fot.: ISOVER

Materiały do izolacji akustycznej stropów i podłóg
Przegrodą, dla której muszą być spełnione jednocześnie dwa wymagania akustyczne - izolacyjności od dźwięków powietrznych oraz izolacyjności od dźwięków uderzeniowych - jest strop. Najpopularniejszą technologią izolacji akustycznej stropów jest wykonanie tzw. „podłogi pływającej”. Jest to rodzaj podłogi, w której na warstwie konstrukcyjnej stropu układany jest materiał tłumiący dźwięki (świetnie to zadanie spełnia odpowiednia wełna mineralna), następnie warstwa rozdzielająca (np. folia), a na niej warstwa dociskowa (jastrych lub wylewka). Podłoga staje się „podłogą pływającą”, dzięki oddylatowaniu warstwy dociskowej (jastrychu lub wylewki) od elementów konstrukcyjnych budynku (ściany, słupa) na przykład za pomocą fragmentów płyt z wełny mineralnej.

Produktami dedykowanymi do izolacji stropów w technologii „podłogi pływającej” są płyty z wełny mineralnej otrzymanej z włókien szklanych ISOVER TDPT, jak również płyty z wełny mineralnej otrzymanej z włókien skalnych STROPOTERM. Zastosowanie produktów ISOVER umożliwia uzyskanie komfortowego poziomu izolacyjności akustycznej stropów zarówno w zakresie dźwięków powietrznych, jak i uderzeniowych.

Montaż ściany działowej z wypełnieniem płytą akustyczną (Aku-Płytą)

1. Wytyczenie ściany. Przebieg ściany wyznacza się na podłodze za pomocą sznura lub lineału, zaznaczając ewentualne otwory drzwiowe. Następnie przebieg ściany nanosi się  za pomocą poziomicy i łaty na otaczające ściany i stropy. Przy ścianach wyższych niż 3 m do wyznaczenia pionu należy użyć niwelatora laserowego z kompensatorem lub pionu murarskiego, gdyż poziomica nie daje dostatecznej dokładności pomiaru.

2. Montaż profili UW. Profile UW mocuje się do posadzek i stropów uniwersalnymi elementami mocującymi, rozmieszczonymi maks. co 1 m. Dla uzyskania wymaganej dźwiękoszczelności wszystkie profile mocowane do podłoża muszą być podklejone akustyczną taśmą uszczelniającą.

Wytyczanie przebiegu ścianki działowej
Wytyczanie przebiegu ścianki działowej
Fot.: ISOVER
Montaż profili UW do posadzki
Montaż profili UW do posadzki
Fot.: ISOVER

3. Montaż profili słupkowych. Profile CW powinny mieć u góry luz - min. 1 cm. Należy jednak pamiętać, że muszą wchodzić w górny profil UW na głębokość co najmniej 1,5 cm. Profil słupkowy CW wkłada się najpierw w dolny profil UW, a następnie w górny. Profile słupkowe rozmieszcza się w odległości 60, 40 lub 30 cm, w zależności od zaleceń wybranego systemu. Profili CW nie mocuje się do poziomych profili UW.

Montaż profili CW
Montaż profili CW
Fot.: ISOVER
Konstrukcja ściany działowej
Konstrukcja ściany działowej
Fot.: ISOVER

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: