Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Izolacja dachu płaskiego w budynku jednorodzinnym

Partner:
ISOVER Saint Gobain
ISOVER Saint Gobain
Tagi:
dachy płaskie,
Isover,
izolacja cieplna,
izolacja dachu,
wełna mineralna szklana

Dach płaski jest coraz bardziej popularny w budownictwie jednorodzinnym. Aby dach płaski właściwie pełnił swoje funkcje i był bezpieczny w użytkowaniu, ważny jest wybór materiału izolacyjnego o określonych właściwościach. System izolacji cieplnej do dachów płaskich w budynkach jednorodzinnych opracował Isover. Warstwową izolację cieplną bazującą na płytach z wełny mineralnej szklanej stosuje się bezpośrednio pod pokrycie z papy, membrany PVC i EPDM.

Z kursu dowiesz się:
  • jakie właściwości powinna spełniać izolacja dachu płaskiego,
  • o budowie i parametrach technicznych systemu izolacji Platynowy Dach

Technologia izolacji dachów nie powinna stanowić ograniczenia dla pomysłowości projektanta. Powinna natomiast dawać szerokie możliwości kształtowania bryły budynku i rozwiązań konstrukcyjnych w jego wnętrzu, jak np. umożliwić ekspozycję konstrukcji więźby dachowej, efektywnie wykorzystać przestrzeń poddasza. W takich sytuacjach dach płaski izoluje się od zewnątrz, a umożliwia to specjalistyczny, dwuwarstowwy zestaw izolacyjny Platynowy Dach, składający się z płyt z wełny mineralnej szklanej: TAURUS (warstwa górna) i TUP (warstwa dolna). System dwuwarstwowej izolacji cieplnej eliminuje liniowe mostki termiczne na stykach płyt.

Płyty izolacyjne TAURUS i TUP - system izolacji dachu płaskiego
Płyty izolacyjne TAURUS i TUP - system izolacji dachu płaskiego
Fot.: Isover

Izolacja cieplna dachu płaskiego na bazie szklanej wełny mineralnej

Izolacja dachu płaskiego z użyciem wełny mineralnej oprócz podstawowej funkcji, jaką jest zapewnienie odpowiedniej izolacyjności termicznej dachu przy minimalnej grubości, musi dodatkowo przenieść obciążenia od różnego typu instalacji umiejscowionych na dachu, jak np. anteny czy klimatyzatory, ale także obciążenie zalegającym śniegiem. Materiał izolacyjny musi więc być odpowiednio sztywny. Równie ważne jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe - niepalność materiału. Ze względu na to, że konstrukcje dachowe w budynkach jednorodzinnych są lżejsze (bardziej podatne na pracę wynikającą z obciążeń), ciężar izolacji staje się istotniejszy niż w przypadku izolacji większych obiektów. Oczywiście konstrukcje dachowe są projektowane z odpowiednimi współczynnikami bezpieczeństwa, jednak dodatkowe obciążenie nie wpływa na nie korzystnie. Czasami liczą się również takie właściwości techniczne izolacji, jak np. możliwość wygięcia jej w łuk - odpowiednia wełna mineralna szklana do dachów płaskich daje takie możliwości.
Przy projektowaniu konstrukcji dachu należy zawsze uwzględniać obciążenie, jakie konstrukcja musi przenieść ze wszystkich składowych warstw izolacji, a także montowanych na dachu instalacji. Trzeba również wziąć pod uwagę ciężar śniegu, zwłaszcza śniegu zalegającego na dachu płaskim, usuwaniem którego inwestor nie będzie się zajmował. Rozwiązanie bazujące na dwóch warstwach wełny mineralnej szklanej, zapobiegające powstawaniu mostków cieplnych, jest o połowę lżejsze od porównywalnych systemów, opartych na wełnie mineralnej skalnej. Różnica wagi dochodząca nawet do 15 kg/m² daje wymierne korzyści.

Płyty izolacyjne TAURUS i TUP w zestawie "100" mają grubość 5 cm
Płyty izolacyjne TAURUS i TUP w zestawie "100" mają grubość 5 cm
Fot.: Isover

Rozwiązanie Isover

Isover jest producentem izolacji do dachów płaskich, wykonanych z wełny mineralnej skalnej oraz szklanej, dlatego ma doświadczenie i wiedzę na temat korzyści ze stosowania obu typów materiałów izolacyjnych. Pozwala to również opracować rozwiązania łączące najlepsze właściwości zarówno wełny mineralnej skalnej, jak i szklanej.
Takim rozwiązaniem, przeznaczonym specjalnie do dachów płaskich w budynkach jednorodzinnych, jest Platynowy Dach. Składa się z dwóch, niepalnych warstw izolacji o najwyższej klasie tolerancji grubości T5, co daje gwarancję szczelności i jakości wykonania. System wyróżniają dobre parametry izolacyjne, odpowiednia elastyczność, umożliwiająca dostosowywanie się materiału do pracującego dachu w konstrukcji drewnianej, co zapobiega powstawaniu mostków cieplnych. Do produkcji systemu izolacji używany jest wsad pochodzącyw ponad 70% z recyklingu, co jest istotne przy wielu kategoriach „zielonych certyfikatów” (LEED, BREEAM, HQE, DGNB).

Parametry techniczne systemu Platynowy Dach

parametr
jednostka
          wartość
norma
Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD
W/mK
TAURUS
TUP
EN 12667
0,038
0,038
Naprężenie ściskające przy 10% deformacji CS(10):
– dla grubości 50-79 mm
– dla grubości powyżej 80 mm
kPa
≥30
≥40
≥25
≥30
EN 826
Wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe
do powierzchni czołowych - TR
kPa ≥10
≥15 EN 1607
Poziom obciążenia punktowego dla odkształcenia
5 mm:
– dla grubości 50-79mm
– dla grubości powyżej 80 mm
N
≥300
≥400
≥300 EN 12430
Nasiąkliwość wodą przy krótkotrwałym zanurzeniu - WS
kg/m²
≤1
≤1 EN 1609
Współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej - MU
-
1
1
EN 12086
Klasa reakcji na ogień
-
A2-s1,d0
A2-s1,d0
EN 13501-1
Stabilność wymiarowa w określonych warunkach
temperatury i wilgotności – DS(70,90)
%
≤1 ≤1 EN 12087
Deklarowany poziom oporności przepływu
powietrza AFr
kPa s/m³
≥5
≥5 EN 2953
Klasa tolerancji grubości
-
T5
T5 EN 823


Wymiary i pakowanie płyt izolacyjnych

            grubość (mm)
wymiary płyt (mm)
RD
zestawu
[m²K/W]
Obciążenie charakterystyczne
ciężarem własnym zestawu
[kg/m²]
zestaw
TAURUS
TUP
100
50
50
1200 X 1900
2,60
8,2
130
80
50
3,40
10,6
150
100
50
3,90
11,7
160
80
100
4,20
12,6
180
100
80
4,70
13,6


 

Montaż izolacji - Platynowy Dach
Montaż izolacji - Platynowy Dach
Fot.: Isover

Montaż systemu izolacji Platynowy Dach

Izoalcja dachu płaskiego w tym systemie wykonywana jest z minimum dwóch warstw: wełny szklanej TUP (spodnia warstwa) i TAURUS (warstwa górna), układ warstw izolacji musi być prostopadły względem siebie, aby uniknąć mostków termicznych. Typowy dach płaski składa się z następujących warstw:
1. warstwa konstrukcyjna (płyta żelbetowa, pełne deskowanie lub blacha trapezowa),
2. warstwa paroizolacyjna (folia PE),
3. materiał izolacyjny,
4. poszycie zewnętrzne (papa termozgrzewalna modyfikowana SBS lub membrana typu FDPE).

Sposób obróbki płyt izolacyjnych – docinanie specjalnym nożem do cięcia wełny mineralnej lub innym narzędziem przeznaczonym do tego celu.
Sposób mocowania do podłoża – łącznikami mechaniczymi (mocowanie zalecane) lub za pomocą kleju.
Wszystkie czynności związane z obróbką i montażem wełny mineralnej należy wykonywać przy zachowaniu zasad BHP.

Podsumowanie

System Platynowy Dach to wielowarstwowy układ izolacji termicznej, a takze akustycznej dachów płaskich, w którym warstwa TAURUS przeznaczona jest na górną warstwę izolacji, a TUP dolną. Płyty TAURUS są jednostronnie znakowane wypalonymi paskami. Powierzchnia z paskami stanowi spodnią warstwę płyty. System Platynowy Dach to nie tylko skuteczna, pozbawiona mostków cieplnych izolacja dachów płaskich, ale także bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynków jednorodzinnych.

Czytaj dalej:
  • 1
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: