Izolacja z korka ekspandowanego i zrównoważony rozwój

2015-05-12 18:00
Izolacja z korka ekspandowanego
Autor: Krzysztof Zięba Przykładowy przekrój przez ścianę z izolacją z korka ekspandowanego prezentowany na targach w Lizbonie

Korek ekspandowany to naturalny materiał izolacyjny o przewodności cieplnej porównywalnej z właściwościami styropianu i wełny mineralnej

Korek jako materiał do izolacji ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz jako sposób na wykończenie elewacji był prezentowany na portugalskich targach budowlanych TECTONICA. W Polsce najbardziej znane firmy sprzedające korek w różnej postaci i do różnych zastosowań to Dom Korkowy oraz korkowy.pl, więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej portugalskiego stowarzyszenia SOFALCA (Sociedade Central de Produtos de Cortica).

Ekspandowany korek izolacyjny produkowany jest ze ścinków kory z dębu korkowego. Surowiec ten jest poddawany obróbce termicznej w temperaturze ok. 335 stopni Celsjusza i pod wysokim ciśnieniem. W takich warunkach kawałki korka powiększają swoją objętość. Proces porównywany bywa do pęcznienia prażonej kukurydzy. Równocześnie z ziaren wydzielają się naturalne żywice (suberyna). Suberyna działa jak syntetyczne lepiszcze, spajając kawałki korka w całość. Po dwudziestu minutach proces jest zakończony, a bloki aglomeratu po wystudzeniu można ciąć na płyty o wymaganych rozmiarach (10x500x1000mm, 200x500x1000 i inne).

Gęstość korka ekspandowanego: < 120 Kg/m3
Współczynnik przewodzenia ciepła λ: 0,037 - 0,040 W/mK
Współczynnik pochłaniania dźwięku dla 500 Hz: 0,33
Klasa reakcji na ogień: E
Zakres temperatur: - 180 °C do + 140 °C
Zgodność z EN ISO 717-1 w zakresie izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych i EN ISO 717-2 w zakresie izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych.
 
Jedną z głównych zalet korkowej izolacji jest jej minimalny wpływ na środowisko. Pozyskiwanie korka nie wymaga wycinki drzew, w niektórych fabrykach (np. portugalskiej firmy Amorim Isolamentos) do podgrzewania ziarna korkowego wykorzystuje się piece opalane odpadami produkcyjnymi. Pozostałości płyt nadają się w 100% do recyklingu. Produkt jest bezpieczny dla alergików. Producenci wśród zalet wymieniają także stabilność wymiarową, brak toksycznych oparów w razie pożaru, odporność na temperaturę, szkodniki i wilgoć. Wadą jest stosunkowo wysoka cena (przykładowe ceny wiosną 2015: 1 m2 płyty 10x500x1000mm ok. 18 zł, 1 m2 płyty 200x500x1000mm ok. 420 zł).

Ekspandowany korek stosowany jest m.in. jako izolacja ścian wewnętrznych i zewnętrznych oraz dachów płaskich i spadzistych.



Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej