7 najważniejszych pytań i odpowiedzi dotyczących stosowania płyt Multipor do ocieplania od wewnątrz

2017-06-14 12:46 Materiał sponsorowany
mineralne płyty izolacyjne
Autor: Xella Polska Płyty izolacyjne Multipor

Płyty izolacyjne Multipor, wykonane z lekkiej odmiany betonu komórkowego, charakteryzują się znakomitymi parametrami termoizolacyjnymi i paroprzepuszczalnymi. Ich zastosowanie jest uniwersalne. Płyty izolacyjne sprawdzają się w izolacji termicznej ścian, stropów, dachów, również w ocieplaniu od wewnątrz. Przedstawiamy 7 najważniejszych pytań i odpowiedzi dotyczących stosowania płyt izolacyjnych Multipor.

1. Gdzie zaleca się stosować płyty izolacyjne Multipor?

Płyty izolacyjne Multipor mają szerokie spektrum zastosowań: w ociepleniu od wewnętrznej strony ścian zewnętrznych, dachów płaskich, dachów odwróconych, również dachów zielonych, stropów nad garażami czy piwnicami, jak również przy miejscowych termoizolacjach (ocieplenie pojedynczej „zimnej ściany”, np. ściany kominowej, szczytowej, ściany graniczącej z zimną klatką schodową). Płyty Multipor sprawdzają się szczególnie przy renowacji obiektów zabytkowych, czy adaptacji budynków przemysłowych na cele mieszkaniowe, szczególnie w sytuacjach, kiedy nie ma innej możliwości ocieplenia budynku, jak ocieplenie od wewnątrz. Płyty izolacyjne Multipor dają możliwość bezpiecznej i skutecznej termoizolacji od środka.

2. Jakie właściwości mają płyty Multipor?

Płyty Multipor charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną (współczynnik przewodzenia ciepła λ10, dry = 0,042 W/mK), a ich montaż od wewnątrz przegród poprawia parametry cieplne budynku i zapobiega pochłanianiu energii cieplnej przez masywne ściany budynku. To znacząco polepsza warunki użytkowania obiektu oraz przyczynia się do oszczędności energii i czasu niezbędnych do jego ogrzania.

Wysokie parametry termoizolacyjne to nie jedyna właściwość płyt izolacyjnych Multipor. Płyty Multipor wykazują też paroprzepuszczalność na poziomie μ = 3, co oznacza, że wewnątrz budynku można je stosować bez paroizolacji. Płyty izolacyjne są niepalne (klasa reakcji na ogień A1), w trakcie pożaru nie ulegają zapłonowi, nie wydzielają dymu, nie topią się - są zatem materiałem bezpiecznym do stosowania jako ocieplenie od wewnątrz i izolacja konstrukcji stropowych. Ponadto jest to materiał trwały, wykazujący stabilność wymiarową.

3. Jak montuje się płyty izolacyjne?

Płyty izolacyjne Multipor montuje się na zaprawę systemowa Multipor. Ważne jest, aby zaprawę nanieść (pacą zębatą) dokładnie na całą powierzchnię płyty.

4. Czy płyty Multipor są łatwe w obróbce?

Płyty Multipor można łatwo i precyzyjnie docinać do odpowiednich wymiarów i kształtów za pomocą piły widiowej lub mechanicznej. Płyty Multipor w większości przypadków nie wymagają kołkowania lub innych mocowań mechanicznych. Dzięki łatwości obróbki materiału, płyty można z powodzeniem stosować do termomodernizacji trudnych miejsc, na przykład ościeży okien nawet o najbardziej skomplikowanych kształtach.

Prosty montaż i łatwość obróbki płyt Multipor znacznie skracają czas prac remontowych w porównaniu do ocieplenia budynku metodą tradycyjną

5. W jaki sposób wykańcza się płyty Multipor?

Po ułożeniu płyt szlifuje się pacą ewentualne nierówności. Powierzchnię pokrywa się w całości ok. 5-milimetrową warstwą zaprawy Multipor. W zaprawie zatapia się siatkę z włókna szklanego o gramaturze min. 145 g/m². Po związaniu zaprawy nakłada się tynk cienkowarstwowy - polecanym tynkiem jest tynk silikatowy lub z grupy tynków CS I lub CS II według PNEN 9981. Po wyschnięciu warstwy zbrojącej należy wykonać wykończenie powierzchni ściany za pomocą cienkowarstwowego tynku mineralnego lub silikatowego. Jako alternatywę można zastosować gładź wapienną, gładź gipsową lub lekką zaprawę Multipor, której powierzchnię należy wygładzić pacą filcową.

Łączna grubość warstwy zbrojonej zaprawy Multipor oraz warstwy wykończeniowej nie powinna przekraczać 10 mm.

6. Czy płyty Multipor można przyklejać na zawilgoconą ścianę?

Płyty izolacyjne Multipor nie usuwają wilgoci czy pleśni ze ścian, tym bardziej przyczyny tego zjawiska. Zawsze przed przystąpieniem do ocieplania od wewnątrz należy sprawdzić, czy ściany zewnętrzne nie są zawilgocone i czy nie ma na nich śladów zagrzybienia. W przeciwnym razie należy usunąć mechanicznie pleśń, a następnie zabezpieczyć powierzchnię specjalistycznym środkiem. Należy też ustalić przyczynę zawilgocenia ścian zewnętrznych.

7. Czy płytami Multipor można również wyciszyć pomieszczenie?

Płyty izolacyjne Multipor zwiększają poziom absorpcji dźwięku (zwłaszcza w zakresie niskich częstotliwości). Materiał odznacza się klasą absorpcji dźwięku D (wg DIN EN 11654), co oznacza, że pochłania 35% energii akustycznej.

Płyty Multipor - dowiedz się więcej

Pozostałe kursy:

Partnerzy

Do Grupy Xella należą marki: Ytong - bloczki z betonu komórkowego, Silka - budowlane materiały wapienno-piaskowe oraz Multipor - mineralne płyty izolacyjne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej