Bezpieczeństwo i ekologia a materiały izolacyjne. Czy ufać producentom? Zapis szkolenia online

2016-11-28 16:04
webinarium isover
Autor: Isover

Czy można mówić o ekologicznych materiałach budowlanych? Jaki wpływ mają na nasze zdrowie i środowisko? Jak wygląda ich udział w certyfikacji budynków? Jakich dokumentów mamy prawo żądać od producentów? Szkolenie online 7 grudnia 2016 poprowadził  Henryk Kwapisz, ekspert firmy Isover. Ten materiał trzeba koniecznie obejrzeć!

Do obejrzenia szkolenia zapraszamy projektantów, wykonawców, a także uczniów i studentów kierunków budowlanych. Szkolenie poprowadził Henryk Kwapisz, ekspert firmy Isover.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt na adres konsultanci.isover@saint-gobain.com lub henryk.kwapisz@saint-gobain.com

Poniżej prezentujemy wybrane pytania i odpowiedzi, które padły na czacie w trakcie trwania webinarium.

Wybrane fragmenty czatu:

Elżbieta: czy płyty z wełny szklanej czy mineralnej ocieplająca strop ostatniej kondygnacji poddasza nieużytkowego traci właściwości izolacyjne po 30 latach?

Anna Gil (ISOVER): nie, współczynnik przewodzenia ciepła produktów z wełny mineralnej nie zmienia się w czasie, co zostało zbadane i udowodnione na tyle rzetelnie, że cecha ta została wpisana w europejska normę dotyczącą wełen miineralnych

Elżbieta: cd. czy wełna na stropie po 20 latach zawilgocona poprzez nieszczelnosci dachu z blachy trapezowej bez folii dachowej nie traci swych właściwości termicznych? Proszę wskazać źródła dot. właściwości do zapoznania się.

Anna Gil (ISOVER): Poprzedni wpis dotyczył ekologiczności. Natomiast odpowiadając na pytanie dotyczące zawilgocenia - jeśli wiemy, że materiał izolacyjny pracował przez 20 lat w warunkach nieodpowiednich, jest duże niebezpieczeństwo, że materiał został zniszczony. Współczynnik przewodzenia ciepła wełen nie zmienia się jeśli czynnikiem wpływającym potencjalnie na tę zmianę jest czas. Natomiast jeśli wyrób dodatkowo jest albo niepoprawnie zamontowany albo pracuje w nieodpowiednich warunkach albo został w jakiś inny sposób zniszczony, takiej gwarancji nie ma

Elżbieta: Czy można wykorzystać starą wełnę 20.letnią, przy konieczności zwiększenia jej gr. wynikającej z audytu termomodernizacyjnego?

Anna Gil (ISOVER): Pani Elżbieto, w większości przypadków można przeprowadzić termomodernizację, w sensie zwiększenia izolacyjności przegrody. Jesli wełna nie została zniszczona, jak najbardziej

 

Jarosław: Dzień dobry. Czy materiały ekologiczne i te, które nie wpływają negatywnie na zdrowie użytkowników są dużo droższe? Czy można określić np. w skali budowy domu jednorodzinnego ile inwestor musi wydać, żeby mieć lepsze - ekologiczne materialy?

Anna Gil (ISOVER): Temat jest trudny. Jak staramy się pokazać podczas trwającego właśnie webinarium pojęcie ekologiczności jest niestety często nadużywane. Dlatego należy sprawdzać rzetelność podejcia do tematu, chociażby poprzez deklarację środowsikową. Czyli włożyć trochę pracy. Nie słyszałam o żadnym oparcowaniu, które podliczyłoby temat budowy w ten sposób. Ale pocieszający jest fakt, że ekologiczne podejście do swojej produkcji i wyrobów maja zwykle świadomi producenci. Zatem wybierając materiały cieszace się zaufaniem klientów na rynku ze względu na ich jakość i rzetelność producenta mamy dużą szansę, że trafimy na materiały wyprodukowane z dbałością o środowisko.

 

Jarek: A jak jest w przypadku styropianu? Czy on traci z czasem swoje właściwości izolacyjne?

Anna Gil (ISOVER): Panie Jarku, jeśli chodzi o styropian to zachęcam do lektury porównawczej na stronie www.miwo.pl, o reszcie mówi właśnie Prezenter

witold: Czy nasiąknięty wodą styropian po wysuszeniu ma takie właściwości jak przed nasiąknięciem i w jakim czasie wysycha ?

Jarek: A czy i ew. jak można wykorzystać styropian ponownie po rozbiórce lub zdjęciu starej termoizolacji?

Anna Gil (ISOVER): Na pytanie dotyczące styropianu zachęcamy do kontaktu z ich producentem. My nie posiadamy badań, na których moglibyśmy się oprzeć odpowiadając Państwu na to pytanie.

 

Jola_1:  A czy to jest zgodne z prawem jeśli producent o tym nie informuje, tzn o zagrożeniach?

Anna Gil (ISOVER): Pani Jolu, zgodnie z rozporządzeniem europejskim CPR (nr 305/2011) producent ma szereg obowiązków. jednym z nich jest udostępnianie razem z wyrobem budowlanym informacji na temat bezpieczeństwa. Oczywiście realizowane to jest w różny sposób.

 

Jacek: Według mojej wiedzy izolacyjność akustyczna wymaga masy, czyli płyt raczej z gatunku ciężkiego o znacznej gęstości. Obawiam się, że przy przytoczonym wcześniej przykładzie o gęstości 13,45kg/m3 ta izolacyjność akustyczna będzie raczej pomijalna. Czy może Pani podać wartość tłumienia akustycznego dla mat z wełny?

Anna Gil (ISOVER): Odpowiadając na pytanie dotyczace akustyki. Ma Pan absolutnie rację. Na izolacyjność akustyczną przegrody, np. ściany działowej, ogromny wpływ ma jej masa. Ale jeśli mówimy o całej przegrodzie, to nie możemy jej upraszać wyłacznie do wełny. Wełna jest jednym ze składników. Jesli natomiast pyta Pan o zdolności pochłaniania dźwięku, mogę oczywiście podać przykład. Wełna Isover Aku-Płyta, charakteryzująca się stosunkowo niewielkim ciężarem objętościowym charakteryzuje się współczynnikiem pochłaniania dźwieku alfa w na najwyższym poziomie (czyli 1), w grubości od 75 mm.

Jacek: Odnośnie akustyki ma Pani rację, że należy rozpatrywać całą przegrodę. Szukam pomysłu na dobrze wyciszone poddasze. Najpopularniejszym materiałem są maty z miękkiej wełny, a tu niestety brak możliwości porównania do EPS, czy PUR.

Jacek: Przykład z bambusem mnie nie przekonał - wełny również wymagają kosztów transportu kopalin, olbrzymiej energii do stopienia surowca i chemii, jako lepiszcza, otaczającej naturalne włókna wełny skalnej lub szklanej.

Anna Gil (ISOVER): Odpowiem na komentarz o bambusie. Znowu musze się zgodzić z autorem pytania. Każdy produkt wymaga nakładów na transport i w ten sposób wpływa na środowisko. Ale jesli pozyskujemy bambus z tropikalnych obszarów wzdłuż równika, to ma on do przebycia znacznie większą drogę niż inne, rodzime materiały. Zatem ekologiczność ma aspekt również lokalny ;)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej